آشنایی با آنفولانزای پرندگان

بعد از ورورد ویروس آنفولانزا به فارم، ممکن است پس از چند روز تعداد کمی ‌مرگ اتفاق بیفتد اما به دنبال آن همه گیری رخ داده و در هر روز صدها تا هزاران پرنده را به کام مرگ خواهد کشاند.

سلامت وت ــ آنفولانزای پرندگان یک عفونت ویروسی واگیردار است که به وسیله ویروس آنفولانزای تیپ A ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند گونه‌های مختلف پرندگانی که غذای انسان هستند را مبتلا کند (مانند مرغ، بوقلمون، بلدرچین، مرغ شاخدار و غیره). این ویروس پرندگان زینتی و وحشی را نیز مبتلا می‌کند.

ویروس‌ آنفولانزای پرندگان به دو دسته تقسیم می‌شود. ویروس‌هایی با بیماری زایی بالا و ویروس‌هایی با بیماری زایی پایین. این دسته‌بندی بر اساس شدت بیماری‌ای است که در پرنده ایجاد می‌شود.

این ویروس می‌تواند باعث مرگ و میر گسترده در پرندگان شود. برخی از سویه‌هایی که بیماری‌زایی پایینی دارند می‌توانند جهش پیدا کرده و به سویه‌های با بیماری زایی بالا تبدیل شوند. تحت تیپ‌های زیادی از ویروس آنفولانزای پرندگان وجود دارند که شامل H5 و H7 هستند. این دو تحت تیپ می‌توانند بیماری شدیدی در پرندگان ایجاد کنند.

علائم بیماری آنفولانزا

در پرندگان مبتلا، علائم بالینی می‌تواند شامل برخی از علائم زیر یا همه آن‌ها باشد.

  • پرنده آرام و به شدت افسرده می‌شود.
  • تولید تخم مرغ به شدت پایین آمده و ممکن است تخم مرغ‌هایی با پوسته نازک یا بدون پوسته تولید کنند.
  • سرفه، عطسه، تورم پوست زیر چشم و علائم عصبی
  • اسهال، ادم (تورم) و پرخونی ، خونریزی در تاج و خونریزی در مفصل خرگوشی

بعد از ورورد ویروس ممکن است پس از چند روز تعداد کمی ‌مرگ اتفاق بیفتد اما به دنبال ان همه گیری رخ داده و در هر روز صدها تا هزاران پرنده را به کام مرگ خواهد کشاند.

تشخیص

تشخیص این بیماری می‌تواند بر اساس علائم بالینی باشد. اما باید توجه کنیم که از آنجایی که طول دوره این بیماری مشابه سایر بیماری‌های پرندگان است، تشخیص آزمایشگاهی آن بسیار اهیمت دارد.

این بیماری چگونه به پرندگان منتقل می‌شود

پرندگان وحشی، بخصوص پرندگان دریایی، مخزن طبیعی این ویروس بوده ولی علائم بیماری را از خود نشان نمی‌دهند. این پرندگان می‌توانند مسئول ورود ویروس به پرندگان صنعتی باشند.

این ویروس همچنین از طریق تماس پرندگان بیمار با محصولات آلوده پرندگان مبتلا منتقل می‌شود. مدفدع پرندگان و بستر آن‌ها دارای مقادیر زیادی ویروس است. این ویروس از طریق لباس‌ها، چکمه‌ها، وسایل، خوراک و آب آلوده نیز منتقل می‌شود.

آیا این ویروس به انسان منتقل می‌شود

ویروس‌های آنفولانزای پرندگان مانند H5 که در آسیا حضور دارند، در موارد «نادر»، می‌توانند در انسان نیز بیماری ایجاد کنند. انتقال این ویروس به انسان می‌تواند از طریق تماس طولانی انسان‌ها با محیطی که بسیار آلوده است اتفاق بیفتد. انتقال ویروس از انسان به انسان تقریبا اتفاق نمی‌افتد.

به این دلیل، توصیه می‌شود انسان‌هایی که با پرندگان سر و کار دارند (بخصوص پرندگان صنعتی) برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در فارم‌های آلوده از وسایل محافظتی مانند ماسک و دستکش استفاده کنند.

پیشگریی از آلوده شدن فارم

  • پرندگان وحشی مخزن طبیعی ویروس هستند. بنابراین برای پرورش دهندگان طیور صنعتی رعایت امنیت زیستی (بیوسکیوریتی) بسیار اهمیت دارد.
  • از ورود کنترل نشده افراد و وسایل به داخل فارم جلوگیری کنید.
  • وسایل را قبل از وارد کردن آن‌ها به سالن ضد عفونی کنید.
  • فیدر و میکسر را در جایی قرار ندهید که پرندگان وحشی به آنها جلب شوند.
  • موازین بهداشتی را به شدت رعایت کنید.

آیا ویروس آنفولانزا به پرندگان خانگی سرایت می‌کند

این ویروس به طور عمده پرندگان صنعتی را درگیر می‌کند اما پرندگان خانگی و وحشی نیز می‌توانند مبتلا شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی پستانداران نیز به این ویروس حساس هستند.

گزارشاتی از اروپا و تایلند نشان داده‌اند که گربه نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند، اما این بیماری در گربه‌ها نادر است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *