آشنایی با اسب نژاد عربی، بادپای افسانه‌ای کویر

امروزه نژاد عربی در قسمت‌های مختلف دنیا پرورش داده می‌شود و خلوص ژنتیکی این نژاد حفظ شده است. خالص‌ترین اسب‌های این نژاد در کشور‌های خاور میانه مانند ایران و اردن حضور داشته و پرورش داده می‌شوند.

سلامت وت ــ اسب‌های این نژاد در بسیاری از برنامه‌های اصلاح نژاد برای بهبود دخیره ژنتیکی سایر نژاد‌های اسب‌ها استفاده می‌شود.

تاریخچه

قبایل عرب‌های بیابانی معتقد بودند که اسب هدیه‌ای از طرف خداوند است و برای این حیوان، افسانه‌های زیادی ساخته بودند. یکی از این افسانه‌ها این است که خداوند باد جنوبی کویر را به مخلوقی تبدیل می‌کند که می‌تواند بدون بال پرواز کند.

فارغ از اینکه اسب‌ها چگونه وارد کویر شده‌اند، مردم صحرا نشین عربستان، آن‌ها را مانند عضوی ارزشمند و عزیز خانواده خود نگهداری می‌کردند. این اسب‌ها جزو اسب‌های محبوب و مورد احترام در دنیا هستند و به خاطر هوش بالا، روحیه خوب، استقامت زیاد و لطافت طبع قابل تحسین هستند.

ویژگی‌های فیزیکی

سر این اسب‌ها کوچک و خوش‌تراش است حالت مقعر یا صاف داشته و گاهی روی صورتش یک نشان سفید دارد. دارای گوش‌های کوتاهی هستند که یک انحنایی به سمت داخل دارند. پاهای عضلانی و قوی داشته و دمی ‌برافراشته دارند. کتف شیب دار، سینه فراخ و فاصله زیاد بین دو کتف شان (جدوگاه) وجود دارد.

رنگ آنها معمولا کهر، خاکستری یا خرمایی است گاهی نیز به رنگ قزل (قرمز پررنگ) دیده می‌شوند. علاوه بر اینها، پوشش بدنشان براق و پوست‌شان تیره است. وضعیت بدنی این اسب‌ها بسیار زیبا و خوش آیند است.

شخصیت و خلق و خو

اسب‌های نژاد عرب بسیار باهوش هستند. بسیار با روحیه هستند و یادگیری آن‌ها قوی است و به همین دلیل برای سواری اسب‌های خوبی هستند. اما باید بدانیم که این اسب‌ها در صورتی که مربیشان با آنها بد رفتاری کند ممکن است عصبانی شوند.

امروزه نژاد عرب در قسمت‌های مختلف دنیا پرورش داده می‌شود. خلوص ژنتیکی این نژاد حفظ شده است. خالص ترین اسب‌های این نژاد در کشور‌های خاور میانه مانند ایران و اردن حضور داشته و پرورش داده می‌شوند.

شواهد حاکی از این هستند که اسب‌های این نژاد به صورت وحشی در کشورهای سوریه و ترکیه زندگی می‌کنند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *