لجن خوار

آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ماهی سازگاری آن با خیلی از ماهیان گوشت‌خوار و نیز گیاه‌خوار است و این مسئله باعث می‌شود که نگهداری در همه آکواریوم‌های آب شیرین برای این ماهی میسر باشد.

سلامت وت – حتما خیلی از افرادی که آکواریوم دارند تجربه نگهداری از ماهی لجن‌ خوار‌ را دارند ولی برای بسیاری از آنهایی که تمایل به تهیه ماهی‌ برای آکواریوم دارند، خرید ماهی لجن‌ خوار‌ جزء گزینه‌های حتمی خواهد بود.

ماهی لجن‌ خوار‌ به نام کت فیش نیز شهرت دارد و زیستگاه اصلی آن، رودخانه آمازون و حوضه‌های آبریز این رودخانه است.

شرایط محل نگهداری

دما فاکتور مهمی در نگهداری از ماهیان زینتی است و مسئله مهمی که در مورد این ماهی مطرح است امکان نگهداری لجن‌خوار‌ با ماهیان گرم آبی است چون دمای نگهداری مناسب برای این ماهی ۲۲ تا ۲۸ درجه است.

 ویژگی‌های مهم

از لحاظ اندازه نیز باید اشاره کنیم که اندازه ماهی لجن‌ خوار‌ در زمان بلوغ تا ۳۵ سانتی متر نیز می‌رسد. و طول عمر این ماهی در صورتی که تغذیه مناسب انجام شود بین ۱۲ تا ۱۸ سال است. تنوع رنگی ماهی لجن‌ خوار‌ نیز پلنگی، اسپورت، معمولی، شکلاتی، شیشه ای است.

یکی از مهم ترین ویژگی‌های این ماهی سازگاری آن با خیلی از ماهیان گوشت‌خوار و نیز گیاه‌خوار است و این مسئله باعث می‌شود که نگهداری در همه آکواریوم‌های آب شیرین برای این ماهی میسر باشد. پس کار شما برای انتخاب را بسیار آسان‌تر می‌کند.

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این ماهی شکل دهان آن است که حالت بادکش مانند دارد. این شکل دهان سبب ایجاد توانایی مکندگی برای ماهی شما می‌شود.

ویژگی مهم دیگر ماهی لجن‌خوار‌ شب فعال بودن این ماهی است. این ماهی روزها به استراحت و مخفی شدن پرداخته و شب شروع به فعالیت می‌کند.

مسئله مهم‌تر برای نگهداری از این ماهی، لجن‌خواری آن و نیز توانایی تمیز کردن اکوسیستم آکواریوم است. این ماهی بسیاری از اوقات برای تهیه غذا شروع به مکیدن کف و سنگ‌ها و شیشه های آکواریوم شما می‌کند که باعث تمیزتر شدن و جلوگیری از آلودگی محیط آکواریوم می‌شود که نام رفتگر آکواریوم از این ویژگی ماهی لجن‌خوار‌ گرفته شده است.

تغذیه در لجن‌خوار

مطلب بعدی بحث تغذیه لجن‌خوار‌ است. برخلاف تصور خیلی از افراد، تغذیه لجن‌خوار‌ بسیار مهم بوده و در صورت عدم رعایت این مسئله بعد از مدتی لجن‌خوار‌ شما از گرسنگی خواهد مرد!

لجن‌خوار‌ اصولا باقیمانده غذاها و نیز غذاهایی که ته‌نشین شده است را می‌خورد و جزء جیره غذایی این ماهی است ولی اکثر اوقات به دلیل نگه داشتن ماهیان متنوع و یا ماهیان زیاد، تمام غذاهایی که برای ماهیان ریخته می‌شود تا آخر خورده شده و چیزی برای لجن‌خوار شما نمی‌ماند.

با توجه به مسئله شب فعال بودن این ماهی، بیشتر اوقات غذاها توسط ماهیان دیگر خورده شده میزان غذاهایی که ته نشین شده و برایش باقی بماند نیز کمتر خواهد بود.

این مسئله باعث شده تا ماهی لجن‌خوار‌ شما گرسنه بماند و با گذشت زمان، رشد مناسبی نکند و یا حتی از گرسنگی نیز تلف شود.

برای همین راه تغذیه آن قرار دادن در آکواریوم دیگر به همراه غذای مغذی برای این ماهی است که در این صورت باید چند روز یکبار این کار را انجام دهید. البته هم‌دمایی دو آکواریوم به دلیل خطر مرگ ماهی حتما باید رعایت شود.

غذای اصلی ماهی لجن‌خوار‌ شما جلبک‌ها، باقیمانده‌های غذایی، آبزیان ریز مرده، کرم‌های کف اکواریوم و مواردی از این قبیل است. پس در تغذیه این ماهی از خیلی از غذاها مانند خرده های میگو، کرم و جگر می‌شود استفاده کرد.

تکثیر

در مورد تکثیر ماهی لجن‌خوار‌ مهم ترین نکته این است که این ماهی را نمی‌توان در آکواریوم تکثیر کرد و نیاز به حوضچه‌های خاکی و بزرگ دارد.

همچنین در این باره بیشتر بخوانید:

·       آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم
·       آنجل، فرشته‌ای در اقیانوس خانگی شما
·       مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها
·       ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *