آنجل

آنجل، فرشته‌ای در اقیانوس خانگی شما

  آنجل علاقه شدیدی به گیاهان برگ پهن دارد و داشتن گیاهان مختلف باعث تامین اکسیژن و نیز افزایش شانس تخم‌ریزی ماهی در برگ های گیاه خواهد شد.

سلامت وت – ماهی آنجل یا فرشته یا Pterophyllum ، یک ماهی بسیار زیبا است، که قطعا در میان کسانی که به ماهیان زینتی علاقه‌ دارند، طرفداران زیادی دارد دلیل آن هم ظاهر زیبا، گونه‌های متنوع و رفتار جالب این ماهی است.

آنجل همچنین به دلیل عمر طولانی، افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است. زیستگاه اصلی این ماهی رودخانه‌های آمازون و مناطق دیگر امریکای جنوبی است.

آنجل‌ها از خانواده سیکلیده‌ها، ماهیانی آرام و بی دردسر هستند و در آکواریوم به سادگی در کنار ماهیان تترا، مولی، دم شمشیری، رازبورا و گورامی‌ها، زندگی می‌کنند.

این ماهی‌های رنگارنگ، به هر غذایی علاقه نشان می‌دهند البته غذایی مانند آرتمیا، کرم‌های سفید، کرم‌های سیاه، توبی فکس، دافنی و بچه گوپی، غذاهای مورد علاقه آنهاست.

این ماهی‌ها، گوشتخوار و حتی شاید بتوان گفت همه چیزخوار بوده و مخلوطی از غذاهای زنده و گوشتی را باید برایشان فراهم کرد.

شرایط نگهداری آنجل

 برای نگهداری ماهیان آنجل لازم است مواردی از قبیل نوع، اندازه، دما، PH و طول عمر را به دقت بررسی کرد.

آنجل

آنجل

ماهی آنجل انواع متفاوتی دارد که شامل گوست، سیاه، پلاتینیوم، شکلاتی، دودی، کوی، خجالتی، مرمری، طلایی و نوار سیاه می‌شود.

این  نوع ماهی‌، از لحاظ اندازه در نمونه‌های بالغ، دارای طول ۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر است.

دمای مناسب برای نگهداری آنها ۲۳-۲۹ درجه بوده و PH 5/6 تا ۵/۷ برای این گروه ماهیان مناسب است. آنجل اصولا تا ۱۰ سال نیز زندگی می‌کند.

محل نگهداری یک جفت ماهی‌های آنجل،  باید دارای ۶۰ لیتر آب باشد. زمان بلوغ در ماهیان آنجل بین چهار تا ۱۲ ماه است.

تولید مثل در آنجل

اصولا به دلیل تکثیر درون خانوادگی زیاد آنجل ها، تمایل به نوزادخواری در آن‌ها بیشتر می‌شود.

نحوه جفت‌گیری ماهی‌های آنجل ماهی بدین شکل است که ماهی نر و ماده همدیگر را انتخاب کرده و محل مناسبی را جهت تخم گذاری پیدا کرده و شروع به دور کردن بقیه هم‌نوعان و ماهی‌های دیگر از محل مورد نظر می‌کنند که این نشانه خوبی برای فهمیدن جفت شدن دو ماهی نر و ماده خواهد بود.

البته وجود ماهیان دیگر از جفت‌گیری آنجل جلوگیری نخواهد کرد بلکه فقط انرژی زیادی را صرف دور کردن بیگانگان از این جفت خواهد گرفت.

مولدین را باید در جایی نگهداری کرد که رفت و آمد کم است تا استرس زیادی به آن‌ها وارد نشود، ضمنا از لحاظ دمایی- نوری نیز نباید به آن‌ها شوک وارد شود. بعد از غذادهی به این ماهی‌ها نیز باید یک ساعت صبر کنید تا غذا را بخورند سپس چراغ را خاموش کنید.

 محل نگهداری گونه‌های مولد‌ آنجل، نیز باید با بقیه ماهی‌ها، متفاوت باشد. اصولا آنجل هر ۱۵-۲۰ روز تخم ریزی می‌کند.

تخم ریزی و تولد نوزادان

تخم‌ریزی آنجل در سطوح عمودی انجام می‌گیرد و بعد از ماده نر تخم ها را بارور کرده و بعد از ۴۸ ساعت نوزادان ماهی متولد می‌شوند .

خود نوزادان تا دو روز از کیسه زرده خود برای تغذیه استفاده می‌کنند و سپس کم‌کم باید از تخم میگوی زنده یا غذاهای بسیار ریز برای آن ها باید استفاده کرد.

 آنجل علاقه شدیدی به گیاهان برگ پهن دارد و داشتن گیاهان مختلف باعث تامین اکسیژن و نیز افزایش شانس تخم ریزی ماهی در برگ های گیاه خواهد شد.

ماهیان آنجل، آبریانی اجتماعی هستند ولی نباید با ماهیان بسیار ریز یا تهاجمی بزرگ در یک آکواریوم نگهداری شوند.

چون ماهیان تهاجمی به باله‌های آنجل حمله کرده و یا شکار خواهد کرد. خود آنجل نیز در صورتی که بزرگ باشد به ماهیان خیلی کوچک مثل گوپی حمله می‌کند.

·         آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم
·         مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها
·         ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *