آیا واقعا گربه باعث نازایی دختران می شود

این باور که «موی گربه باعث نازایی و عقیم شدن دختران می‌شود» یک باور خرافی و غلط است که به هیچ وجه، توجیه علمی ندارد.

سلامت وت ــ ممکن است شما هم شنیده باشید که گربه‌ها باعث عقیم شدن و نازایی در خانم‌ها می‌شود. اما آیا این باور درست است یا خیر؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب، سیر تا پیاز این ماجرا را بررسی کنیم.

بیماری‌ها در گربه‌ها

گربه‌ها نیز مانند سایر حیوانات می‌توانند به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوند. نزدیک به نیمی‌ از بیماری‌های شناخته شده، بین انسان و حیوانات مشترک هستند.

گربه نیز مانند سایر حیوانات می‌تواند به بیماری‌هایی مبتلا شود که بین انسان و حیوانات مشترک است.

در اینجا به بیماری توکسوپلاسموز که می‌تواند سبب اختلالات تولید مثلی و بارداری در انسان شود می‌پردازیم.

توکسوپلاسموز

ابن بیماری به وسیله انگل تک یاخته‌ای توکسوپلاسما گوندی ایجاد می‌شود. تماس این انگل با انسان یا سایر حیوانات (مانند گوسفندان) می‌تواند از طریق غذا، آب یا محیط آلوده انجام شود. زمانی که مواد آلوده به این انگل به طور تصادفی از طریق دهان، وارد بدن شود می‌توانند بیماری زا باشند.

این بیماری، تنها برای زنان باردار یک نگرانی عمده است زیرا می‌تواند سبب اختلال در رشد جنین و گاهی سقط شود. بیشتر افرادی که به این انگل‌ها آلوده می‌شوند، از طریق کار کردن با «گوشت خام» مبتلا شده‌اند.

دیگر منابع مهم آلودگی با این انگل، خاک باغچه یا ماسه آلوده به مدفوع گربه‌ای که این انگل در بدنش حضور دارد و خوردن گوشت خوب پخته نشده هستند.

دانشمندان دریافته‌اند که تماس با مدفوع گربه آلوده دلیل رایج عفونت انسان نیست. اما به هر حال زنان باردار باید احتیاط کرده و در صورت امکان در زمان بارداری جعبه گربه را تمیز نکنند.

استفاده از دستکش، هنگام کار در باغچه، آماده کردن گوشت خام یا تمیز کردن جعبه گربه می‌توانند سبب کاهش شانس تماس با انگل شوند.

توکسوپلاسموز در گربه‌ها

گربه‌ها به طور طبیعی چند هفته اول بعد از آلوده شدن این انگل را در مدفوع خود دفع می‌کنند و به ندرت پیش می‌آید که در ادامه زندگی خود انگل را دفع کند.

تماس گربه‌ها با انگل توکسوپلاسما معمولاً در سنین پایین در گربه‌هایی که در خارج از منزل زندگی می‌کنند و شکارچی هستند اتفاق می‌افتد. گربه‌هایی که به این انگل آلوده می‌شوند نشانه‌ای از بیماری توکسوپلاسموز را نشان نمی‌دهند.

پیشگیری از آلودگی

انگل توکسوپلاسمایی که در مدفوع تازه وجود دارد نمی‌تواند انسان را آلوده کند. این انگل‌ باید چند روز در مدفوع باقیمانده تا بتواند بیماری زا شود، بنابراین تمیز کردن منظم جعبه گربه‌ها و پاکیزه کردن هر جای دیگر که به طور اتفاقی با مدفوع گربه آلوده شده است، می‌تواند برای پیشگیری از این بیماری اهمیت داشته باشد.

موی گربه باعث نازایی دختران نمی‌شود

با توجه به مطالب گفته شده، این باور که «موی گربه باعث نازایی و عقیم شدن دختران می‌شود» یک باور غلط است.

در مورد انگل گفته شده هم باید در نظر داشت که این انگل فقط برای زنان باردار ممکن است مشکل ایجاد کند که آن هم با استفاده از روش‌های پیشگیرانه مانند جلوگیری از پرسه زدن گربه خانگی در خیابان‌ها، پختن کامل گوشت‌ها و استفاده از دستکش هنگام کار کردن با خاک باغچه، قابل پیشگیری است.

توکسوپلاسموز در افراد غیر باردار

اگر انگل توکسوپلاسما، زمانی که فرد باردار نیست وارد بدن او شود، بدن می‌تواند علیه آن آنتی بادی تولید کرده و در مواجهه‌های بعدی در برابر بیمار شدن مقاومت داشته باشد.

در صورتی که فرد آلوده، سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد (مانند افراد آلوده به بیماری ایدز، سرطان و…) این انگل در آنها می‌تواند مهلک باشد.

______________________________________________________________________________________________________________

همچنین در این زمینه بخوانید:

______________________________________________________________________________________________________________
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *