ساخت آکواریوم

از خرید ماهی تا ساخت آکواریوم / یک دریای کوچک در خانه داشته باشید

ماهیان تهاجمی یا ماهیان گوشتخوار را نمی‌توانید در کنار ماهیان غیرمهاجم، نگهداری کنید چون ماهیان گوشتخوار شروع به شکار دیگر ماهیان خواهند کرد.

سلامت وت – اگر می‌خواهید یک آکواریوم در خانه داشته باشید، می‌توانید یک آکواریوم آماده بخرید و یا اینکه با سلیقه خودتان آن را بسازید، البته آکواریوم آماده مزیت‌هایی هم دارد، مثلا شما به راحتی، همه وسایل لازم را یکجا تهیه می‌کنید، ولی اگر بخواهید خودتان آن را بسازید قادر هستید مطابق سلیقه خود آن را آماده کنید.

توجه به این موضوع که شما چه نوع ماهی‌هایی می‌خواهید در آکواریوم خود، نگهداری کنید، نقش بسزایی در خرید یا ساخت آکواریوم مورد علاقه‌تان دارد.

ماهیان آکواریومی چند دسته‌اند

ماهیان آکواریومی به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از ماهیان آب شیرین  و ماهیان آب شور. به طور کلی، نگهداری و پرورش ماهیان آب شیرین، آسان‌تر از ماهیان آب شور است.

در عین حال که پرورش ماهیان آب شیرین هزینه کمتر و وسایل ارزان‌تری نیاز دارد، ولی برای ماهیان دریایی مسئله تأمین اَملاح و میزان شوری آب، اهمیت زیادی دارد.

انواع آکواریوم‌های آب شیرین

آکواریوم‌های آب شیرین از نظر اندازه در سه نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • آکواریوم کوچک : طول: ۳۵ ، عرض: ۲۰ ، ارتفاع: ۳۰
  • آکواریوم متوسط : طول: ۸۰ ، عرض: ۳۵ ، ارتفاع: ۵۰
  • آکواریوم بزرگ : طول: ۱۰۰ یا ۱۵۰ – عرض : ۴۰ ،  ارتفاع : ۶۰

به طور کلی برای تهیه و یا خرید آکواریوم حتما نیاز دارید تا این موارد را رعایت کنید:

هزینه راه اندازی و نوع ماهی، اندازه آکواریوم و قرار دادن آن، چرخه نیتروژن، تجهیزات تصفیه، ضدعفونی کننده‌های ضد اشعه ماوراء بنفش (UV)، روشنایی آکواریوم، بخاری و دماسنج، کیت تست و اضافه کردن مواد شیمیایی، غذا و مکمل‌ها، کنترل سلامت ماهیان، خرید ماهی سالم از ابتدا، گیاهان زنده.

ماهیان آب شیرین را چطور تقسیم‌بندی می‌کنند

منابع علمی، ماهیان آب شیرین را بر اساس محیط زندگی، تغذیه، نوع رفتار و مواردی از این دست، به این شکل دسته‌بندی کرده‌اند:

  • ماهی‌های گیاه خوار – ماهی‌های گوشتخوار – ماهی‌های همه چیز خوار
  • ماهی‌های صلح جو – ماهی‌های مهاجم – ماهی‌های زنده زا
  • ماهی‌های آب گرم – ماهی‌های آب سرد – ماهی‌های لب شور
  • ماهی‌های پر تحرک – ماهی‌های کم تحرک
  • ماهی‌های عمق آبی – ماهی‌های رو آبی – ماهی‌های میان آبی

 انتخاب ماهی برای آکواریوم

با توجه به انواع ماهیان آب شیرین شما باید ماهی‌هایی انتخاب کنید که بتوانند با هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند و همچنین در اکوسیستم کوچکِ زندگیِ آبی، تقریبا مکمل هم باشند.

به عنوان مثال ماهیان تهاجمی یا ماهیان گوشتخوار را نمی‌توانید در کنار ماهیان غیرمهاجم، نگهداری کنید چون ماهیان گوشتخوار شروع به شکار دیگر ماهیان خواهند کرد. در ضمن شما باید ماهیانی نگهداری کنید که در یک محدوده دمایی یکسان، زندگی می‌کنند تا زندگی در این شرایط دمایی، باعث بیماری آنها نشود و دیگر ماهی‌ها را نیز بیمار نکنند.

جالب است بدانید که اندازه ماهیان گوشتخوار بعد از مدتی بزرگتر شده و در صورتی که آکواریوم کوچکی انتخاب کرده باشید در آینده ماهی‌ها دچار مشکل می‌شوند. ماهیانی که پر تحرک هستند نیز نیاز به آکواریوم بزرگتر هستند.

وجود گیاهان در آکواریوم باعث فوتوسنتز طبیعی شده و بخشی از اکسیژن مورد نیاز آکواریوم را تولید خواهند کرد، در ضمن ظاهر زیبایی به آکواریوم خواهند داد و از طرفی نیز محلی برای پنهان شدن ماهیان کوچک‌تر در لابلای برگ‌های خود فراهم می‌کنند.

داشتن ماهی لجن‌خوار نیز در پاکسازی بیوفیلم‌ها (لایه‌های غذایی یا باکتریایی موجود در سطوح کف آکواریوم) کمک بسزایی خواهد کرد.

نگهداری از ماهی در خانه، می‌تواند هم ظاهر بهتری به خانه بدهد هم روحیه شما را بهتر کند. با رعایت نکاتی که در بالا گفتیم، می‌توانید آکواریوم مناسبی برای خود تهیه کنید. در مطالب بعدی، درباره ماهیان آب شور، بیشتر صحبت می‌کنیم.

همچنین در این باره بخوانید:

·         آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم
·         آنجل، فرشته‌ای در اقیانوس خانگی شما
·         مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها
·         ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *