اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل تب برفکی

سلامت وت – در مطالب قبلی درباره اهمیت مقابله با تب برفکی صحبت کردیم و گفتیم دامنه زیان‌های این بیماری می‌تواند ابعاد ملی و بین‌المللی پیدا کند. ذر این مطلب اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود ویروس به گله و کنترل بیماری بعد از ورود آن را شرح می‌دهیم.

پیشگیری از ورود ویروس به گله (بیوسکیوریتی)

از خرید دام از محل‌های نامطمئن مانند بازار‌ها و میادین دام خودداری کنید. رفت و آمد کنترل نشده افرادی که با دام‌ها سرو کار دارند مانند دلال‌ها به داخل دامداری را محدود کنید.

در حوضچه ضد عفونی، از ماده ضد عفونی کننده تازه مانند فرمالین یا کربنات کلسیم استفاده کنید. دقت کنید که تمام افراد و نیز خودروهایی که وارد گاوداری می شوند از این حوضچه‌ها عبور کنند. کامیون‌های حمل مواد خوراکی قبل از ورود به خوبی با مواد شوینده شستشو شوند.

سود دو درصد نیز برای حوضچه‌های ضد عفونی گزینه مناسبی است اما باید دقت شود که این ماده خاصیت خورندگی فلزات را دارد.

توجه کنید زمانیکه این بیماری همه‌گیر می‌شود، ویروس به روش مکانیکی توسط افراد، لباس‌ها، لوازم، خودروها، کود، خوراک، آب وحتی هوا می‌تواند وارد دامداری شود.بنابراین با توجه به موارد ذکرشده، رعایت امنیت زیستی (بیوسکیوریتی) از مهمترین اولویت‌ها در دامداری می‌باشد.

واکسیناسیون دام‌ها در مدت تعیین شده از طرف اداره دامپزشکی بخصوص تزریث واکسن یاد آور سه هفته بعد ازتزریق اولیه در دام‌هایی که اولین بار واکسن دریافت می‌کنند، باعث افزایش تیتر و بهبود وضعیت ایمنی در دام خواهد شد.

بعد از ورود بیماری به گله نیز برخی اقدامات را باید در دستور کار قرار داد که عبارت است از:

درمان دام‌های بیمار

درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و در کشور‌هایی مانند کشور ما که بیماری در آنها اندمیک است و نمی توان سیاست کشتار حیوانات بیمار و حیواناتی که با آنها در تماس هستند را اجرا کرد، می توان با استفاده از درمان‌های حمایتی شدت و طول دوره بیماری را کاهش داده و از وارد شدن خسارت‌های بیشتر به صنعت دامداری خود جلوگیری کنیم.

استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت ثانویه و ضد التهاب برای کاهش علائم التهاب توصیه‌های حمایتی است که می توان انجام داد. همچنین می‌توان با استفاده از مواد قلیایی یا اسیدی (ویروس به تغییر PH حساس می باشد) دهان و زخم‌های آن را شست‌وشو داد.

خوراندن مواد غذایی نرم و خوش خوراک تا زمانی که زخم‌های دهان بهبود نیافته‌اند مناسب است. بیشتر حیوانات زنده می مانند اما احتمال سقط جنین، کاهش وزن، توقف تولید شیر و ورم پستان و حذف ناشی از این موراد وجود دارد.

کنترل بیماری در گله

دام‌های مبتلا از دام‌های سالم جدا شوند. دام‌های سالم کارگر جداگانه‌ای داشته باشد که فقط مجاز به رفت و آمد در مناطق سالم گله باشند.

درمان دام‌ها با ترکیبات اسیدی یا بازی، استفاده از داروهای ترمیم کننده بافت مثل ترانکرون، در صورت لزوم درمان آنتی بیوتیکی انجام گیرد.

ضدعفونی مرحله به مرحله چکمه‌ها، شستشوی لباس‌ها و … پس از خروج از محل آلوده باید به خوبی انجام گیرد. لوازم مکانیکی، در زمان خروج از سطح آلوده به بهار بندهایی که هنوز مبتلا نشده اند باید مرحله به مرحله ضدعفونی شوند.

خودروها و وسایلی ‌که ضرورتاٌ وارد گاوداری می‌شوند، باید در چند مرحله (قبل وبعد از خروج از گاوداری) شستشوی خودرو اسپری ضدعفونی روی سطح آن و عبور از حوضچه ضدعفونی انجام شود.

  • تاکید می شود که به تنهایی انجام واکسیناسیون قادر به کنترل بیماری نیست و علاوه بر آن باید رعایت شرایط امنیت زیستی (بیوسکوریتی) در راس برنامه‌های کنترل بیماری قرار گیرند.

 

همچنین در این زمینه بخوانید:

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *