برنامه ضدانگلی در اسب ها

تمام اسب‌‌ها باید تحت برنامه مبارزه با انگل‌‌ها قرار بگیرند، شما می‌‌توانید با فواصل مرتب، مدفوع اسب خود را به آزمایشگاه‌‌های دامپزشکی ارسال کنید و نوع و تعداد انگل‌‌های موجود در مدفوع اسب را چک کنید.

سلامت وت ــ حیواناتی که از علف مرتع تغذیه می‌‌کنند (مانند‌اسب‌‌ها) همراه با غذا، تخم انگل‌‌ها را نیز می‌‌خورند. بار انگلی که در بدن هر اسب وجود دارد بسگتی به سن اسب، تعداد اسب‌هایی که در مرتع چرا می‌کنند، اندازه مرتع و کیفیت آن دارد.

انگل‌‌های داخلی در اسب‌‌ها می‌‌توانند مشکلات گوارشی بسیاری مانند ناراحتی‌‌های روده، اسهال و دل درد (کولیک) شوند.

مهمترین انگل‌‌های رود‌‌ه‌ای در اسب‌‌ها کرم‌‌های گرد (استرونژیلوس‌‌های کوچک و بزرگ)، کرم‌‌های نواری، کرمک‌‌ها و لارو مگس‌‌های موجود در معده هستند. ‌این کرم‌‌ها می‌‌توانند به دستگاه گوارش آسیب وارد کرده و سبب خونریزی شوند.

همچنین اختلال در جذب مواد مغذی نیز ‌ایجاد می‌کنند. بیشترین آسیب به دستگاه گوارش توسط استرونژیلوس‌‌ها اتفاق می‌‌افتد و بیشتر برنامه‌‌های کنترل انگل‌‌ها نیز حول و حوش‌این انگل هستند. اسب‌‌های جوان بیشتر به ‌این انگل مبتلا شده و علائم بیماری را نیز شدید تر نشان می‌د‌هند.

بیشتر انگل‌‌های روده‌ای هنگام چرای اسب‌‌ها در مرتع و خورده شدن تخم‌‌ها و لارو‌های موجود در آن وارد بدن می‌‌شوند. در چرخه زندگی کرم‌‌های نواری جرب‌هایی وجود دارند (به خصوص جرب‌هاب گرد) که تخم‌های کرم‌‌های نواری را می‌‌بلعند و پس از ان لارو ‌این کرم‌‌ها را در بدن خود نگه می‌‌دارند.

این جرب‌‌ها روی علوفه مراتع زندگی می‌‌کنند و توسط حیواناتی که چرا می‌‌کنند خورده می‌شوند. بات‌‌های معده، در واقع لاور مگس‌ها هستند. مگس بالغ روی پوزه، اندام‌‌های حرکتی و سینه اسب‌‌ها در طی بهار تخم گذاری می‌‌کنند.

وقتی که اسب‌‌ها‌ این تخم‌‌ها را لیس می‌‌زنند، هچ شده و توسط اسب خورده می‌‌شوند. لارو‌ها به معده اسب چسبیده و تا بهار سال بعد در آنجا باقی می‌مانند. شفیره ‌ایجاد شده در دستگاه گوارش اسب از طریق مدفوع دفع شده و به مگس بالغ تبدیل می‌‌شود.

برنامه ضد انگلی

تمام اسب‌‌ها باید تحت برنامه مبارزه با انگل‌‌ها قرار داشته باشند. ‌این برنامه می‌‌تواند به صورت خوردن یک پیست (خمیر) حاوی داروی ضد انگل هر ۴ تا ۸ هفته یا خوردن روزانه دارو‌ها در داخل غذا باشد.

مدیریت مرتع و غشو کشیدن مرتب حیوان نیز در کنترل انگل‌‌ها بسیار مهم هستند. همچنین شما می‌‌توانید با فواصل مرتب مدفوع اسب خود را به ازمایشگاه‌‌های دامپزشکی ارسال کنید و نوع و تعداد انگل‌‌های موجود در مدفوع اسب را چک کنید.

اقداماتی لازم کنترل انگل‌ها در اسب

  • زمین مرتع را شخم بزنید،‌این کار سبب شکسته شدن توده‌‌های مدفوع و قرار گیری تخم‌‌های انگل‌‌ها در معرض هوا و خورشدی و از بین رفتن آن‌ها می‌‌شود.
  • در صورت امکان مرتع را به طور دوره‌ای در اختیار گونه‌‌های دیگر مانند گوسفند و گاو قرار دهید.
  • در شرایطی که اسب‌ها به صورت گروهی نگهداری می‌‌شوند بهتر است که براساس سن تقسیم بندی شوند تا تاثیر برنامه ضد انگلی به حداکثر خود برسد.
  • تعداد اسب‌‌ها را در واحد سطح به حداقل برسانید.
  • علوفه و مواد دانه‌ای را روی زمین نریزید و تا حد ممکن در آخور‌ها قرار دهید.
  • تخم‌‌های زرد رنگ بات‌‌ها را به سرعت از روی سطح بدن حیوان پاک کنید. روی تخم‌‌ها را حوله گرم و مرطوب بکشید، ‌این کار سبب تحریک هچ شدن تخم‌‌ها و خشک شدن و مردن لارو‌های ‌ایجاد شده می‌‌شود.
  • برای جلوگیری از‌ایجاد مقاومت، داروی ضد انگلی خود را (نوع دارو نه برند آن) عوض کنید.
  • در مورد بهترین داروی ممکن با دامپزشک خود مشورت کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *