مرغ عشق، عاشق چه غذاهایی است

از تخم مرغ آب پز رنده شده به منظور افزایش بار انرژی و نیز پروتئین مرغ عشقتان می‌توانید استفاده کنید که غذای بسیار کاملی برای جنس نر و ماده است.

سلامت وت – امروز می‌خواهیم در مورد مرغ عشق و تغذیه در آن صحبت کنیم، با توجه به اینکه خیلی اوقات ما مرغ عشق بالغ را می‌خریم و همان مرغ عشق تخمگذاری کرده و جوجه‌هایش به دنیا می‌آید.

ابتدا سراغ غذای مرغ عشق بالغ می‌رویم که باید سرشار از مواد پروتئینی و ویتامینی باشد تا بتواند شرایط لازم برای رشد و آماده شدن برای جفتگیری و تخمگذاری پرنده را تامین کند. دانه‌ها میوه‌ها و سبزیجات و تخم مرغ غذای مرغ عشق را تشکیل می‌دهند.

غذاهای اصلی

دانه‌ها شامل ارزن و تخم کتان است که به نسبت چهار به یک استفاده می‌شود، البته برای تحریک شروع جفت‌گیری می‌توان با نسبت سه به یک و حتی ۲ به یک به مدت سه هفته استفاده کرد. این غذا ها باید حتما و همیشه در ظرف غذا خوری پرنده موجود باشد.

غذاهای فرعی

در مورد غذاهای فرعی می‌توان گفت، میوه‌ها، سبزیجات و تخم مرغ و کته است که در میوه‌ها می‌توان از سیب، هویج، چغندر و خیار رنده شده و پرتقال و موز استفاده کرد و نیز به منظور استفاده از سبزیجات می‌توان از برگ کاهو، جعفری، اسفناج، شوید و کرفس و گاهی پونه و نعناع استفاده کرد.

از تخم مرغ آب‌پز رنده شده نیز به منظور افزایش بار انرژی و نیز پروتئین مرغ عشقتان می‌توانید استفاده کنید که غذای بسیار کاملی برای جنس نر و ماده است.

البته در صورتی که دسترسی به کلسیم یا مواد تامین کننده کلسیم برای تحریک تخم‌گذاری مرغ عشقتان ندارید، می‌توانید پوسته تخم مرغ را پودر کرده و در ظرف غذاخوری یا به صورت جدا گانه قرار دهید که مورد استفاده پرنده قرار گیرد.

از برنج کته شده بدون نمک نیز می‌توان به مدت ۲ هفته یکبار در جیره غذایی مرغ عشقتان استفاده کنید.

آب

آب مرغ عشق را روزانه باید عوض کرد به منظور این کار باید مقداری آب را در ظرف ریخته و بعد از چند دقیقه که کلر آن خارج شد می‌توان در ظرف آب پرنده ریخت. ضمنا شما باید ظرف آب پرنده را چند روز یکبار کامل بشویید تا بیوفیلم یا لایه های باکتریایی رشد کرده و چسبیده به ظرف آب پاک شوند.

 

منابع تامین کلسیم

شامل سنگ کف دریا، پوسته تخم مرغ است که می‌توان در اختیار مرغ عشقتان قرار دهید.

مولتی ویتامین‌ها

هر هفته تا ۱۰ روز یکبار در ظرف آب پرنده خود یک تا دو قطره مولتی ویتامین بریزید تا در صورت کمبود املاح و ویتامین‌ها، از طریق مولتی ویتامین تامین شود.

تغذیه جوجه‌ها توسط مادر

برای تغذیه جوجه‌های مرغ عشق توسط مادرشان باید در نظر داشته باشید که جوجه‌ها به دلیل نداشتن پر نیاز به کربوهیدرات بالایی برای تامین گرما دارند.

همچنین به دلیل رشد نیاز به تامین پروتئین بالا دارند به همین دلیل باید جیره غذای مادر شامل منابع پروتئینی باشد، که دادن سفیده تخم مرغ آب پز می‌تواند این میزان پروتئین را تامین کند.

همچنان در زمانی که پرنده ماده در حال تغذیه نوزادان است از دادن غذاهای پر چرب مانند تخم کتان به میزان زیاد باید جلوگیری کرد و در حد ۱ به ۴ حتی کمتر باید در نظر گرفت، دلیل مسئله هم این است که در صورتی که غذاهای با چربی بسیار بالا به مرغ عشق داده شود در حین تغذیه به جوجه ها مادر شروع به حالتی شبیه کرچ افتادن می‌کند و بچه ها را در سن پایین بیرون از خانه می‌اندازد.

این مشکل باعث تغذیه ضعیف جوجه‌ها توسط پدر در سن نامناسب شده و در عین ضعیف ماندن جوجه، مرغ عشق نر را اذیت کرده، در عین حال که آمادگی جفتگیری با جنس ماده را نخواهد داشت.

در صورتی که پرنده ماده به این حالت بیفتد، باید غذایی با طبع سرد را جایگزین دانه‌ها کرد تا وضعیت مادر به حالت قبل برگردد، البته در چنین حالتی مادر کاری به جوجه‌هایش نخواهد داشت و همچنان تغذیه جوجه‌ها توسط پدر ادامه می‌یابد.

در مطالب بعدی در مورد بیماری‌های مرغ عشق هم صحبت می‌کنیم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *