تولید مثل اسب‌ها و مراقبت از نوزادان

بدن کره اسبی که به دنیا می‌آید تقریبا عاری از آنتی‌بادی و پادتن است و هیچ گونه دفاعی در بدن او بر علیه عوامل بیماری‌زای موجود در محیط وجود ندارد پس به شدت به آغوز نیاز دارد. آغوز علاوه بر آنتی بادی، دارای مواد غذایی بسیار دیگری نیز است که به عنوان نخستین وعده غذایی کره اسب می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

سلامت وت ــ مادیان‌ها در سن حدود ۱۸ ماهگی بالغ می‌شوند و در این زمان یک دوره فحلی یا یک چرخه جنسی را طی می‌کنند. در فصل تولید مثل (که از زمانی که دوره روشنایی روز بیشتر می‌شود آغاز شده و تا زمانی که زمستان نزدیک می‌شود پایان می یابد) مکررا فحلی را از خود نشان می‌دهند.

مواجهه کردن مادیان با دوره روشناییِ افزایش‌یابنده به صورت مصنوعی، می‌تواند شروع فصل تولید مثل را جلو بیندازد.

فصل تولید مثل در اسب‌ها

در طی فصل تولید مثلی مادیان‌ها هر سه هفته یک بار تخمک گذاری می‌کنند اما فقط ۲ تا هشت روز فحلی را نشان داده و نریان را می‌پذیرند. در اوایل فصل تولید مثل (بهار) مادیان‌ها فحلی را به مدت طولانی تری نشان داده می‌دهند اما در اواسط تیر ماه فقط ۲ یا سه روز آن را بروز می‌دهند.

طول دوره آبستنی در این حیوانات ۳۳۰ تا ۳۴۲ روز است به گونه ای که نژادهای سبک وزن تر طول دوره آبستنی طولانی تر (۳۴۰ تا ۳۴۲ روز) و نژادهای سنگین تر دوره آبستنی کوتاه تری (۳۳۰ تا ۳۴۰) دارند. مادیان‌های آبستن معمولا یک کره داشته و دوقولو زایی بسیار نادر است. کره‌ها خیلی زود بعد از تولد می‌توانند سرپا ایستاده و شیر بخورند.

مراقبت از کره اسب

به محض اینکه کره اسب به دنیا می‌آید شما باید موکوس یا سایر موادی که در اطراف بینی او وجود دارند را بردارید. این کار سبب بهبود و کمک به تنفس او می‌شود. پس از تولد، بند ناف کره را به وسیله مواد ضد عفونی کننده‌های یده ضد عفونی کنید، این امر از ورود باکتری‌ها به داخل بدن و در نهایت خون کره، جلوگیری می‌کند.

کره باید طی یک تا دو ساعت نخست زندگی خود بتواند شیر بخورد. خوردن زودهنگام شیر بسیار اهمیت دارد، زیرا نخستین شیر مادیان (که آغوز نامیده می‌شود) دارای آنتی بادی‌هایی است که در بدن نوزاد بر علیه بیماری‌ها ایمنی ایجاد می‌کند.

بدن کره اسبی که به دنیا می آید تقریبا عاری از آنتی بادی است و هیچ گونه دفاعی در بدن او بر علیه عوامل بیماری زای موجود در محیط وجود ندارد.

آغوز علاوه بر آنتی بادی، دارای مواد غذایی بسیار دیگری نیز است که به عنوان نخستین وعده غذایی کره اسب می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. اگر مادیان کره خود را پس بزند یا او را قبول نکند، به جای آغوز باید از جایگزین شونده آن استفاده شود.

کره اسب باید طی ۲ ساعت نخست زندگی خود حرکات روده داشته باشد و اگر این حرکات وجود نداشته باشند باید حیوان را تنقیه کنید. اگر کره اسب شروع به خوردن شیر نکند یا هر گونه مشکل دیگری در سلامتی او بعد از تولد وجود داشته باشد باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

رابطه مادر و نوزاد را حفظ کنید

تا جایی که ممکن است نباید رابطه مادر و نوزاد را خراب کنید. برخی مادیان‌ها بسیار از نوزاد خود مراقبت می‌کنند و برای انجام کارهایی مانند برداشتن موکوس از روی بدن نوزاد، ضد عفونی بند ناف و سایر کمک‌های لازم به نوزاد، باید یک نفر مادیان را نگه داشته و مانع حمله احتمالی او شود.

شما باید هر روز ۱۵ دقیقه را صرف کره تازه‌متولد شده، کنید. باید سُم‌ها، گوش‌ها، بینی و سایر نقاط بدن او را معاینه کنید. کار کردن و برقراری ارتباط با یک کره اسب بسیار آسان تر از ارتباط با اسب بالغ است.

واکسیناسیون معمولا باید حدود سه ماهگی انجام شود و واکسن یاد آور یک ماه بعد تجویز شود. واکسیناسیون علیه آنفلوانزا هم باید در سن ۸ تا ۱۰ ماهگی انجام شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *