خطر شیوع بیماری تب برفکی با آغاز کوچ عشایر/ عشایر کوچرو دام‌های خود را در مبدأ واکسینه کنند.

۴۹ درصد از بیماری‌های موجود در جهان بین انسان و دام مشترک هستند. تب مالت، آنفولانزای فوق حاد پرندگان، سل،‌هاری، مشمشه، تب کریمه کونگو از جمله بیماری‌های مشترک دام و انسان هستند.

دامپزشکی صرفا درمان بیماری در دام نیست ،بلکه ارتباط مستقیمی‌‌با سلامت جامعه دارد بدین ترتیب فقدان دامپزشکی بخشی از سلامت جامعه را به خطر می‌‌اندازد.

دامپزشکی بعنوان پیشانیِ سلامت جمعیت دامی‌‌و انسانی، با شناخت به موقع، درمان،و پیشگیری از بیمارهای حیوانات نقش موثری در سلامت و بهداشت جامعه انسانی دارد. ازجمله وظایف دامپزشکی می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی بیماری‌های دامی‌، شناسایی منابع و مناطق آلوده، شناسایی راه‌های سرایت و جلوگیری از انتشار بیماری‌ها، تأمی‌ن بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و واکسیناسیون، مبارزه با بیماری‌های همه گیر و قرنطینه ای، همکاری با ادارات مرتبط.

۴۹ درصد از بیماری‌های موجود در جهان بین انسان و دام مشترک هستند که با برنامه‌های واکسیناسیون دام و معدوم نمودن دام‌های بیمار و ناقل بیماری و با کنترل مرزهای جغرافیایی تاحدی از شیوع بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.

تب مالت، آنفولانزای فوق حاد پرندگان، سل،‌هاری، مشمشه، تب کریمه کونگو از جمله بیماری‌های مشترک دام و انسان هستند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دهلران با بیان اینکه، “تب برفکی” شایع ترین بیماری دامی‌‌است که با بروز فصل سرما و عمدتا همزمان با کوچ عشایردربین جمعیت دامی‌‌بومی‌‌شیوع پیدا می‌کند وباعث ازبین رفتن جمعیت کثیری از دامهای جوان می‌‌شود از عشایر کوچرو استانهای لرستان، همدان،کرمانشاه و شمال استان ایلام که به مناطق گرمسیر دهلران مهاجرت می‌کنند خواست قبل از عزیمت به این منطقه حتما دام‌های خود را برعلیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند تا باعث انتقال و سرایت این بیماری به دام‌های منطقه نشوند.

دارابی از آغاز عملیات پیشگیری ازاین بیماری در مناطق محل اسکان عشایر در شهرستان خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری این عملیات شروه شده ودریک پروسه ۲۰ روزه برای جمعیت دام سنگین و تاپایان آذرماه برای معیت دام سبک ادامه خواهد داشت. وی همچنین به مایه کوبی دامهای شهرستان برعلیه این بیماری اشاره کرد و پیش بینی کرد تاقبل از کوچ عشایر به این منطقه ۱۲هزار راس دام سنگین و ۳۵۰ هزار راس دام سبک مایه کوبی شوند.

اقدامات اداره دامپزشکی شهرستان دهلران در ۶ ماهه نخست سالجاری

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دهلران گفت: درحوزه بهداشت عمومی‌‌۳۳۲۲ مورد از اماکن عرضه گوشت و فرآورده‌های خام دامی‌‌بازدید بعمل آمده که دراین راستا، برای متخلفین ۳۸ پرونده تشکیل شده و ۲۳۸ کیلوگرم گوشت مرغ، ۲۷ کیلوگرم گوشت قرمز ۳۱ کیلوگرم ماهی غیر بهداشتی و ۴۰کیلوگرم مواد لبنی و تخم مرغ کشف ومعدود گردید.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام؛ دارابی اظهارداشت: در شش ماهه نخست سالجاری ۱۲۰۶ دام سبک و سنگین در کشتارگاه دهلران ذبح شده که ازاین می‌زان ۷۲هزار و ۸۹۳ کیلوگرمگوشت قرمز تولید شده و برای مصرف به بازار عرضه شده است. که در حین نظارت بر ذبح و پیش از عرضه به بازار ۳۵۲ کبد و ۲۰۷ ریه به علت ابتلا به بیماری و کیست معدوم و از چرخه ی عرضه به بازار حذف گردید.

وی افزود: در حوزه نقل و انتقالات دام و فرآورده‌های دامی‌، از ۲۸ مرغداری فعال در حوزه شهرستان ۱۰۴ هزار و ۸۵۰ قطعه مرغ تولید و برای کشتار و عرضه به بازار مصرف روانه کشتارگاه‌های صنعتی در مرکز استان و استان خوزستان شده است.

دارابی، به استعداد این شهرستان در تولید مواد لبنی و شیرخام اشاره کرد و اظهارداشت: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون ۳۸۷ تن شیر توسط دومرکز جمع آوری شیر سطح شهرستان از دامداری‌های این شهرستان جمع آوری شده است.

این مسئول در ادامه اظهار داشت: تب کریمه کونگو یکی از بیماری‌های خطرناک است که از دام به انسان منتقل می‌‌شود و به دلیل اهمی‌ت پیشگیری و مراقبت از دام‌های شهرستان ازابتدای سال ۹۶ تاکنون بااعتباری بالغ بر ۷۰۰ می‌لیون ریال، ۶۹ هزار و ۲۳۶ متر مربع جایگاه دامی‌‌و ۳هزار و ۷۴۰ راس دام سبک و سنگین برعلیه این بیماری سمپاشی شده است.

رئیس دامپزشکی شهرستان دهلران مبارزه با بیماری PPR یا طاعون نوشخوارکنندگان کوچک که بیماری ویروسی، خطرناک و کشنده ای است که شامل دامهای جوان و عمدتا کمتر از ۱۲ ماه می‌‌شود را یکی دیگر از وظایف دامپزشکی برشمرد و بیان داشت: امسال برای دومی‌ن سال متوالی طرح مایه کوبی ۱۴۰ هزار راس دام با اعتباری بالغ بر ۱ می‌لیارد ریال در سطح شهرستان انجام شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
One thought on “خطر شیوع بیماری تب برفکی با آغاز کوچ عشایر/ عشایر کوچرو دام‌های خود را در مبدأ واکسینه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *