در سومین نشست بررسی مشکلات دامپزشکان مطرح شد: کاهش ظرفیت پذیرش رشته‌های دامپزشکی

در این نشست، نمایندگان کلینیسین‌های کشور ضمن تبریک به انتصاب آقای دکتر رفیعی‌پور به عنوان ریاست جدید سازمان، مشکلات و چالش‌های موجود و پیش روی شاغلان امور درمانی کشور را بررسی کردند.

سلامت وت -‌ سومین نشست بررسی مشکلات و چالش‌های موجود و پیش روی شاغلان امور درمانی دامپزشکی، شنبه سی‌ام مهرماه ۹۶ در سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد.

در این نشست، نمایندگان کلینیسین‌های کشور ضمن تبریک به انتصاب آقای دکتر رفیعی‌پور به عنوان ریاست سازمان دامپزشکی کشور، مشکلات و چالش‌های موجود و پیش روی شاغلان امور درمانی کشور را طی پنج بخش، مطرح و برای ساماندهی هر بخش، پیشنهادهایی ارائه کردند که در ادامه می‌آید:

۱- امنیت شغلی شاغلان حوزه درمانی کشور در بخش خصوصی

نمایندگان کلینیسین‌های کشور برای تامین امنیت شغلی دامپزشکان، پیشنهاد کردند که برنامه‌هایی در راستای کاهش تعداد مراکز آموزشی دامپزشکی، کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان رشته‌های دامپزشکی و تغییر محتوای آموزش متناسب با نیاز کار، تدوین و اجرا شود.

در ادامه همچنین در زمینه برخورد جدی با دخالت اشخاص غیرمجاز در امور درمان دامپزشکی، تاکید و نحوه برهورد نیز در دو بخش، بررسی شد.

مطابق بخش اول، برخورد با اشخاص غیرعضو سازمان نظام دامپزشکی کشور از طریق ادارات کل دامپزشکی استان‌ها (به استناد ماده یازده قانون سازمان دامپزشکی کشور)، صورت می‌گیرد.

طبق بخش دوم، رسیدگی به مشکلات مربوط به اعضای عضو نظام دامپزشکی کشور از طریق هیئت بدوی انتظامی در استان‌ها و هیئت عالی انتظامی در مرکز به استناد آیین‌نامه اجرایی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه دامپزشکی، انجام می‌شود.

در این نشست همچنین موضوع «توسعه بیمه خدمات حمایتی» از جمله خدمات بیمه درمانی برای دامپزشکان نیز، مطرح و بررسی شد.

۲- برخورد سلیقه‌ای مسئولان ادارات دامپزشکی با قوانین

محور دوم این نشست به موضوع برخورد سلیقه‌ای مسئولان ادارات دامپزشکی در اجرای سیاست‌ها، ضوابط، مقررات، شیوه‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها و بروز برخی سوءاستفاده‌ها در این زمینه اختصاص داشت.

برای حل این مشکل، پیشنهاد شد که انجمن کلینیسین‌های دامپزشکی در تدوین یا بازنگری آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، شیوه نامه‌ها، مقررات مرتبط در سطوح داستانی و کشوری، مشارکت کند.

۳- کاهش تصدی‌گری و تسریع در خصوصی‌سازی

در ادامه این نشست، مسئله احصاء کلیه وظایف تصدی‌گری و تسریع در روند امور قابل واگذاری از جمله واکسیناسیون دام‌ها از ۶۰ درصد به ۱۰۰ درصد، به عنوان محور سوم مطرح شد.

همچنین در زمینه استفاده از ظرفیت بالقوه بخش خصوصی به ویژه کلینسین‌ها درتشکیل گروه‌ها و یا تیم‌های واکنش سریع در مقابله با رخداد‌ها و تهدیدات زیستی و کسب آمادگی از طریق برگزاری مانور و تمرین‌های آزمایشی به ویژه در رابطه با پدافند غیرعامل رویداد بحران، بحث و تبادل نظر شد.

۴- رفع مزاحمت‌ها شهرداری‌ها و ادارات حفاظت محیط زیست

محور چهارم این نشست به موضوع رفع مزاحمت‌ها شهرداری‌ها و ادارات کل حفاظت محیط زیست با استفاده از قوانین موجود در تاسیس بهره‌برداری از مراکز درمانی دامپزشکی غیردولتی در بافت‌های محکومیت‌های و حاشیه شهرها اختصاص داشت.

۵- تعامل بین ارگان‌های دامپزشکی

پیشنهاد آخری که نمایندگان کلینیسین‌های کشور در این جلسه مطرح کردند، تعامل به جای تقابل بین ارگان‌های دامپزشکی برای ارتقا جایگاه حرفه دامپزشکی و اعتلای این حرفه بود.
One thought on “در سومین نشست بررسی مشکلات دامپزشکان مطرح شد: کاهش ظرفیت پذیرش رشته‌های دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *