غذاهای مفید برای طوطی

لوبیا غذای بسیار خوبی برای بسیاری از طوطی‌ها است. کالری زیادی ندارد، پروتئین‌های با کیفیت خوب داشته و وزن زیادی در پرنده ایجاد نمی‌کنند.

سلامت وت – اگر سوالی در مورد مواد مغذی مهم برای رژیم غذایی پرنده خود دارید، باید با دامپزشک خود مشورت کنید. با این حال، برخی از کلیات که برای همه طوطی‌ها قابل استفاده است نیز وجود دارد. یک لیست طولانی از غذاها وجود دارد که واقعا برای خوراک پرنده شما مناسب است.

منابع پروتئینی خوب عبارتند از لوبیای خشک شده (از قبیل لوبیای سیاه، لوبیای چشم بلبلی، لوبیای قرمز، عدس و نخود فرنگی خشک شده) و گوشت‌های نرم مانند مرغ، بوقلمون و ماهی (مانند ماهی قزل آلا و تن).

لوبیای پخته و جوانه لوبیا

جفری جنکینز، دامپزشکی در کالیفرنیا گفته است: لوبیا غذای بسیار خوبی برای بسیاری از طوطی‌ها است. کالری زیادی ندارد، پروتئین‌های با کیفیت خوب داشته و وزن زیادی در پرنده ایجاد نمی‌کنند.

او توصیه می‌کند به جای لوبیا از جوانه پخته شده آن استفاده شود، زیرا جوانه‌ها می‌توانند به راحتی فاسد شوند. لوبیاها می‌توانند تا زمانی که نرم و خمیری شوند پخته شده و با فلفل قرمز یا زیره سبز، طعم‌دار شوند که واقعا طوطی‌ها آن را دوست دارند.

مرغ کبابی و ماهی (به جای حالت سرخ شده) نیز بسیار مناسب است. شما همچنین می‌توانید به طوطی خود کنسرو ماهی بدهید اما آن را به جای روغن در آب نگهداری و تهیه کنید.

تخم مرغ‌های پخته شده هم می‌توانند منبع خوبی از پروتئین باشند، اگر پرنده شما اضافه وزن نداشته باشد. حتی پس از آن، شما ممکن است بخواهید آن را با نسبت سه سفیده تخم مرغ به یک زرده استفاده کنید.

کربوهیدرا‌ت‌ها

غذاهای سالمی که نیازهای کربوهیدرات پرنده شما را برآورده می‌کنند، شامل نان گندم، اسفناج و برنج قهوه ای است. نان سفید و برنج سفید، به عنوان یک درمان، بعضی وقت‌ها به پرنده شما کمک می‌کند، اما آنها در فراهم کردن مواد مغذی کمک زیادی نمی‌کنند.

اگر سس را روی ماکارونی پرنده خود قرار دهید، نسخه کم چربی سس را به جای یک سس سفید خامه‌‌ای انتخاب کنید.

توصیه می‌شود حتما از سس سفید، که معمولا شامل کره و خامه است دوری کنید و از آن برای خوراک پرنده خود استفاده نکنید. محصولات لبنی جذب نمی‌شوند، کره بسیار چرب است و به همین دلیل سبب اضافه وزن و تولید چربی در بدن می‌شود.

سس گوجه فرنگی از طرف دیگر یک کربوهیدرات ساده است، چربی ندارد و شما فقط خوراکی مانند پاستا را فقط با کمی از سس پوشش می‌دهید تا قرمز رنگ شود.

سبزیجات

در گروه ویتامین‌ها و مواد معدنی، اساسا هر نوع سبزی خوب است که به پرنده شما داده شود. کلم بروکلی، گل کلم، نخود فرنگی، لوبیا سبز، کدو، هویج، سیب زمینی، اسفناج و کاهو معمولا برای طوطی‌ها مورد علاقه می‌باشند. سبزیجات تازه ایده آل هستند، اما سبزیجات منجمد گرم شده نیز خوب هستند.

منابع چربی ایمن عبارتند از دانه‌ها، آجیل و کره بادام زمینی. اگر چیزی را در روغن پخت می‌کنید، منبع چربی اشباع نشده مانند روغن زیتون را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که پرندگان به مقدار زیادی از این گروه مواد غذایی نیاز ندارند، به خصوص اگر آنها اضافه وزن داشته باشند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *