قناری، پرنده‌ای آوازه‌خوان

اگر شما کسی هستید که خیلی اهل دست زدن به پرنده نیستید برای شما قناری بهترین انتخاب به عنوان پرنده خانگی است.

سلامت وت – قناری‌ها با طبیعت آرام و صداهای شیرینشان به راحتی می‌توانند هر فردی را به سمت خود جذب کنند اگرچه در واقع آن‌ها دوست ندارند که توسط کسی نگه داری شوند.

قناری‌ها به دلایل مختلفی در میان مردم محبوب هستند. یکی از این دلائل اصلی آن هم صدای فوق العاده‌ای است که قناری‌های نر دارند، این پرندگان حدودا در ۵-۷ ماهگی آواز خواندن را شروع می‌کند و این امر خود نشان دهنده به بلوغ رسیدن قناری است و به اصطلاح در این موقع از عبارت قناری مست شده استفاده می‌شود.

معمولا قناری نر در پاییز و زمستان هم مشغول آواز خواندن است اما در فصل بهار به راحتی می‌تواند فضای خانه شما را پر از صداهای خوش پرنده کند که نشان می‌دهد که پرنده در فصل جفت گیری قرار گرفته است.

رقابت نرها

اگر شما دوتا قناری نر داشته باشید آن‌ها در رابطه با این که کدام بهتر آواز می‌خوانند رقابت خواهند کرد بنابراین شما مجبورید آن‌ها را در قفس به صورت جداگانه نگه دارید چون مطمئنا در فصل جفت گیری آن‌ها به دلیل ایجاد نزاع نمی‌توانند نزدیک هم باشند. در مواقع دیگر می‌توانند در کنار هم باشند اما به طور کلی این کار پیشنهاد نمی‌شود.

قناری‌های ماده آوازخوان نیستند، اما صدای جیک جیک کردنشان بسیار دلنشین است. بر خلاف نرها، ماده‌ها بدون هیچ مشکلی می‌توانند در کنار هم زندگی کنند و هیچ نزاعی بین آن‌ها رخ نمی‌دهد.

حتما توجه داشته باشید که از نگه داشتن قناری ماده و نر در یک قفس باید پرهیز کنید حتی اگر قصد ندارید که از آن‌ها بچه بگیرید.

رنگ‌ها

قناری‌ها در رنگ‌های متفاوتی از کاملا زرد گرفته، قرمز روشن، قهوه‌ای و زرد، تا کاملا سفید وجود دارند. البته انواع مختلفی از قناری‌ هم وجود دارد مثلا نوعی از قناری هستند که پرهای نرم و صیقلی دارند، مورد دیگری وجود دارد که پرهای آن شبیه شارو به سمت بالاست. طول عمر مفید قناری‌ها حدود ۱۰ سال می‌باشد.

خوراک قناری‌ها عمدتا دانه است و بیشتر هم به دانه‌های ارزن و کتان علاقه دارند. البته بستگی به نژاد و همچنین دوره‌های مختلف مانند تولکی و همچنین در حالت بیماری خوراک پرنده متفاوت است.

مثلا برای نژادهای نارنجی رنگ باید از خوراک‌های بتاکاروتن‌دار مانند هویج هم استفاده شود. همچنین برای جنس‌های نر که همیشه در حال آوازخوانی هستند باید استفاده از شلغم البته به میزان مناسب در رژیم غذایی لحاظ شود.

برای تغذیه قناری‌تان و گرفتن رژیم غذایی مناسب حتما با دامپزشک یا افراد باتجربه مشورت بگیرید و هیچ وقت خودسرانه دانه‌های مختلف را به پرنده‌تان ندهید چون بسیاری از دانه‌ها اگر با یکدیگر به صورت ترکیبی به پرنده داده شوند ضرر آن‌ها خیلی بیشتر از فوایدشان می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *