مراقبت‌های لازم برای سلامتی اسب‌ها

اسب‌ها هر یک سال نیاز به معاینه دندان توسط دامپزشک دارند. دامپزشک داخل دهان را معاینه کرده و در صورت نیاز دندان‌ها را سوهان می‌کشد و اگر بیماری دیگری وجود داشته باشد آن را درمان می‌کند.

 

سلامت وت ــ اسب‌ها، موجوداتی ارزشمند و نسبتا گران‌بها هستند که به دلیل همین ارزش، صاحبان آسب‌ها، تلاش زیادی برای مراقبت از آنها باید انجام دهند. برخی از مهم‌‌ترین مراقبت‌های لازم در این زمینه‌، در این مطلب مطرح می‌شود.

واکسیناسیون

واکسیناسیون یک موضوع مهم در کاهش مشکلات و نیاز به درمان در اسب ها است. واکسن‌ها برای تحریک سیستم ایمنی بر ضد یک عامل بیماری زا، قبل از مواجهه با آن استفاده می شود.

واکسن‌های زیادی در سرار دنیا در صنعت پرورش اسب استفاده می‌شوند و انتخاب و تجویز یک واکسن بسته به شرایط کشور‌های مختلف، متفاوت است. بنابراین باید برای واکسیناسیون اسب خود با دامپزشک خود مشورت کنید.

کره‌هایی که از مادران واکسینه متولد می‌شوند تا ۶ ماه بر علیه بیشتر بیماری‌های عفونی مقاوم هستند (به شرطی که کره اسب طی ۶ ساعت نخست زندگی خود آغوز مادر را دریافت کرده باشد). در این شرایط واکسیناسیون باید تا زمانی که آنتی بادی‌های مادری از بین نرفته اند به تاخیر بیفتد. واکسیناسیون در این حیوانات بی اثر نیز است.

واکسیناسیون باید توسط دامپزشک یا افرادی که در این کار ماهر هستند انجام گیرد. اگر خودتان می‌خواهید واکسیناسیون انجام دهید باید درباره چگونگی انجام آن آگاهی کسب کنید.

واکسن‌ها را حتما از منابع قابل اطمینان خریداری کنید (واکسن باید در محیطی پاکیزه و در یخچال نگهداری شود). واکسنی که کیفیت پایین داشته باشد خطر بروز اثرات جانبی آن افزایش می یابد.

این اثرات جانبی می‌توانند از یک التهاب ساده در محل تزریق، تب و ضعف تا واکنش‌های آلرژیک شدید که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند متفاوت باشند. واکسن کزاز و شاربن واکسن‌هایی هستند که تجویز آنها توصیه می‌شود.

انگل‌های خارجی

اسب‌ها به خصوص آنهایی که در محیط بیرون پرورش داده می‌شوند از مگس‌ها و کنه‌ها آزار می‌بینند. این انگل‌ها می‌توانند سبب جراحت و در نتیجه عفونت روی سر، گردن، گوش‌ها، صورت، شکم و اندام‌های حرکتی شوند.

زخم‌هایی که انگل‌های خارجی ایجاد می‌کنند می‌توانند سبب آشفتگی عمومی‌در اسب، عدم رشد و کاهش اشتها شوند. اسب‌ها به طور منظم باید برای آسیب‌های ناشی از مگس‌ها و کنه‌ها چک شوند. کنترل مگس‌ها با مدیریت مناسب مدفوع و پاکیزگی اصطبل قابل انجام است.

ترکیبات حشره کش مختلفی (اسپری، لوسیون و پماد) برای از بین بردن کنه‌ها و کاهش زخم‌های ناشی از حشرات می‌توانند استفاده شوند.

مراقبت از دندان‌ها

دندان‌های اسب‌ها در طول زندگی شان رشد کرده و ساییده می‌شوند. متاسفانه این دندان‌ها اغلب به خوبی ساییده نمی‌شوند و در برخی نقاط خود لبه‌های تیزی ایجاد می‌کنند که نیاز به سوهان زدن دارند. علائمی‌که نشان دهنده مشکلات دندان در اسب‌ها هستند:

  • اجتناب از خوردن و جویدن
  • لقمه اندازی هنگام غذا خوردن
  • ممنانعت از قرار دادن (آبخوری) افسار داخل دهان
  • بوی بد دهان ناشی از پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه

اسب‌ها هر یک سال (اسبهای پیر بیشتر) نیاز به معاینه دندان توسط دامپزشک دارند. دامپزشک داخل دهان را معاینه کرده و در صورت نیاز دندان‌ها را سوهان می‌کشد و اگر بیماری دیگری وجود داشته باشد آن را درمان می‌کند.

قشو کردن

قشو کردن یکی از اقدامات مهم روزانه برای اسب‌ها است. این کار به از بین بردن خاک و آلودگی‌های دیگر که می‌توانند محلی برای رشد باکتری‌ها باشند کمک کننده است.

هنگام قشو کردن اسب می‌توانید قسمتهای مختلف بدن را نیز چک کنید و اگر مشکلی وجود داشته باشد، در مراحل اولیه آن را تشخیص دهید. شانه کردن با قدرت برای از بین بردن آلودگی‌ها بسیار مفید است و اسب نیز از آن لذت می‌برد.

می‌توان اسب‌ها را با استفاده از شامپوی مخصوص اسب حمام کرد اما باید دقت کنیم که استفاده زیاد از شامپو می‌تواند سبب خشک شدن پوست و موی حیوان شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *