مراقبت و نگهداری از خرگوش

خرگوش‌ها طبیعت بسیار ترسویی دارند و باید به گونه ای مراقبت شوند که استرس به آنها وارد نشود. خرگوشی که ترسیده باشد می‌تواند لگد‌های بسیار قوی بزند بنابراین در صورتی که این حیوانات را هنگام درد داشتن یا استرس بلند کنیم باید مراقب باشیم تا ضربات پای آنها آسیبی به ما وارد نکند.

سلامت وت ــ خرگوش به عنوان یک حیوان خانگی، بسیار شاد، مهربان و زیبا است. ۱۴ نژاد مختلف خرگوش شناخته شده‌اند و بر خلاف تصور برخی از ما، این حیوانات در خانواده خرگوش سانان قرار دارند نه جوندگان.

بیولوژی پایه خرگوش‌ها

سن متوسط این حیوانات در هنگام بلوغ حدود پنج ماه است. وزن آنها هنگام بلوغ بستگی به نژاد آنها دارد. نژادهای کوچک ۱٫۲۵ کیلوگرم، نژادهای متوسط ۳٫۵ و نژاد‌های بزرگ می‌توانند بیش از ۵ کیلوگرم وزن داشته باشند. طول عمر آنها بسیار متغیر است و به طور میانگین بین ۷ تا ۱۲ سال است (اما اگر عقیم نشوند طول عمرشان بسیار کوتاه تر خواهد بود). رکورد طول عمر در این گونه حیوانی ۱۷ سال ثبت شده است.

خرگوش‌ها گیاه خوار بوده و مدفوع خواری (مدفوع شبانه یا مدفوع روده کور خود را می‌خورند) نقش بسیار مهمی‌در سیستم گوراشی آنها دارد. پلت‌های با کیفیت بالا که برای خرگوش‌ها تهیه شده است به صورت آزاد یا روزانه دو بار می‌تواند در اختیار انها قرار گیرد. مقادیر کمی ‌میوه و سبزی نیز می‌توان برای بهبود روند هضم استفاده شود.

محل زندگی

محل زندگی و لانه خرگوش باید در محیطی مسقف در خارج یا داخل خانه قرار داشته باشد. این حیوان باید از گرما و سرمای شدید، رطوبت بالا و کوران در امان باشد. معمول ترین نوع لانه برای خرگوش قفس‌های توری هستند که کف آنها قسمتی تور بوده و قسمتی دیگر خاک وجود داشته باشد. بهتر است برای حفظ سلامت جسمی ‌و روانی حیوان، در طی روز مدتی از قفس بیرون آمده و ورزش کند.

اگر خرگوش شما در خانه نگهداری می‌شود باید هنگام خارج کردن آنها از قفس بسیار مراقب او باشید زیرا می‌توانند به وسایل خانه آسیب بزنند و نیز سیم‌های برق را بجوند.

خرگوش‌ها می‌توانند مانند گربه آموزش دیده و روی محل تعیین شده ادرار و مدفوع کنند، اما باید بستر خرگوش مدتی برای انجام رفتار مدفوع خواری باقی بماند، این رفتار برای سلامت دستگاه گوارش خرگوش بسیار اهمیت دارد.

آب را باید روی دیوار نصب کرده و در اختیار حیوان قرار دهیم. اگر در ظرف و روی زمین باشد به زمین ریخته و می‌تواند بستر حیوان را خیس کند.

رفتار خرگوش و چگونگی کار کردن با او

بیشتر خرگوش‌ها اگر از دوران بچگی به طور مرتب و به آرامی‌ توسط انسان‌ها حمل شوند بسیار آرام خواهند بود. برای حمل این حیوانات، کل بدن آنها را باید در اختیار بگیرید به طوری که سر آنها در قسمت جلوی آرنج شما قرار گیرد. هنگام بلند کردن خرگوش باید پاها و قسمت‌های خلفی بدن او را در اختیار بگیریم، زیرا اگر حیوان به طور ناگهانی پیچ خورده یا به او اجازه داده شود که محکم لگد بزند، میتواند سبب آسب به پشت حیوان و حتی شکستن کمر او شود.

این حیوانات طبیعت بسیار ترسویی دارند و باید به گونه ای مراقبت شوند که استرس به آنها وارد نشود. خرگوشی که ترسیده باشد می‌تواند لگد‌های بسیار قوی بزند بنابراین در صورتی که این حیوانات را هنگام درد داشتن یا استرس بلند کنیم باید مراقب باشیم تا ضربات پای آنها آسیبی به ما وارد نکند.

مراقبت‌های سلامتی

خرگوش‌ها بسیار به بیماری اسنافل یا پاستورلوز حساس هستند. این بیماری یک بیماری تنفسی معمول و شایع بوده که می‌تواند پیشرفت کرده و کل بدن را درگیر کند.

اگر خرگوش را در حیاط منزل یا محیط باز دیگری نگه می‌دارید باید دقت کنید که حیوان شکارچی در آن منطقه حضور نداشته باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *