مرغ عشق یا باجریگار / اگر مرغ عشق دارید حتما بخوانید

پرنده‌ای که در انگلیسی به آن Love Bird می‌گویند، همان طوطی کوتوله یا طوطی برزیلی است و اصطلاح مرغ عشق برای باجریگار، عنوانی غلط است که در کشور ما جا افتاده است.

سلامت وت – اگر بخواهیم توضیح کوتاهی در مورد نام‌گذاری مرغ عشق بدهیم، باید گفت پرنده‌ای که ما در ایران با نام مرغ عشق می‌شناسیم، در انگلیسی به آن باجریگار (budgerigar) یا به طور خلاصه باجی گفته شده است. در حالی که به این پرنده در ایران به غلط مرغ عشق گفته می‌شود.

پرنده‌ای که در انگلیسی به آن Love Bird می‌گویند، همان طوطی کوتوله یا طوطی برزیلی است و اصطلاح مرغ عشق برای باجریگار، عنوانی غلط است که در کشور ما جا افتاده است.

تاریخچه

از لحاظ تاریخچه ای در حدود سال‌های ۱۸۴۰ زیست‌شناسی به نام «جان گولد» این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد و به دلیل سهولت در نگهداری و تولید مثل، از اروپا به سایر مناطق جهان منتقل شد.

باجی یا به اصطلاح مردم مرغ عشق، پرنده‌ای با رنگ‌های سفید، آبی، سبز، زرد، با خال‌های خاکستری دارای رنگ بندی بسیار متنوعی است که از یک رنگ خالص تا مخلوطی از دو یا سه رنگ است.

اما رنگ آبی و سفید و خاکستری با هم دیده می‌شود و سبز و زرد و خاکستری باهم، یا به حالت دیگر رنگ‌ها پایه دارند که پایه سفید و پایه زرد هستند.

مرغ عشق

مرغ عشق

غذای اصلی مرغ عشق، ارزن و کتان و میوه‌ها و سبزیجات است، این پرنده در حدود ۵-۶ سال عمر می‌کند و در سال بین ۱ تا ۴ بار تخم‌گذاری می‌کند و هر بار بین ۴-۶ تخم گذاشته و  بین ۱۸ – ۲۱ روز روی تخم‌ها می‌خوابد.

اصولا توصیه می‌شود مرغ عشق به صورت جفت نگهداری شود. گذاشتن یک لانه برای جفتی که با هم بازی‌های عاشقانه می‌کنند باعث ترغیب آنها به جفت‌گیری و تخمگذاری می‌شود.

اصولا بعد از تخم‌گذاری، فقط جنس ماده روی تخم‌ها خوابیده و به جنس نر اجازه ورود به لانه را نمی‌دهد.

بعد از اینکه جوجه ها از لانه بیرون آمدند مادر غذا دهی به آن ها را رها کرده و پدر به جوجه ها غذا دهی می‌کند تا زمانی که بتوانند خودشان غذا بخورند.

سبزیجاتی مانند کاهو، اسفناج، جعفری، گشنیز، و میوه‌هایی مانند گلابی و چغندر و توت فرنگی می‌تواند جزء جیره غذایی این پرنده باشد.

نکاتی برای نگهداری مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای پر سر و صدا است و نیز نگهداشتن آن باعث تلطیف خانه می‌شود. ولی نکاتی هست که باید به یاد داشته باشیم.

مرغ عشق

مرغ عشق

قبل از خرید پرنده حتما بدانیم که این حیوانات عروسک نیستند و باید با دقت به نیازهای آن‌ها توجه کرد. نیازهایی از قبیل امنیت، غذا، آب، لانه، دمای هوا، محل نگهداری، وجود کودک یا  اینکه داشتن حیوانات دیگر در خانه و مواردی از این قبیل.

دانستن این نکته که پرنده ای پر سر و صداست باعث می‌شود تا کسانی که نیاز به سکوت در خانه دارند، سراغ نگهداری این پرنده نروند.

در مطالب بعدی در مورد تغذیه صحیح مرغ عشق، بیماری ها، نگهداری و تولید مثل آن‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *