مشکلات رفتاری اسب‌ها + فهرست اصطلاحات

توانایی اسب برای به کنترل در آوردن منابع نشان دهنده غالبیت او است. حیوان غالب حیوانی نیست که در اکثر مبارزات شرکت کند بلکه حیوانی است که سایر حیوانات گروه، رفتاری مطیع با او دارند.

سلامت وت ــ همانگونه که در مشکلات رفتاری در اسب‌ها/هنگام مراجعه به دامپزشک چه نکاتی را باید بدانید گفته شد، شما باید بتوانید مشکل رفتاری موجود را توصیف کنید و زبانی مشترک با دامپزشک خود داشته باشید.

برای توصیف و شناخت مشکلات رفتاری، اصطلاحاتی وجود دارند که آگاهی از آن‌ها ضروری است:

رفتار غیر طبیعی

رفتاری است که عادی نبوده، ناآشنا است، و اختلال رفتار خوانده می‌شود.

رفتار متجاوزانه

زمانی اتفاق می‌افتد که اسب شما بخواهد فرد را تهدید کرده یا به او حمله کند. از جمله مواردی که این رفتار در آنها دیده می‌شود تهاجم ناشی از ترس و تهاجم اسب‌های نر به یکدیگر است.

اضطراب

در واقع پیش بینی یک خطر یا انتظار برای آن است و به صورت افزایش هوشیاری، افزایش حرکت اندم‌ها و کشیدگی عضلات خود را نشان می‌دهد.

اسب‌های درگیر (رفتار‌های دوگانه)

اسب‌هایی که مبتلا به این اختلال هستند تمایل به انجام بیش از یک رفتار دارند. برای مثال ممکن است اسب شما به انسان نزدیک شده و از او چیزی مانند سیب بخواهد اما زیاد به او نزدیک نمی‌شود. تشخیص انگیزه رفتارهای دوگانه در بسیاری از مواقع دشوار است (به جز رفتارهایی که حیوان برای زنده ماندن انجام می‌دهد مانند رفتار غذا خوردن).

اسب‌های غالب

در واقع جدال بر سر یک منبع محدود (مانند ظرف غذا یا آبخوری) است. حیوانی که غالبیت دارد می‌تواند حیوانات مغلوب را از منبع دور کند.

توانایی اسب برای به کنترل در آوردن منابع نشان دهنده غالبیت او است. حیوان غالب حیوانی نیست که در اکثر مبارزات شرکت کند بلکه حیوانی است که سایر حیوانات گروه، رفتاری مطیع با او دارند.

ترس

احساس هراسی است که در مواجه با یک موضوع ، فرد یا وضعیت اجتماعی اتفاق می‌افتد و یک رفتار طبیعی است. تشخیص اینکه ترس در اسب‌ها طبیعی است یا خیر بسته به زمینه آن دارد. برای مثال، آتش یک وسیله موثر در ایجاد ترس است و ترس ناشی از آن یک رفتار طبیعی است.

اما اگر آتش در اصطبل این اسب نباشد اما او را بترساند، ترس غیر منطقی شمرده می‌شود. اگر ترس دائمی ‌باشد یا مکررا اتفاق بیفتد یک رفتار غیر طبیعی قلمداد می‌شود. ترس طبیعی و غیر طبیعی از نظر شدت نیز متفاوت هستند. هر چه عامل ایجاد کننده ترس (عامل حقیقی یا خیالی) به حیوان نزدیک تر باشد، شدت ترس ناشی از آن بیشتر است.

نا امیدی

زمانی اتفاق می‌افتد که اسب قادر به انجام یک رفتار طبیعی نباشد. این مشکل می‌تواند به دلیل وجود موانع فیزیکی یا روانی موجود در محیط اتفاق بیفتد. این اصطلاح نیز مانند غالبیت بیش از حد استفاده می‌شود و معمولا تشخیص داده نمی‌شود.

این موضوع نشان دهنده این است که هنگام تشخیص یک مشکل رفتاری، رفتار نا امیدی زیاد کمک کننده نیست.

خوف (فوبیا)

بیشتر واکنش‌های ناشی از ترس اکتسابی و آموختنی هستند و می‌توانند به وسیله مواجهه تدریجی حیوان با عامل ایجاد کننده ترس برطرف شوند. ((خوف)) یا ترس بیش از حد (فوبیا) عمیق بوده و واکنش‌های ناشی از آن شدید هستند و با مواجهه تدریجی یا عدم مواجهه با عامل ایجاد کننده کاهش نمی‌یابند.

فوبیا یک واکنش غیر طبیعی عمیق و ناگهانی بوده که ناشی از وحشت است. فوبیا به سرعت ایجاد شده و طول دوره‌ای که اسب آن را نشان می دهد، در هر بار بروز این مشکل یکسان است. در مقابل، شدت ترس به تدریج افزایش میابد و در دوره‌های مختلف آن، تفاوت زیادی از نظر شدت نسبت به فوبیا وجود دارد.

برای ایجاد واکنش فوبیایی، رخ دادن اتفاق ایجاد کننده فوبیا یا خاطره‌ای از چنین اتفاقی، کافی است. حتی اگر حیوان دوباره با عامل ایجاد کننده فوبیا مواجه نشود، فوبیا می‌تواند تا سال‌ها باقی مانده و حتی شدیدتر شود.

رفتار‌های تکرار شونده

رفتارهایی هستند که مکررا تکرار می‌شوند و تغییری در آنها وجود ندارد و هدف مشهودی نیز در انجام آن‌ها دیده نمی‌شود. این رفتار‌ها معمولا در هنگام انجام رفتارهای طبیعی مانند غذا خوردن، راه رفتن و یا هنگام غشو کشیدن اتفاق می‌افتند.

این گونه رفتارها غیر طبیعی هستند زیرا سبب اختلال در رفتارهای طبیعی حیوان می‌شوند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *