مشکلات رفتاری در اسب‌ها/ هنگام مراجعه به دامپزشک چه نکاتی را باید بدانید

برخی از مشکلات رفتاری اسب‌ها می‌توانند ناشی از مسائل سلامتی و وجود بیماری در آن‌ها باشد. دامپزشک شما قبل از تشخیص مشکل، سابقه و تاریخچه آن مسئله را از شما می‌پرسد.

سلامت وت ــ رفتاردرمانی، علم مطالعه کارها و رفتار‌هایی است که حیوانات، حشرات، پرندگان، پستانداران، ماهی‌ها و انسان‌ها انجام می‌دهند. رشته رفتارشناسی حیوانات درباره عامل ایجاد یک رفتار، عملکرد، پیشرفت و ارزیابی آن در حیوانات مطالعه می‌کند.

«رفتار» به عمل یا عکس العمل حیوانات در برابر یک اتفاق گفته می‌شود. رفتار حیوان توسط سیستم هورمونی و عصبی کنترل می‌شود. پیچیدگی رفتار‌های حیوانات ناشی از پیچیدگی سیستم عصبی آن‌هاست.

به طور کلی حیواناتی که سیستم عصبی پیچیده‌تری دارند قابلیت یادگیری پاسخ‌های جدید و تغییر رفتار بیشتری را دارند.

رفتار یک حیوان تحت تاثیر عوامل زیادی است. برخی از این عوامل شامل مواردی از قبیل استعداد ژنتیکی، تجربه و آموزش، محیط و فیزیولوژی است.

ارتباط و همزیستی انسان با حیوان و مدت زمان این رابطه (به خصوص در طی نخستین روز‌ها و ماه‌های زندگی) و مواجهه با یک عامل محرک جدید می‌تواند روی رفتار و ویژگی‌های اخلاقی اسب تاثیر گذار باشد.

مغز و نوروترانسمیتر‌های (میانجی‌های عصبی) داخل آن، نقش موثری در خلق و خو و رفتار حیوانات دارند. مقادیر غیرطبیعی هورمون‌های مختلف می‌توانند در ایجاد ترس یا حالت هجومی‌، نقش ایفا کنند. فعالیت‌های تنظیمی‌ مغز با افزایش سن، کاهش می‌یابند و سبب افزایش ترس و اضطراب در حیوانات مسن می‌شوند.

اطلاع از ماهیت مشکلات رفتاری برای درمان منطقی این مشکلات بسیار اهمیت دارد. برخی از مشکلات رفتاری اسب‌ها می‌توانند ناشی از مسائل سلامتی و وجود بیماری در آن‌ها باشد. دامپزشک شما قبل از تشخیص مشکل، سابقه و تاریخچه آن مسئله را از شما می‌پرسد.

سوابق مشکلات رفتاری اسب‌ها

دامپزشک برای اطلاع از این سابقه، سوالاتی از شما خواهد پرسید که درباره موارد زیر خواهد بود:

  • اسب شما نریان است یا مادیان؟ نژاد او چیست و چقدر سن دارد؟
  • سن حیوان هنگام شروع مشکل مورد نظر چقدر بوده است؟
  • طول دوره بیماری (چه مدت اسب درگیر این بیماری است؟)
  • توضیح درباره مشکل رفتاری (توصیف مشکل). شما باید بتوانید مشکل اسبتان را به درستی و به گونه ای که سبب گمراهی دامپزشک نشود توصیف کنید.
  • فاصله زمانی که اسب اختلال رفتاری خاص را از خود نشان می‌دهد (این مشکل هر چند ساعت، روز، هفته یا ماه دیده می‌شود؟)
  • متوسط مدت زمانی که در هر بار، حیوان این مشکل را از خود نشان می‌دهد (چند ثانیه، دقیقه یا ساعت هر بار بروز رفتار غیر عادی طول می‌کشد؟)
  • دامنه این زمان (کمترین و بیشترین مدت زمانی که مشکل را نشان می هد چقدر است؟)
  • آیا در نحوه نشان دادن رفتار غیر عادی، تکرر، شدت یا دوره آن تغییری رخ داده است؟
  • آیا برای تصحیح این مشکل عملی انجام شده است یا خیر؟
  • آیا کاری انجام شده است که منجر به توقف این اختلال شده باشد؟

برای تشخیص مناسب مشکلات رفتاری، شما و دامپزشک شما باید تعریف یکسانی از یک رفتار داشته باشید. هر دوی شما باید به دقت رفتار مورد نظر را بتوانید تعریف کرده و آن را توصیف کنید. تهیه ویدئو از لحظه انجام رفتار غیرعادی می‌تواند در این امر بسیار کمک کننده باشد.

آگاهی شما از وجود مشکل و موافقت شما با آغاز درمان آن برای بهبود اسبتان نیز بسیار اهمیت دارد. خودتان، فقط زمانی که بتوانید رفتارهای غیر عادی را تشخیص دهید، (رفتارهایی که می‌توانند مشکل زا باشند) برای پیشگیری از بدتر شدن وضعیت و از بین بردن عامل ایجاد کننده آن می‌توانید موثر باشید. بنابراین باید رفتاری که غیرعادی قلمداد می‌شود را بشناسید.

برای توصیف مشکلات رفتاری از اصطلاحاتی استفاده می‌شود که باید هنگام مراجعه به دامپزشک از آنها اطلاع داشته و از این طریق رفتار اسبتان را توصیف کنید.

همچنین در این زمینه بخوانید:

تولید مثل اسب‌ها و مراقبت از نوزادان

مراقبت‌های لازم برای سلامتی اسب‌ها

اسب‌، همراه انسان در جنگ و صلح

معرفی نژادهای اسب/ آخال تکه، تک‌خالی در میان اسب‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *