مضرترین خوراکی‌ها برای پرندگان

سلامت وت – پیش از این درباره غذاهایی که برای حیوانات مضر است طی دو بخش ( در اینجا ببینید: بخش اول و بخش دوم) صحبت کردیم. در مطلب امروز ، به معرفی آن دسته از مواد غذایی می‌پردازیم  که ممکن است شدیدترین عوارض را در پرندگان به وجود آورد.

شکلات و کافئین

گروه اول خوراکی‌ها شکلات، قهوه و سایر اقلامی هستند که حاوی کافئین هستند. هنگامی که این موارد در دستگاه گوارش انسان هضم می‌شوند، سمی نیستند. با این حال، تئوبرومین ماده‌ای است که در شکلات وجود دارد و برای پرنده سمی است.

شکلات همچنین حاوی تئوفیلین و کافئین است. شکلات شیری کمتر از شکلات تیره، سمی است. شکلات تلخ در حجم زیاد خطرناک‌ترین نوع غذا برای حیوانات است. شکلات حاوی مقادیر بیش از حد آلکالوئید متیل سانتین است. (این ماده در قهوه و چای هم یافت می شود).

عوارض ناشی از خوردن شکلات در پرندگان، شامل بیش فعالی، انسداد، اسهال، تشنج، تیرگی مدفوع، آریتمی قلب و مرگ است. اگر در پرندگان، شکلات، کافئین یا چای مصرف شده باشد، بلافاصله برای درمان به دامپزشک خود مراجعه کنید.

اگر بلع به تازگی اتفاق افتاده است، ممکن است دامپزشک شما برای تزریق دارو برای ایجاد استفراغ اقدام کند (سعی نکنید خودتان آن را انجام دهید). داروهای دیگری هستند که می‌توانند از دستگاه گوارش محافظت کنند و از جذب بیشتر سموم جلوگیری کنند.

علاوه بر داروها، دامپزشک شما همچنین در صورت لزوم هرگونه مراقبت های اضافی نظیر گرما، اکسیژن، مایع درمانی و ضد انقباضات را ارائه می‌دهد.

پیاز و سیر

پیاز و سیر اغلب برای اضافه کردن عطر و طعم به غذاهای ما استفاده می‌شود؛ با این حال، ترکیبات سولفوریک آروماتیک موجود در گروه آلومینیوم باعث ایجاد گلبول‌های قرمز در انسان و پستانداران می‌شوند.

خبر خوب این است که تصور می شود که هسته ای که در گلبول های قرمز پرندگان وجود دارد که به برخی از حفاظت ها کمک می کند. اما از آنجایی که ممکن است باعث ایجاد کم خونی حاصل از پارگی گلبول‌های قرمز شود، بهتر است که هیچ گیاهی از گروهی که حاوی پیاز یا سیر هستند به پرنده شما داده نشود.

اگر فکر می‌کنید که پرنده شما غذای حاوی پیاز یا سیر را مصرف کرده است، با دامپزشک خود تماس بگیرید. عنصر اصلی سمی در این غذاها موجب تخریب گلبول های قرمز پرندگان می‌شود، بنابراین دامپزشک شما می‌تواند با انجام آزمایش خون، ببیند پرنده شما کم‌خونی دارد یا خیر.

اگر یک پرنده کم‌خونی شدید داشته باشد، ممکن است تزریق خون انجام شود. در اغلب موارد، لازم است که یک مکمل آهن و  ب کمپلکس را به یک پرنده دارای کم‌خونی اختصاص دهیم تا مواد لازم برای تولید و بلوغ گلبول های قرمز را فراهم آوریم و همچنین اطمینان حاصل کنیم که هر گونه علت دیگر کم‌خونی شناسایی می شود و اصلاح شد.

آواکادو

آواکادو مواد غذایی دیگری است که پرهیز از دادن آن به پرنده شما ضروری است. فقط برخی از انواع آووکادو ممکن است سمی باشد؛ با این حال، بهتر است از تهیه آووکادو اجتناب کنید.

به نظر می رسد که برگ و پوست آواکادو برای پرندگان سمی باشد، اما میوه آن ممکن است حاوی یک سم دیگر باشد. مشتقات اسید چرب سمی، به نام پرسین، در برگ های آوکادو و شاید در سایر نقاط گیاهی یافت شود.

اگر شما مشکوک هستید که پرنده شما هر نوع  آووکادو مصرف کرده است، بلافاصله با دامپزشک دامپزشک یا کلینیک اضطراری تماس بگیرید. دامپزشک شما پرنده شما را ارزیابی خواهد کرد و با توجه به شرایط یک طرح مناسب برای درمان را ارائه می‌کند. شایع ترین علائم در پرندگان مربوط به قلب است و اولین علامت که دامپزشک شما می‌تواند متوجه شود دشواری تنفس است.

نمک

یک پرنده می‌تواند از غذاهای رایج، از جمله چیپس، به اندازه‌ای نمک، دریافت کند که برایش مسموم کننده شود. نسبت به اندازه آن، مصرف غذاهای شور باعث افزایش غلظت نمک در یک پرنده می شود. سم زایی نمک منجر به افزایش تشنگی و ادرار، افسردگی، هیجان عصبی، لرزش، موقعیت گردن غیر طبیعی، ضعف و ناهنجاری هایی در حالت ایستاده و یا در حال راه رفتن می شود که اگر درمان نشود، می تواند منجر به مرگ شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *