معرفی نژادهای اسب/ آخال تکه، تک‌خالی در میان اسب‌ها

آخال تکه، نژادی با قدمت سه هزار ساله است که منشاء آن به خاورمیانه می‌رسد و نماد ملی کشور ترکمنستان محسوب می‌شود.

سلامت وت – آخال تکه، نژادی با قدمت سه هزار ساله است که منشاء آن به خاورمیانه می‌رسد و نماد ملی کشور ترکمنستان محسوب می‌شود. امروزه از اسب‌های این نژاد برای ورزش، به خصوص مسابقات سرعت، پرش، استقامت و دِرِساژ (حرکات نمایشی و هماهنگ) استفاده می‌شود.

این اسب دارای رنگ‌های کهر، خاکستری، سیاه، طلایی و خرمایی است و طول قد آن به ۱٫۶۲ متر می‌رسد. آخال تکه به واسطه ظاهر «آهویی شکل» خود، نژادی بسیار منحصر به فرد و متمایز است.

این نژاد احتمالا آخرین سویه باقی مانده از نژاد ترکمن است. در قرون وسطا (در سال‌های بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ پس از میلاد مسیح) این اسب به همراه قبایل عشایری کوه‌های ترکمنستان در کنار ارمنستان زندگی می‌کرده است.

مردم عشایر، این اسب را مانند عضوی از خانواده خود پرورش داده وآنها را در نزدیکی پناهگاه خود مسکن می‌داده‌اند. در اوایل دهه ۱۹۰۰ روس‌ها از این اسب برای سواره نظام خود استفاده کرده‌اند. امروزه این اسب‌ها برای ورزش به خصوص مسابقات سرعت، پرش، استقامت و درساژ استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های ظاهری

حیوانی بسیار پر انرژی، حساس، قوی و شجاع، تیز و باهوش است. دارای چشمان کشیده، گردن بلند و باریک و یال کوتاه و نرم، سینه باریک و پشتی کشیده و پاهایی باریک و بلند است.

پوشش بدن این اسب‌ها دارای درخشندگی زیبایی مانند فلزات است. اگر چه ممکن است برخی از آنها این ویژگی را کمتر داشته باشند. گردن لاغر اما انعطاف پذیر این اسبها، سبب می‌شود که در مقایسه با سایر نژاد‌ها خمیده‌تر به نظر برسد اما این انعطاف‌پذیری یک ویژگی با ارزش است.

این نژاد در یک صحرای مسطح رشد کرده است و این امر سبب شده است که بدنی کشیده و باریک داشته و قدم‌های صاف و نرمی داشته باشد.

مشکلات ژنتیکی

مشکلات ژنتیکی فراوانی در این نژاد وجود داشته و نگرانی عمده کسانی است که از این اسب‌ها نسل کشی می‌کنند. تاکنون هیچ آزمایش یا تستی برای تشخیص این مشکلات تولید نشده است. در اینجا به چند مورد از این مشکلات اشاره می کنیم:

سندرم کره اسب لخت یا سندرم کره اسب بی مو

مشکلی ژنتیکی اتوزُمومال (پیکری) است. این مشکل برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ گزارش شد. در برخی موارد علاوه بر عدم وجود مو مشکلاتی مانند حضور دندان‌های پیش یا رشد غیر طبیعی دندان‌های آسیاب و اسهال مداوم، اختلالت گوارشی ممکن است دیده شوند.

نهان بیضگی ارثی

در دوره جنینی، بیضه‌ها در داخل محوطه شکمی قرار داشته و پس تولد وارد کیسه بیضه می شوند. اگر به هر دلیلی یک یا هر دو بیضه وارد کیسه بیضه نشوند و داخل محوطه شکم باقی بمانند حیوان دچار نهان بیضگی شده است.

برخلاف بسیاری از سازمان‌های تولید مثلی اروپایی و امریکایی، روسیه و ترکمنستان مانع از تولید مثل اسب‌های مبتلا به نهان بیضگی نمی‌شوند.

این مشکل سبب ایجاد اختلالات رفتاری و سلامتی شده و هزینه اخته کردن این حیوانات بالاتر است. با این حال افرادی که به کار تولید نسل از این نژاد مشغول هستند، خطر نهان بیضگی را در برابر تولید ویژگی‌های مثبت دیگر می پذیرند. اما در برخی مناطق نسب گیری از نریانی که مبتلا به نهان بیضگی است ممنوع می باشد.

سندرم وابلر

آخال تکه نیز یکی از چند نژادی است که به بدشکلی مهره‌های گردنی (سندرم وابلر) مبتلا می‌شود. نژاد های دیگری مانند تروبرد نیز به این سندرم مبتلا می شوند. مکانیسم دقیق این اختلال مشخص نیست اما احتمالا با التهاب استخوان و غضروف در ارتباط باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *