مولی

مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها

مولی یک ماهی بسیار زیبا است که تنوع رنگی خوبی نیز دارد و برای کسانی که تازه شروع به نگهداری ماهی کرده‌اند، مناسب است. تنوع رنگی این گونه شامل سیاه، سفید، نارنجی و برفی است.

سلامت وت – اگر شما هم هوس نگهداری ماهیان زینتی در آکواریوم را برای اولین بار در سر خود می‌پرورانید بهتر است بگوییم این نقشه را به راحتی می‌توانید با ماهی گوپی یا مولی به واقعیت تبدیل کنید.

شاید نگهداری از این ماهیان در ظاهر ساده باشد ولی برای راه افتادن شما در داشتن یک آکواریوم خوب بسیار کمک کننده خواهد بود.

گاهی اوقات شما به ساده بودن آکواریوم اشاره می‌کنید که لازم به ذکر است قطعا بعد از مدتی هم تجربه کافی برای ماهیان بیشتر به دست می‌آورید هم وسایل مورد نیاز نیز به مرور زمان تکمیل خواهد شد و می‌توانید این محیط زندگی ماهیان را با ماهیان بیشتری کامل کنید.

مولی یک ماهی صلح جو، گیاه خوار و زنده‌زا و میان‌آبی است که با گوپی‌ها و ماهیان گیاهخوار به راحتی کنار می‌آید ولی با گولد فیش‌ها و گورامی‌ها نمی‌تواند یکجا باشد.

اندازه این ماهی تا ۱۰ سانتی متر نیز می‌رسد. به همین دلیل شما می‌توانید این ماهی را در آکواروم های کوچکتر نیز نگهداری کنید.

دمای مورد نیاز برای زندگی در این گونه ۲۵-۲۸ درجه است. در ضمن علاقه زیادی به خوردن خزه‌های داخل آکواریوم دارد که برای رشد خزه‌ها نیز حتما نور زیادی باید به داخل آکواریوم بتابد.

تولید مثل

ماهی مولی همانطور که گفته شد یک ماهی زنده زاست که جفتگیری و نیز لقاح داخلی دارد و جنس نر آلت تناسلی داشته همچنین ماده‌ها جثه بزرگ‌تر و کروی‌تری نسبت به نرها دارند.

بعد از جفتگیری ماهی ماده بارور شده و از سه عدد تا ۷۵ عدد بچه ماهی به دنیا می‌آورد. زنده زا بودن ماهی باعث جذابیت بیش از حد آن برای شما می‌شود.

ماهی ماده زمان نزدیک به زایمان گردتر شده و باید به محل زایشگاه منتقل شود تا زایمان خود را در آنجا انجام دهد. مدت زمان زایمان ۱/۵تا ۲ ساعت است.

در صورتی که مولی را از ابتدا نگهداری کنید، حین زایمان اول ۸-۱۰ نوزاد، در زایمان دوم ۱۲-۱۸ و در زایمان سوم ۱۸-۲۵  و در زایمان چهارم بین ۲۵-۴۰ و در زایمان‌های بعدی تا ۷۵ بچه به دنیا خواهد آورد.

استرس ممنوع!

این مطلب را باید در نظر گرفت که در صورتی که استرس زیادی به ماهی مولی وارد شود نوزادان خود را قبل از تولد جذب کرده و اجازه تولد نمی‌دهد.

گاهی نیز بعد از تولد بچه های خود را می‌خورد. برای همین منظور بهتر است ماهی مولی را نزدیکی زمان زایمان در داخل زایشگاه قرار داده تا نوزادان بیشتری را داشته باشید.

برای تغذیه بچه ماهی‌ها می‌توان از پولک پودر شده استفاده کرد البته داشتن گیاهان نیز باعث تغذیه بهتر بچه ماهی  شده و باعث می‌شود بچه ماهی‌ها زودتر از زمان در نظر گرفته شده بزرگ شوند.
۳ thoughts on “مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *