گریت دین

گریت دین، نژادی غول‌پیکر اما مهربان

این نژاد به بازی با کودکان علاقه زیادی داشته و علیرغم اندازه بزرگش، ظاهری متناسب دارد به طوری که نه تنها از زیبایی او نمی‌کاهد بلکه باعث افزایش جذابیتش نیز شده است.

سلامت وت – گریت دین نژادی عظیم‌الجثه است که دو ویژگی برتر این نژاد یعنی قد بسیار بلند و ویژگی‌های رفتاری، او را از دیگر سگ‌ها متمایز می‌کند.

این نژاد اصالتی آلمانی دارد و برخلاف اسمش، هیچ ارتباطی به کشور دانمارک ندارد. گریت دین سگی بسیار دوست داشتنی، آرام و مهربان است و همیشه دوست دارد در جمع خانواده قرار بگیرد.

این نژاد به بازی با کودکان علاقه زیادی داشته و علیرغم اندازه بزرگش، ظاهری متناسب دارد به طوری که نه تنها از زیبایی او نمی‌کاهد بلکه باعث افزایش جذابیتش نیز شده است.

ظاهر گریت دین

ظاهر یک سگ اصولا شامل بسیاری از موارد می‌شود که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. این خصوصیات در تشخیص این نژاد از سایر نژادها، کاربرد زیادی دارد:

  • رنگ: سیاه بلوطی و آبی و سفید
  • پوشش: براق خشن و کوتاه
  • وزن: در نرها بین ۵۵ تا ۹۰ و در ماده‌ها ۴۵ تا ۶۰ کیلوگرم
  • قد: در نرها ۷۶-۸۶ و در ماده‌ها بین ۷۱ تا ۸۱ سانتیمتر
  • از لحاظ قدی به حدی بلند هستند که می‌توانند با دم خود میز قهوه شما را پاک کنند!
  • سینه پهن، عمیق وعضلانی است. پائین سینه تا حد آرنج‌ها وسعت دارد. دنده‌ها حالت ارتجاعی خوبی دارند. کپل، پهن بوده و شیب بسیار کمی دارد.
  • عمر: ۱۰-۱۲ سال

ویژگی‌های رفتاری

گریت دین نژادی آرام، مهربان، شیرین، با محبت و بازیگوش است که رابطه مهربانانه‌ای با کودکان دارد. همه را دوست دارد و ترجیح می‌دهد که همیشه در اطراف مردم باشد.

این نوع سگ، جز در شرایط خاص، خیلی واق واق نمی‌کند و سگی مسئول، باوفا و شجاع است. گریت دین به دلیل جثه بزرگی که دارد باید از سنین پایین‌تر مورد آموزش‌های لازم قرار گیرد.

در این نژاد،‌ معمولاً نرها با هم‌جنس خود کنار نمی‌آیند، اما اگر از دوران تولگی با سگ‌های دیگر بزرگ شوند، می‌توانند به راحتی با آن‌ها کنار آیند. گریت دین به دلیل اینکه سگی اجتماعی است نیاز به توجه زیادی دارد و دوست دارد که در خانه زندگی کند نه در حیاط، چرا که این نژاد، از تنهایی گریزان است.

مشکلات و بیماری‌ها

متاسفانه گریت دین هم مانند برخی نژاد‌های عظیم الجثه عمر کوتاهی دارد و بین ۸-۹ سال و حداکثر تا ۱۲ سال عمر می‌کند. بیماری‌هایی مانند مشکلات لگن، بیماری‌های خونی، تومور، بیماری‌های قلبی، عفونت دم، کرم قلب و چرخش معده نیز در این نژاد بیشتر است.

ناگفته نماند که داشتن سگی با این جثه بزرگ، باعث چند برابر شدن مخارج نگهداری می‌شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های غذا، دارو، خودروی حمل سگ، مکان زندگی، وسایل بازی، وسایل بهداشتی و نیز هزینه‌های دامپزشکی هستند که در صورت تمایل به خرید و نگهداری گریت دین باید به آن‌ها توجه کرد.

به دلیل غول پیکر بودن این نژاد دوست داشتنی، شستشوی این سگ، سخت بوده و بهتر است روزانه فقط برس زده شود، همچنین آراستن موهای این نژاد به دلیل کوتاه بودن، آسان‌تر است.

هر چند ممکن است نگهداری از این نژاد ظاهرا سخت باشد، اما سگی بسیار دوست داشتنی است.

درباره سایر نژادهای سگ‌های نگهبان بیشتر بخوانید:

آشنایی با نژاد ژرمن شپرد، مشهورترین سگ نگهبان

باکسر سگی مهربان با کودکان

نجیب زاده‌ای به نام دوبرمن

سرابی، یکی از بزرگترین نژادهای سگ در جهان

آشنایی با نژاد سنت برنارد، سگی مهربان و فداکار

آشنایی با نژاد روت وایلر/ سگی خشن اما وفادار
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *