ماهی گلدفیش، عروس آکواریوم

گلدفیش‌ها از ماهیان بسیار زیبا و جالب آکواریوم‌های آب شیرین بوده که بسیار کم توقعی هستند لذا نگهداری از آنها راحت است و می‌توان با خرید تعدادی از آن‌ها به آکواریوم خود زیبایی مضاعفی بدهید.

سلامت وت – حتما شما هم مانند خیلی از مردم نزدیک عید که می‌شد، به همراه خانواده سرازیر بازار شده و اولین موردی که برای سفره هفت سین تهیه می‌کردید ماهی قرمز عید بود. البته اکثر اوقات این ماهیان بعد از مدتی به دلیل گرسنگی یا بیماری تلف می‌شدند.

همانطور که می‌دانید این ماهیان در دمای ۶-۷ درجه نیز توانایی زندگی دارند البته هر چه دمای نگهداری بالا بوده و نزدیک دمای ۱۵ درجه سانتی گراد باشد میزان از دست دادن انرژی کمتر بوده و ماهیان شما رشد بهتری خواهد داشت. آکواریوم نگهداری ماهیان گولد فیش نیاز به گرمکن ندارد.

گلدفیش‌ها از ماهیان بسیار زیبا و جالب آکواروم‌های آب شیرین بوده و ماهیان کم توقعی هستند لذا نگهداری از این ماهی آسان بوده و می‌توان با خرید تعدادی از آن‌ها به آکواریوم خود زیبایی مضاعفی بدهید.

پیشینه گلدفیش

ماهی گلدفیش تاریخچه‌ای به قدمت چین باستان دارد. خاستگاه این ماهی ژاپن، تایلند و چین است و به دلیل قدمت بالا از قدیم همراه انسان بوده است.

در ادامه باید اشاره کرد که ماهی گولد فیش در ۲۰۰ سال قبل از جنوب شرق آسیای  وارد آمریکا شده و در آنجا تکثیر شد و بعد به کشور‌های دیگر اروپایی وارد شد و بعد از تحقیقات و اصلاح نژاد روی ماهی گلدفیش، نژاد‌های مختلفی از این ماهی زیبا تولید شده و در دنیا پخش شد.

تاریخ ورود به ایران گلدفیش

به دلیل زیبایی منحصر به فرد گلدفیش در چند دهه گذشته وارد ایران شده و سبب این شد که این گونه ماهی در کشور تکثیر شده و وارد بازار شده و مخصوصا نزدیک عید نوروز خریداران زیادی را به خود جلب کند.

دلیل خرید ماهی قرمز یا گولد فیش در عید، بیشتر تجلی جریان داشتن زندگی است و نیز القای آرامش و شکوهی که در نوروز و آغاز سال نو می‌دهد.

 البته باید به این نکته نیز توجه کنیم که به دلیل اینکه اکثر این ماهیان بعد از چند وقت دچار مرگ می‌شوند، توصیه می‌شود که حداقل محل زندگی این ماهیان را به جای تنگ کوچک با آکواریوم مخصوص این ماهیان جایگزین کرده تا از میزان مرگ و میر زود هنگام این ماهیان زیبا و دوست داشتنی جلوگیری شود.

نکات ضروری در نگهداری گلدفیش

برای جابجایی آب ماهیان در صورت اینکه آکواریوم ندارید می‌توانید از آب شهری بعد از ۲۴ ساعت ماندگاری استفاده کنید و از ریختن آب شهری به صورت مستقیم جدا خودداری کرده تا سمیت کلر باعث مسمومیت و مرگ ماهیان شما نشود.

مورد بعدی انتخاب ماهیان گولد فیش است که حتما دقت کنید تا ماهی روی بدن و باله‌هایش دچار زخم یا بیماری یا ناهنجاری نباشد. چون این ماهیان مقاومت بیشتری نسبت به خیلی از بیماری‌ها دارند، در صورت وجود بیماری امکان انتقال آن به دیگر ماهیان آکواریوم شما فراهم شده و باعث گسترش بیماری در سطح آکواریوم و مرگ ماهیان حساس آکواریوم شما خواهد شد.

به دلیل نکات بسیار زیادی که در مورد ماهیان گولد فیش وجود دارد، مطالب راجع به شرایط زندگی و انواع گولد فیش و بیماری‌های آن‌ها در نوشته‌های بعدی ارائه می‌شود.

همچنین در این زمینه بخواهید:

·       آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم
·       آنجل، فرشته‌ای در اقیانوس خانگی شما
·       مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارها
·       ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *