استفراغ و برگشت غذا در پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا می‌آورد، او در واقع دارد تلاش می‌کند، بفهماند که به شما علاقه دارد و برای‌تان احترام قائل است. هر چند این رفتار شاید کمی‌عجیب به نظر برسد.

سلامت وت ــ برگشت غذا و استفراغ دو مسئله متفاوت هستند. برگشت غذا یک مشکل رفتاری و استفراغ مشکلی ناشی از بیماری است. هنگام استفراغ، سر و گردن پرنده حرکت کرده و گاهی عمل جویدن انجام میدهد.

برگشت غذا

برگشت غذا در پرندگان بسیار معمول و رایج ست. به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک شده باشد، سر خود را به بالا و پایین حرکت داده دهانش را باز کرده و استفراغ می‌کند.

برگشت غذا چیزی است که صاحبان پرندگان بسیار به آن آشنا هستند. ممکن است شما با پرنده خود نشسته باشید، از گذراندن وقت با یکدیگر لذت ببرید، با هم بازی کنید و خوش بگذرانید اما پرنده شما به طور ناگهانی سر و گردن خود را به حرکت درآورده و قبل از اینکه شما متوجه شوید غذای خود روی شما را برگشت دهد.

برگشت غذا در پرندگان خانگی، بیماری قلمداد نمی‌شود بلکه یک مشکل رفتاری است و زمانی که پرنده با یک تحریک مواجه شود اتفاق می‌افتد.

اگر چه ممکن است برای صاحب پرنده سخت باشد، اما باید دلیل برگشت غذا را پیدا کرده و مشخص کند که پرنده او هنگامی‌که مجبور به برگشت غذا است، می‌خواهد چه چیزی را به او بگوید. نکات زیر تلاش می‌کنند توضیح دهند که چرا پرندگان این رفتار ناخوشایند را انجام می‌دهند.

دلایل برگشت غذا توسط پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا می‌آورد، او در واقع دارد تلاش می‌کند، بفهماند که به شما علاقه دارد و برای‌تان احترام قائل است. هر چند این رفتار شاید کمی‌عجیب به نظر برسد.

نخستین چیزی که باید بدانید این است که پرنده شما اگر احساس راحتی کند و ارتباط خوبی با شما داشته باشد هیچگاه این کار را انجام نخواهد داد. اگر چه ممکن است که تمیز کردن محتویات برگشت داده شده از پرنده، دشوار باشد اما شما هیچگاه نباید پرنده خود را به خاطر برگشت غذا تنبیه کنید.

برگشت غذا می‌تواند به وسیله عکس العمل‌های شما بدتر شود. باید به پرنده خود توجه کنید و به این وسیله دلایل این رفتار را کشف کنید. از جمله این دلایل می‌تواند به کار بردن کلمات یا اصطلاحاتی باشند که پرنده شما را آزار می‌دهند، اسباب بازی‌ای باشد که هر دو با آن بازی می‌کنید یا شیوه بازی کردن شما با پرنده باشد.

وقتی که شروع به تشخیص علت برگشت غذا در پرنده خود کردید باید تلاش کنید علت را برطرف کنید. این به این معنا نیست که شما هیچ کاری با پرنده خود نداشته باشید او را به حال خود رها کنید، بلکه باید راه‌های دیگری برای بازی کردن و ابراز علاقه به او پیدا کنید، راه‌هایی که باعث تحریک برگشت غذا در او نشود. باید خلاق باشید و روش های مختلف را برای برقراری ارتباط مناسب با پرنده زیبایتان امتحان کنید.

استفراغ

استفراغ می‌تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد. پرنده‌ای که مبتلا به مشکلات تیروئید باشد، حرکات مشخص بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام می‌هد. التهاب چینه دان می‌تواند سبب استفراغ دانه‌های خورده شده و موکوس در حیوان شود. استفراغ در پرنده‌ای که به ظاهر سالم است می‌تواند نشانه ای از اختلالات عصبی در او باشد.

بنابراین برای رعایت احتیاط بهتر است در صورتی که پرنده شما علائم استفراغ از خود نشان می‌دهد به دامپزشک مراجعه کرده تا دلیل این اختلال مشخص شود.

همچنین در این باره بخوانید:

همه چیز درباره استفراغ پرندگان، از علل تا درمان

 
One thought on “استفراغ و برگشت غذا در پرندگان

  1. Maryam

    من جوجه جغد دارم ومیخواستم بپرس چرا غذاشو بالا میاره اولش با اشتها میخوره ولی بعد از ۳۰یا۱ ساعت بالا میاره این دومین بارشه ؟؟
    ممنون میشم جواب بدین

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *