اشپیتز، نژادی مقاوم با عمری طولانی

سگ‌های اشپیتز نسبت به هوای سرد بسیار مقاوم بوده، در مقابل اغلب بیماری‌ها نیز تحمل بالایی داشته و در مقایسه با سایر نژادها، از طول عمری بالایی برخوردارند.

 سلامت وت – اشپیتز، نژادی است که منشأ آن به درستی شناخته نشده است اما اکثر صاحب‌نظران آن را نژادی آلمانی تلقی کرده و برخی نیز منشأ آن را ژاپنی می‌دانند.

البته این نژاد به نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود، مثلاً فرانسوی‌ها به آن لولوی بزرگ می‌گویند، ایتالیایی‌ها نیز نام وُلپینو به آن داده و روس‌ها آن را لائیکا خطاب می‌کنند.

در گذشته از این سگ برای حمل بار و کشیدن سورتمه، شکار، جمع کردن گله و نگهبانی استفاده می‌شده است.

این نژاد ممکن در نگاه اول، تشابه بسیاری با پامرانین داشته باشد، اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد، مثلا سر و گوش‌های اشپیتز بزرگتر از پامرانین است. همچنین رنگ اشپیتز معمولا سفید یا قرمز است در حالی که نژاد پامرانین اغلب خاکستری، سیاه و نارنجی است.

ویژگی‌های بدنی و استانداردهای نژادی

قد جنس نر اشپیتز معمولا بین ۲۷ تا ۳۰ سانتی‌متر است، قد ماده‌ها نیز بین ۲۵ تا ۲۸ سانتی‌متر است.

سگ‌های اشپیتز وزنی بین ۴ تا ۵ کیلوگرم دارند. سر آنها هرمی شکل است و دارای بینی سیاه و مرطوب هستند. گوش آنها نیز مثلثی و تیز بوده و دارای دم ۱۵ سانتی‌متری هستند.

سگ‌های نژاد اشپیتز دارای جمجمه‌ای پهن با پوزه‌ای باریک و نوک تیز هستند. گوش‌های این حیوانات، بسیار متحرک بوده و شکلی نوک تیز و برافراشته دارد. پوشش بدن اشپیتز زبر است و دم آن نیز به دم روباه شباهت دارد و خمیده است.

ویژگی‌های رفتاری

سگ‌های اشپیتز‌ بسیار بازیگوش، شلوغ و سرزنده هستند و رابطه صمیمانه‌ای با اعضای خانواده برقرار می‌کنند، اما نسبت به افراد غریبه، بسیار بدگمان و مشکوک بوده و در برابر آنها رفتار دوستانه‌ای نشان نمی‌دهند.

از همین رو این اشپیتز، می‌تواند به عنوان یک حیوان خانگی خوب، برای نگهداری توصیه شود.

اشپیتزها نسبت به هوای سرد بسیار مقاوم بوده و در مقابل اغلب بیماری‌ها نیز تحمل بالایی داشته و در مقایسه با سایر نژادها، از طول عمری بالایی برخوردارند.

اگر چه امروزه اشپیتز به عنوان یک نژاد، ‌مورد تایید قرار گرفته است، اما انجمن کلوپ‌های آمریکایی و انگلیسی هنوز به دلایلی آن را به عنوان یک نژاد خالص به رسمیت نشناخته است.

برخی معتقدند سگ‌های نژاد چائو چائو و پامرانین که دارای منشأ چینی، آلمانی و لهستانی هستند نیز جزو سگ های اشپیتز قرار می‌گیرند.

این نژاد در ایران نیز محبوبیت زیادی دارد و توجه حیوان‌دوستان زیادی را به خود جلب کرده است. به زودی در وب‌سایت سلامت وت، درباره این نژاد محبوب، بیشتر صحبت می‌کنیم.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *