التهاب حاد کولون در اسب

التهاب حاد کولون، شروع ناگهانی و پیشرفت سریعی دارد و سبب ایجاد استرس فراوان در اسب می‌شود. تشخیص قطعی این بیماری فقط در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد اتفاق می‌افتد.

سلامت وت ــ التهاب کولون حاد اسب می‌تواند سبب ضعف شدید و سریع و مرگ در اسب‌ها شود. اسب‌هایی که به طور مناسب درمان شده اند، می‌توانند به درمان پاسخ داده و به تدریج طی ۷-۱۴ روز بهبود یابند.

اسهال ناشی از التهاب حاد کولون در اسب‌ها تک گیر بوده و به صورت ترشح مایعات به داخل لومن روده ، دل درد متوسط تا شدید و دفع اسهال آبکی مشخص می‌شود که سبب ورود سَم باکتری به خون (آندوتوکسمی)، کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون (لکوپنی) و کاهش حجم خون می‌شود.

تشخیص

این مشکل معمولا در اسب‌های ۲ تا ۱۰ سال اتفاق می‌افتد. التهاب حاد کولون، شروع ناگهانی و پیشرفت سریعی دارد و سبب ایجاد استرس فراوان در اسب می‌شود. تشخیص قطعی این بیماری فقط در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد اتفاق می‌افتد. درمان این اسب‌ها به شدت هزینه بر بوده زیرا نیازمند حجم بالای درمان به وسیله مایعات است.

بیشتر آزمایش‌های پیش و پس از مرگ که برای تشخیص عامل این بیماری استفاده می‌شوند قطعی نبوده و نمی‌توان بر اساس آن‌ها بیماری را تشخیص داد.

درمان

درمان اختصاصی برای اسهال حاد اسب‌ها وجود ندارد و اصول درمان برپایه جبران آب، الکترولیت‌ها و پروتئین‌های پلاسمای از دست رفته و در صورت نیاز درمان به وسیله مواد ضد سمی‌ (antiendotoxin) و داروهای ضد میکروبی است.

التهاب کولون حاد در اسب‌ها بیماری معمولی است که سبب ناتوانی و مرگ در اسب‌ها می‌شود. بیشتر از ۹۰ درصد اسب‌های درمان نشده تلف شده یا نیازمند مرگ با شفقت (یوتانایز) هستند اما اسب‌هایی که به طور مناسب درمان می‌شوند معمولا به درمان پاسخ داده و طی ۷-۱۴ روز به تدریج بهبود می‌یابند.

علائم

از اوایل دهه ۱۹۰۰ گزارشات زیادی، اسهال حاد را در اسب‌ها گزارش کردند که به نظر می‌رسد همه آنها علائم بالینی مشترکی داشتند. اسهال ناشی از التهاب کولون حاد اسب به صورت تک گیر اتفاق می‌افتد و به وسیله ترشح داخل لومنی مایعات، دل درد متوسط تا شدید و دفع اسهال آبکی فراوان به همراه آندوتوکسمی‌ لوکوپنی و کاهش حجم خون ناشی از آن مشخص می‌شود.

این بیماری می‌تواند اسب‌ها را در هر سنی درگیر کند اما معمولا در اسب‌های بین ۲ تا ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد. شروع بیماری معمولا ناگهانی است و دارای پیشرفت سریع بوده و سبب ایجاد استرس فراوان به بیمار می‌شود.

نکات مهم

  • بیش از ۹۰ در صد اسب‌های درمان نشده مبتلا به التهاب کولون اسبی حاد تلف شده یا نیاز است که به روش شفقت آمیز کشته شوند اما درمان مناسب در بیشتر موارد سبب بهتر شدن پیش آگهی این بیماران می‌شود.
  • اسب‌های مبتلا به التهاب کولون حاد منتشر ،در مقایسه با سایر حیوانات اهلی، دفع سریع و شدید مایعات از روده کور و روده بزرگ و عدم تعادل شدید الکترولیتی دارند که می‌تواند سبب مرگ آن‌ها در طی چند ساعت شود.
  • تشخیص قطعی این بیماری فقط در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد انجام می‌گیرد.
  • چون درمانی برای اسهال حاد اسب‌ها وجود ندارد، اصول درمان برپایه جبران آب، الکترولیت‌ها و پروتئین‌های پلاسمای از دست رفته و در صورت نیاز درمان به وسیله مواد ضد سمی‌ (antiendotoxin) و داروهای ضد میکروبی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *