خراشیدن وسایل منزل توسط گربه ها + راه درمان و پیشگیری

برای پیشگیری از این مشکل نخستین اقدامی ‌که می‌توانید انجام دهید پوشاندن وسایل خانه است. برای این کار جاهایی که حیوان می‌خراشد را پوشانده یا از دسترس او خارج کنید. همچنین می توانید مانع رفتن گربه به قسمتی از خانه که وسایل آنجا را می‌خراشد بشوید.

سلامت وت ــ خراشیدن وسایل منزل به وسیله گربه‌ها یک رفتار طبیعی است. گربه‌ها این رفتار را به صورت غریزی انجام داده و آن را در اوایل زندگی خود از مادران خود آموخته‌اند. اگر گربه شما عادت به خراشیدن وسایل منزل دارد بهتر است این مطلب را مطالعه کنید.

گربه‌ها به طور غریزی برای ایجاد نشانه بویایی و بصری، وسایل را خراش می‌دهند. این بو از غده‌های عرق که روی چنگال‌های آنها قرار دارند ترشح می‌شود.

در موارد کمی ‌نیز گربه‌ها برای تمیز کردن و تراشیدن پنجه‌های شان و انقباض عضلات پا‌های قدامی‌، ممکن است وسایل منزل را خراش دهند.

برای پیشگیری از این مشکل نخستین اقدامی ‌که می‌توانید انجام دهید پوشاندن وسایل خانه است. برای این کار جاهایی که حیوان می‌خراشد را پوشانده یا از دسترس او خارج کنید.

همچنین می توانید مانع رفتن گربه به قسمتی از خانه که وسایل آنجا را می‌خراشد بشوید.

برای پوشاندن وسایل خانه می‌توانید از پلاستیک استفاده کنید.

استفاده از «تخته یا ستون خراش» 

یک یا بیش از یک تحته خراش برای گربه خود محیا کنید. این تخته یا ستون باید اندازه و قوام مناسبی داشته باشد تا بتواند گربه را راضی کند. همچنین نباید هنگام استفاده توسط گربه خم شود. ستون یا تخته خراش بایدارتفاعی بیشتر از قد گربه داشته باشد تا زمانی که گربه روی پاهای خود بایستد نیز بتواند به خراشیدن ادامه دهد. بهتر است این وسیله در نزدیکی محل استراحت و خواب گربه قرار داده شود، زیرا گربه‌ها ترجیح می‌دهند قلمروشان نزدیک محل خوابشان باشد.

به گربه خود استفاده از تخته خراش یا ستون خراش را آموزش دهیم. هنگامی‌ که گربه شما از این وسیله‌ها استفاده می‌کند به او جایزه بدهید. اگر گربه از این وسیله استفاده نمی‌کند آن را در قسمت‌ها و در سطوح مختلف منزل قرار دهید. سطوح خراش را از پارچه‌های منزل یا فرش‌های خانه نسازید، زیرا در این صورت گربه نمی‌تواند بین وسایل خانه و سطحی که ما برای او تهیه کرده ایم تفکیک قائل شود.

فراهم کردن وسایل بازی

روش‌های دیگر برای پیشگیری از خراشیده شدن وسایل منزل توسط گربه‌ها کوتاه کردن ناخن‌ها و فراهم کردن وسایل بازی به اندازه کافی است. همچنین در صورت امکان بردن گربه به بیرون از منزل برای گردش در  نیز روش مناسبی است،‌در صورت انجام این کار، گربه باید به وسیله قلاده تحت کنترل باشد.

ناخن‌های پلاستیکی

برای گربه‌هایی که تمایل به استفاده از سطوح خراش را ندارند می‌توان از ناخن‌های پلاستیکی یا سرپوش پلاستیکی ناخن استفاده کرد. این وسیله‌ها به چنگال‌های کوتاه شده گربه‌ها می‌چسبند و هر سه تا چهار هفته باید تعویض شوند. این روکش‌های پلاستیکی می‌توانند وسایل منزل شما را از آسیب دیدن حفظ کنند.

روش‌های راه دور

در نهایت اگر هیچ کدام از این ترفند‌ها موفق نبودند شما باید با استفاده از روش‌های راه دور برای رفع این مشکل تلاش کنید. باید از دید حیوان خود پنهان شوید، برای این کار از آینه و یا دوربین استفاده کنید. در این روش، باید در محلی که حیوان عمل چنگ زدن را انجام می‌دهد یک تحریک ناخوشایند انجام دهیم. این تحریک می‌تواند یک صدای بلند، اسپری آب یا تکان دادن ظرف حلبی پر از سنگ باشد. با این روش گربه تصور می‌کنند که این تحریک ناخوشایند بر اثر خراشیدن وسایل ایجاد شده است نه به وسیله شما.

اگر احساس می‌کنید که هیچ کدام از این روش‌ها جواب نداده است  و رابطه شما با گربه در حال کاهش است بهتر است گربه خود را رها کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *