سرابی

سرابی، یکی از بزرگترین نژادهای سگ در جهان

نژاد سرابی در طی قرن‌ها برای حفاظت روستائیان و گله‌هایشان در مقابل حمله حیوانات وحشی مانند گرگ، خرس و گراز مورد استفاده قرار گرفته است.

سلامت وت – سگ سرابی، ماستیف ایرانی یا سگ چوپان ایرانی جزء یکی از بزرگترین نژادهای سگ در جهان محسوب می‌شود. این سگ بومی مناطق شمال غرب ایران به ویژه شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی است.

ویژگی‌های ظاهری

به دلیل درشت بودن استخوان ها، بزرگ بودن سر و عضلانی بودن این نژاد از آن در گله داری و مراقبت از گله در مقابل هجوم حیوانات وحشی از قدیم الایام استفاده شده است.

 در ضمن تحمل این نژاد به شرایط بد آب و هوایی و سرما و نیز شرایط بد غذایی بسیار زیاد است.

همچنین به دلیل مقاومت حیوان به بیماری‌های عفونی این نژاد را تبدیل به سگی قدرتمند در عرصه طبیعت کرده است.

پوست کلفت دولایه و ضخیم، این سگ را در مقابل گازگرفتگی توسط خرس و گرگ مقاوم کرده است.

قیافه با صورت سیاه و چشم‌های بادامی شکل، جدا از هم و فاصله دار به رنگ سیاه، گردنی بسیار عضلانی و کلفت و دندانهایی تیز و فکی بزرگ دارد.

این نژاد از نظر قیافه به سگ کانگال که یک نژاد ترکیه‌ای بوده، نزدیک است و دلیل این شباهت به نزدیکی منطقه جغرافیایی این دو نژاد برمی‌گردد. البته تفاوت‌های ریزی بین این دو نژاد وجود دارد. سگ سرابی از لحاظ جثه کمی بزرگتر از کانگل است.

قد در نرها ۸۱-۸۹ سانتی متر و در ماده‌ها ۷۱-۸۱ است. وزن در نرها بین ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرم و در ماده‌ها بین ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم است

از نظر تنوع رنگی نیز حنایی، خاکستری، سیاه، قهوه‌ای مایل به زرد است.  طول عمر سگ سرابی بین ۱۲ تا ۱۷ سال بسته به وضعیت زندگی متغیر است.

ویژگی‌های رفتاری

این سگ با صاحب خود بسیار مهربان است. سرابی اصولا سگی قدرتمند، مغرور، محافظ و خشن است. یک سگ سرابی آموزش دیده سگی بسیار حساس است که موقعیت‌هارا به خوبی تشخیص داده و در مواقع خطر بسیار سریع واکنش می‌دهد.

 همچنین در صورت مواجهه با گرگ سریعا واکنش نشان داده و گرگ را فراری می‌دهد و در صورتی که گرگ فرار نکند وارد درگیری فیزیکی خواهد شد. این نژاد از خانواده صاحبش همانند گله مراقبت می‌کند.

بیماری‌ها و سلامتی

اصولا نژاد سرابی سگی مقاوم بوده و کمتر دچار بیماری‌های عفونی می شود ولی برخی از بیماری‌های مربوط به وزن بیشتر یا اندام بزرگتر در این نژاد ممکن است دیده شود.

مشکلات روماتیسمی در سگ‌های ماده، سخت زایی در سگ‌های ماده، افزایش وزن و مشکلات مفصلی در سگ‌های نر این نژاد ممکن است دیده شود.

درباره سایر نژادهای سگ‌های نگهبان بیشتر بخوانید:

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *