سقط در گوسفند و بز؛ آشنایی با باکتری کمپیلوباکتر فتوس

همه گیری‌های سقط این باکتری به صورت چرخشی اتفاق می‌‌افتند و طوفان‌های سقط هر ۴ تا ۶ سال رخ می‌‌دهند اما بیماری می‌‌تواند با شدت کمتری هر ساله اتفاق بیفتد.

سلامت وت ــ باکتری کمپیلوباکتر fetus تحت گونه fetus، مکررا سبب همه گیری‌های سقط می‌‌شود و درصد زیادی از گله را درگیر می‌کند. همه گیری‌های سقط این باکتری به صورت چرخشی اتفاق می‌‌افتند و طوفان‌های سقط هر ۴ تا ۶ سال رخ می‌‌دهند اما بیماری می‌‌تواند با شدت کمتری هر ساله اتفاق بیفتد.

این امر نشان می‌‌دهد که احتمالا ایمنی گله بعد از طوفان سقط به حداکثر خود رسیده و سپس به میزانی کاهش می‌‌یابد که گله مجددا حساس می‌‌شود. علائم بالینی معمولا قابل تفریق از کمپیلوباکتر jejuni نیستند.

واکسیناسیون

سروتیپ‌های بسیاری از این باکتری وجود دارند که سبب سقط در گوسفند می‌شوند. در ایالات متحده بیشتر سویه‌های مربوط به سقط، A2, C هستند اما در زلاندنو سویه B1 بیشتر یافت می‌ شود.

این مسئله اهمیت دارد، زیرا شواهدی وجود دارند که نشان می دهند سویه واکسن باید با سویه موجود در گله یکی باشد و تعیین سویه از این نظر حائز اهمیت است.

اگر شکست واکسیناسیون اتفاق افتاده باشد ابتدا باید روش واکسیناسیون، نگهداری و استفاده از واکسن مورد ارزیابی قرار گیرند و تعیین سویه نیز برای  بررسی احتمال تفاوت سویه موجود در واکسن و سویه در حال گردش انجام گیرد.

درمان

مقاومت آنتی بیوتیکی می‌‌تواند در مورد باکتری کمپیلوباکتر fetus تحت گونه fetus اتفاق بیفتد اما در مقایسه با گونه jejuni اهمیت کمتری دارد. برای تست حساسیت آنتی بیوتیکی، باید کشت انجام شده و همه جدایه‌ها آزمایش شوند.

پیشگیری

روش ترجیحی برای پیشگیری از سقط ناشی از این باکتری، مانند باکتری کمپیلوباکتر jejuni ، واکسیناسیون است. واکسن‌های تجاری در دسترس نیز مانند واکسن های jejuni هستند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند در زلاندنو واکسیناسیون فوری در مواجهه با همه گیری می‌ تواند مفید باشد.

دو بار تجویز واکسن با فاصله ده روز، زمانی که سقط ۶ هفته قبل از شروع بره زایی اتفاق افتاده باشد، در مقایسه با حیواناتی که واکسن دریافت نکردند مفید است، اما زمانی که از شروع یک همه گیری دو هفته می‌ گذرد سودی ندارد.

متاسفانه این واکسن ها در کشور ما در دسترس نیستند و ما باید با روش‌های امنیت زیستی از این بیماری پیشگیری کنیم. برای مطالعه روش‌های کلی پیشگیری و کنترل سقط مطلب زیر را نیز ببنید:

سقط در گوسفند و بز / تعریف، تشخیص و پیشگیری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *