نژاد گری هوند، سریع‌ترین سگ‌ جهان

امروزه نیز گری هوند به عنوان سگ‌ مسابقه، استفاده می‌شود، این نژاد، علاوه بر سرعت، زیبایی و ظرافت، به خاطره رفتار ملایم و آرام خود نیز بسیار محبوب است.

سلامت وت ــ سگ‌های نژاد گری هوند ظریف، زیبا و با وقار هستند و در طول زمان جای خود را در قلب‌ها و خانه‌های انسان‌ها در نقاط مختلف دنیا پیدا کرده‌اند. این سگ‌ها به عنوان سگ‌های شکار برای تعقیب خرگوش، روباه و آهو پرورش داده می‌شوند.

سگ‌های این نژاد می‌توانند با سرعتی بین ۶۴ تا ۷۲ کیلومتر بر ساعت بدوند. این ویژگی، آن‌ها را به دونده‌ترین سگ دنیا تبدیل کرده است. جالب است بدانید که این سگ‌ها به عنوان سگ‌های مسابقه، امروزه نیز استفاده می‌شوند. علاوه بر سرعت، زیبایی و ظرافتی که دارند این سگ‌ها به خاطره رفتار ملایم و آرام خود، نزد انسان‌ها محبوب هستند.

اندازه

این سگ‌ها بسیار ظریف و ورزشکار هستند. آن‌ها دو نوع هستند و اندازه‌های متفاوتی دارند. اول سگ‌های مسابقه که قدی بین ۶۳ تا ۷۳ سانتی متر داشته و دوم سگ‌های نمایش که اندکی بلندتر بوده و قد شان بین ۶۶ تا ۷۶ سانتیمتر است.

در هر دو نوع این سگ‌ها، نرها بین ۲۹ تا ۳۸ کیلوگرم و ماده‌ها ۲۲ تا ۲۹ کیلوگرم وزن دارند. سگ‌های مسابقه وزن‌شان نزدیک به مقدار پایین این طیف است.

خلق و خو

سگ‌های گری هوند، خلق و خوی فوق العاده‌ای دارند، آنها بسیار مهربان بوده و خشمگین نیستند اما برخی از آن‌ها از افراد غریبه فاصله می‌گیرند. به این سگ‌ها غذا بدهید و ببینید که تا عمر دارند با شما دوست خواهند شد.

آن‌ها بسیار باهوش هستند و در بسیاری از موارد مانند گربه‌ها شخصیتی مستقل دارند. این سگ‌ها حساس هستند و بلافاصله به تنش‌هایی که در خانه وجود دارد واکنش می‌دهند. این سگ‌ها در اثر تربیت اشتباه، ممکن است خجالتی پرورش داده شوند.

مراقبت

سگ‌های گری هوند نسبت به سایر سگ‌ها نیاز به ورزش کمتری دارند اما باز هم به پیاده روی روزانه نیاز دارند. اگر به طور منظم ورزش نکنند احساس خستگی کرده و باعث اختلال در رفتار آن‌ها می‌شود.

سگ‌های گری هوند تمایل ذاتی به تعقیب کردن شکار دارند بنابراین صاحبان این سگ‌ها باید آن‌ها را در فضایی محصور قرار دهند تا سگ‌های آن‌ها حیوانات کوچکتر را تعقیب نکنند. استفاده از شوک الکتریکی در زیر زمین برای محصول کردن این سگ‌ها توصیه نمی‌شود زیرا تمایل آن‌ها به دنبال کردن شکار بسیار بیشتر از آن است که از وارد شدن شوک بترسند.

این سگ‌ها هنگام پیاده روی باید افسار داشته باشند زیرا ممکن است به دنبال حیوانات کوچکتر افتاده و به علت سرعت بالایی که دارند به سرعت از صاحب خود دور شده و گم شوند. این سگ‌ها ممکن است اضافه وزن پیدا کنند. چاقی برای سلامتی آنها مضر است.

رنگ مو و نیاز به شانه کردن

سگ‌های گری هوند دارای موهای کوتاه و نرم هستند که نگهداری از آن‌ها آسان است. این سگ‌ها می‌توانند هر رنگی داشته باشند. این رنگ‌ها شامل قهوه ای مایل به زرد، سیاه، قرمز، آبی، خاکستری، یا سفید است.

علیرغم موهای کوتاه، ریزش در آن‌ها وجود دارد بنابراین شانه کردن روزانه برای مدیریت این موها نیاز است. این سگ‌ها از ماساژ ناشی از شانه کردن لذت می‌برند. هنگام حمام کردن از شامپو‌های خشک استفاده کنید تا موهای آن‌ها تمیز و خوشبو باقی بمانند.

رفتار با کودکان و سایر حیوانات خانگی

این سگ‌ها بسیار آرام هستند و با کودکان همراه می‌شوند و در کنار آن‌ها زندگی می‌کنند اما باید در خانه‌هایی نگهداری شوند که کودکانی با سنین بالاتر در آن‌ها زندگی می‌کنند و نحوه مراقبت و زندگی با سگ را می‌دانند.

شما باید به کودکان خود نحوه نزدیک شدن و زندگی با سگ‌ها را بیاموزید و همیشه واکنش‌های بین سگ و کودکان را نظارت کنید.

از کشیدن گوش، گاز گرفتن، ضربه زدن به سر یا سوار حیوان شدن توسط کودک پیشگیری کنید. به کودک خود بیاموزید که هیچگاه به سگی که در حال غذا خوردن یا خوابیدن است نزدیک نشوند یا سعی نکنند غذای او را از او دور کند.

اگرچه این نژاد با سگ‌های دیگر بسیار خوب است اما ممکن است سگ‌های کوچکتر، گربه‌ها یا سایر حیوانات کوچکتر را به خصوص زمانی که از آن‌ها فرار کنند، به عنوان شکار قلمداد کرده و آن‌ها را دنبال کنند. به بنابراین همیشه باید مراقب سگ‌های گری هوند در برابر حیوانات کوچکتر باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *