پرشین

پرشین، گربه‌ای ایرانی با شهرت جهانی

 اگر شما به دنبال یک گربه شیرین، بامزه و مودب هستید، گربه پرشین می‌تواند یک همدم ایده‌آل برای شما باشد چرا که هیچ‌وقت برای جلب توجه، شما را اذیت نمی‌کند.

 سلامت وت – در دنیا، نژادهای زیادی از گربه وجود دارد که محبوب‌ترین آن، نژاد ایرانی یا پرشین است. شهرت این گربه تا آنجاست حتی اگر شما به نگهداری گربه هم، علاقه‌ای نداشته باشید، لازم است در مورد این نژاد ایرانی، اطلاعات لازم را به دست آورید، چرا که این موجود، با زیبایی منحصر به فرد خودش، نام ایران و پارس را همیشه به همه مردم دنیا یادآوری می‌کند. پس با هم مطلب زیر را می‌خوانیم تا ببینیم این گربه ملوس چطور به شهرت جهانی رسیده است.

ویژگیهای ظاهری

گربه پرشین یا ایرانی یک گربه متوسط  و تا حدی بزرگ است که دارای بدنی متعادل، متناسب و صورتی بامزه است. سر بزرگ و گرد، گوش‌های کوچک و دمی نسبتا کوتاه دارد. این نژاد دارای یک پوزه بسیار کوچک است، که باعث بامزه شدن صورت حیوان می‌شود.

پرشین‌ها به دلیل بعضی از ویژگی‌های ساختاری، مستعد نوعی مشکلاتی هستند که ممکن است سلامتی آن‌ها تهدید کند. بر اثر این آسیب‌ها، خصوصا سینوس‌ها و تنفس آن‌ها بیش‌تر دچار مشکل می‌شود.

یکی از این ویژگی‌ها همین پوزه کوتاه آن ‌هست که باعث می‌‌شود به راحتی گرد و غبار وارد بینی گربه شود و تنفس را سخت کند.

گربه پرشین به خاطر موی بلند، نرم و موج‌دار خود مشهور است. اگرچه رنگ نقره‌ای، محبوب‌ترین رنگ برای کسانی است که گربه پرشین دارند، اما بیش از ۸۰ رنگ متنوع از جمله سیاه، سفید، آبی، کرم و دودی برای این نژاد دوست داشتنی وجود دارد.

در مورد سم این نژاد ایرانی هم بادی گفت طول عمر این نژاد حداکثر به ۱۵ سال می‌رسد.

 خلق و خو

این گربه می‌تواند برای مدت زمان طولانی بدون فعالیت باقی بماند و به دلیل همین ویژگی به اصطلاح به آن «مبل خزدار» گفته می‌شود. با این حال، سزاور چنین شهرتی است چون پرشین بسیار باهوش و علاقه مند به بازی کردن است اما در هر صورت فعالیت و کنجکاوی این نژاد نسبت به سایر گربه‌ها کمتر است.

پرشین به عنوان همدم ایده آل است، به ویژه اگر شما به دنبال یک گربه شیرین و مودب هستید. در حالی که بسیار مهربان است همچنین بسیار علاقه مند است که به عنوان حیوان خانگی انتخاب شود اما هیچ‌وقت برای جلب توجه کردن شما را اذیت نمی‌کند.

 مراقبت

نژاد گربه ایرانی نیاز به نگهداری قابل توجهی دارد. این گربه به شانه کردن مداوم و روزانه نیاز دارد تا موهای زیبای خود را خود حفظ کند و از گره خوردن موهایش در امان باشد.

برخی از صاحبان این نژاد حتی موهای بلند پرشین، مخصوصا در اطراف مقعد را کوتاه می‌کنند تا مانع از چسبیدن مدفوع به موها شوند.

 تاریخچه و خاستگاه

گربه ایرانی مدت زیادی است که این محبوبیت را به دست آورده است. در سال ۱۸۷۱، هنگامی که اولین نمایش مدرن گربه در کریستال پالاس در لندن برگزار شد، در نمایش شرکت کرد. این جشن، توسط هریسون ویر، برگزار شد و بسیاری از نژادهای گربه حضور داشتند و به راحتی نژاد پرشین در میان محبوب‌ترین‌ها قرار گرفت.

نژاد گربه ایرانی اولین بار در سال ۱۸۷۱ در انجمن طرفداران گربه (CFA) ثبت شد. اگرچه بر طبق گزارش‌های موجود، گفته می‌شود که اجداد مو بلند آن‌ها در اوایل دهه ۱۵۰۰ در اروپا دیده شده است. آنها بر اساس شواهد این دوران، احتمالا توسط کاروان‌های رومی و فنیقی از پرشیا (ایران) و ترکیه به اروپا آورده شده بودند. همچنین به طور گسترده‌ای محققین معتقدند که ژن موهای بلند به طور طبیعی در گربه‌هایی که در مناطق کوهستانی ایران زندگی می‌کنند ظاهر می‌شود.

بعضی از این گربه های پرشین در دهه ۱۶۰۰ میلادی توسط شخصی ایتالیایی به نام دلا واله (۱۵۸۶-۱۶۵۲) به ایتالیا وارد شدند. این توریست در مقاله خود، پرشین را به عنوان یک گربه خاکستری با موهای بلند و ابریشمی توصیف کرده است. بیشتر گربه‌های ایرانی توسط نیکلاس کلود فابری (از منجمان معروف فرانسوی)، از ترکیه به فرانسه و بعد از آن توسط مسافران دیگر به انگلیس برده شدند.

در اوائل دهه ۱۹۰۰، پرشین‌ها به پرشین‌ آبی در بین نژادها برای خود حکمرانی می‌کردند. به عنوان مثال حتی ملکه ویکتوریا هم دو گربه پرشین را در پیش خود نگهداری می‌کرد. همچنین در دهه ۱۹۰۰، شورای طرفداران گربه در بریتانیا تصمیم گرفت که گربه پرشین و همچنین نژاد آنگورا و موبلند روسی، باید به عنوان نژاد موبلند شناخته شود، سیاستی که تا به امروز همچنان ادامه دارد.

نژاد گربه ایرانی تا اواخر دهه ۱۸۰۰ به آمریکای شمالی وارد نشده بود، جایی که آنها به سرعت پذیرفته شدند. همچنین در ایالات متحده تلاش برای ایجاد پرشین نقره‌ای به عنوان نژاد جداگانه‌ای به نام استرلینگ صورت گرفت اما این امر رد شد و گربه‌های مو بلند نقره‌ای و طلایی در حال حاضر در رده بندی گربه ایرانی یا پرشین قرار می‌گیرند.

صرف نظر از رنگ گربه پرشین، مهم‌ترین نکته درباره این نژاد این است که پرشین یک گربه لوکس، زیبا و با شخصیتی عالی است و نشانه‌ای خوب از سرزمین ماست.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *