پوینتر نژادی برای شکار پرندگان

پوینتر یکی از چند سگ مشهور برای شکار است که از دسته سگ‌های ورزشی و کاری است. پوینتر با نام پوینتر انگلیسی نیز مشهور است.

سلامت وت – پوینتر یک سگ پرجنب و جوش است که مانند بسیاری از نژاد‌های دیگر پیشینه بحث انگیزی دارد. این نژاد برای شکار پرندگان استفاده می‌شود

پیشینه

بر اساس یکی از منابع قدیمی پوینتر از قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی به وجود آمده است. پوینتر بعدا وارد آمریکا شد و در آنجا گسترش یافت. جایی که منطقه آزاد برای شکار وجود دارد.

در اوایل ۱۸۰۰ از سگ «ستر» برای شکار استفاده می‌شد و پوینتر اجازه لازم برای شرکت در شکار را نداشت.

در ۱۹۱۰ به تدریج وارد عرصه شکار پرندگان شد و به کمک انسان آمد. در امریکای جنوبی بیشتر به سگی برای شکار پرنده مشهور است. از این نژاد در شکار بلدرچین بابونه، خروس جنگلی، قرقاول و قو استفاده می‌شود.

ظاهر

پوشش پوینتر کوتاه، متراکم، صاف و با ظرافت است. رنگ پوینتر سفید با مقداری رنگ لیمویی، کبدی، نارنجی و یا سیاه است و نیز ممن است هرکدام از این رنگ‌ها را به تنهایی داشته باشد. سگ‌های سفید و لیمویی دارای بینی‌های رنگ صورتی و بقیه دارای رنگ سیاه هستند.

اندازه

از لحاظ وزنی جنس نر دارای وزن ۲۵ تا ۳۴ کیلوگرم و قد ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر است و جنس ماده بین ۵۸ تا ۶۶ سانتی متر قد و بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن دارد.

ویژگی‌ها

پوینتر‌ها سگ‌های بسیار دوست داشتنی، مهربان، تمیز و شدیدا وفادار هستند. برخلاف اندازه بزرگ این نژاد برای نگهداری در خانه مناسب هستند و تنها چیزی که شما باید به عنوان صاحب پوینتر انجام دهید این است که به دلیل سطح بالای انرژی این نژاد، زمانی را برای بازی و ورزش کردن این سگ باید در نظر بگیرید.

تهاجمی شدن این نژاد بسیار کم است و میتوان این نژاد را با سگ‌ها و گربه‌ها در یک مکان نگهداری کرد. آن‌ها معمولا زیاد نیاز به قلمرو ندارند و می‌توانند توسط غریبه‌ها نیز نگهداری شوند.

پوینتر

پوینتر

در ضمن با بچه‌ها نیز رفتار خوبی دارند و می‌توان آن‌ها را در خانه کنار خانواده نگهداری کرد.

توله‌ها به دلیل رشد پاهایشان در ظاهر ممکن است زمخت به نظر برسند که بعد از بلوغ بهتر خواهد شد.

اصولا به صداهای مشکوک پارس می‌کنند ولی زیاد به عنوان سگ نگهبان کارایی ندارند. این درحالی است که اگر این نژاد را به عنوان سگ شکار آموزش دهید، از ورزش کردن و شکار کردن خیلی راضی خواهند بود.

از آنجا که این نژاد مخصوص تازیدن است، ورزش‌های روزمره برای حفظ سلامتی سگ شما حتما نیاز است. در عین حال که پوینترها ذاتا سگ‌های تنبلی هستند و دوست دارند که روی صندلی یا مبل‌های راحتی بخوابند و استراحت کنند.

مهارت‌ها

برخی از مهارت‌هایی که نژاد پوینتر به شرح زیر است:

پیدا کردن و اشاره کردن به پرنده زنده، نشان دادن موقعیت حیوان شکار شده.

بیماری ها

پوینتر‌ها معمولا ۱۲ سال عمر می‌کنند. برخی از مشکلات موجود در این نژاد عبارتند از: دیسپلازی لگن، چشم گیلاسی، صرع و آلرژی. سندرم نقص آکرال – یک نوروپاتی حسی ارثی با ضایعه پیشرونده اندام‌های تحتانی است.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *