توصیه‌های دامپزشکی هنگام وقوع زلزله؛ بخش اول

آن چه از همین امروز باید شروع شود، زمینه سازی برای بازگرداندن هموطنان مان به ریل زندگی است. خیلی ارزشمند است که با توجه به توانایی‌های بالای دامپزشکان و در نبود کادر درمانی کافی، از توانایی آن‌ها در ترمیم آسیب‌های جسمانی استفاده شود.

سلامت وت ــ در هفته گذشته، وقوع زلزله مهیب در کرمانشاه و خسارات جانی و مادی آن، همه ایرانیان را داغدار کرد. در پی این حادثه، همه اقشار مردم دست به دست هم داده‌اند تا به هر طریقی که می‌توانند به مردم زلزله‌زده کمک‌رسانی کنند.

دامپزشکان نیز به عنوان یکی از موثرترین متخصصان جامعه، می‌توانند با ارائه دانش و مهارت خود به مردم زلزله‌زده یاری رسانده و به ویژه در نقاط روستایی که دام‌های زیادی وجود دارد، به ارائه خدمات بپردازند.

اهمیت کمک این دسته از متخصصان در چنین حوادثی از دو جهت حائز اهمیت است. نخست آنکه کمک به سلامتی و بهداشت دام، عنصری اساسی در حفظ سلامتی انسان‌ها و پیشگیری از شیوع بیماری‌های مهلک در مناطق تخریب‌ شده است.

دوم آنکه حفظ دام‌ها برای مردم آسیب دیده، برای ادامه زندگی مردم این مناطق، بسیاری ضروری است چرا که منبع درآمد بسیاری از روستاییان، مستقیما به دام‌هایشان وابسته است.

در همین راستا، دکتر کامران شریفی، دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، یادداشتی را در اختیار وب‌سایت سلامت‌ وت قرار داده‌اند که دربرگیرنده سی توصیه مهم دامپزشکی برای مناطق زلزله‌ زده است.

در ابتدای این توصیه‌نامه می‌خوانیم:

«آن چه که از همین امروز باید شروع شود، زمینه سازی برای بازگرداندن هموطنان‌مان به ریل زندگی است. خیلی ارزشمند است که با توجه به توانایی‌های بالای دامپزشکان و در نبود کادر درمانی کافی، از توانایی آن‌ها در ترمیم آسیب‌های جسمانی استفاده شود، اما کار بسیار مهم دامپزشکان در این لحظه حفاظت از سرمایه دامی‌ مردم است که بدون آن، مردم توان اشتغال را از دست می‌دهند و قبلا هم آموزش و مهارت کافی هم برای استقلال مالی از راهی دیگر ندیده اند.

در نهایت در بی کسی اجتناب ناپذیر بعد از فروکش کردن شور و هیجان، تنهاتر از همیشه می‌مانند و اگر خیلی شانس بیاورند به حاشیه نشینی و دست‌فروشی روی می‌آورند و عوارض اجتماعی حاشیه‌نشینی امتداد زخمی‌ خواهد بود که فعلا زلزله بر کوه شاه نشین کشیده و تا صورت ما نیز ادامه خواهد یافت. بنابراین، همین امروز دامپزشکان نقشی بسیار عظیم دارند که از فرط بزرگی به چشم نمی‌آید. حرکات خود جوش جوانان بسیار تحسین برانگیز است. مسلم است که جوانانی داریم که پرشور هستند و بعضی هم مسلط به سوارکاری و موتور سواری که می‌توانند خود را به کانون حادثه برسانند و با گزارش مشکلات واقعا موجود بتوانند اطلاعات کاربردی لازم برای حل مشکلات فوری را با کمک شبکه‌های اجتماعی اخذ و در محل اجرا کنند. امید که اعضای هیات علمی‌ دانشگاه، سازمان دامپزشکی، سازمان نظام دامپزشکی و جامعه دامپزشکان نیز از تلاش جوانان حمایت کنند».

متن کامل این توصیه‌نامه را می‌توانید از اینجا دریافت کنید:

توصیه_های_دامپزشکی_برای_زلزله

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *