خرید آکواریوم مناسب و بهترین مکان آن در خانه

اندازه آکواریوم به طور قطع به فضای خانه شما بستگی دارد و اینکه چه ابعادی داشته باشد؛ البته همیشه قرار نیست آکواریوم در گوشه‌ای از اتاق طبیعت را به تصویر بکشد بلکه می‌تواند در سطح روی میز ناهارخوری، کف شیشه‌ای اتاق یا بخشی روی دیوار به عنوان نمونه دیوار راهروها هم از آن برای زیبا شدن خانه کمک گرفت.

مهم‌ترین اصل هنگام تهیه آکواریوم این است که برای خرید این مخزن تا حد امکان به خوبی هزینه کنید. آکواریومی که وسایل و تجهیزات آن کامل نباشد، سلامت ماهی‌های‌تان را به خطر خواهد انداخت؛ زیرا باید در فاصله‌های زمانی کوتاه آب آن را عوض کنید.

مراقب تغییر رنگ آب باشید. به عنوان مثال اگر متوجه شدید رنگ آب سبز شده یا غلظت پیدا کرده، بلافاصله همه جوانب امر را بررسی و مشکل را برطرف کنید. در چنین شرایطی ممکن است گیاهان تک‌سلولی تجزیه شده و عواقبی مانند مرگ ماهی‌ها را به دنبال داشته باشید.

فراموش نکنید اگر آکواریوم شما نو است و برای اولین‌بار درون آن را شن ریخته یا گیاهان را وارد آن کرده‌اید، احتمال کدرشدن یا تغییر رنگ آب وجود دارد. برای همین بسیاری از افراد معتقدند بهتر است ابتدا همه وسایل را درون مخزن جانمایی کرد و بعد از گذشت یک هفته و آب‌بندی شدن آکواریوم ماهی‌ها را به درون آن ریخت.

علاوه بر این، باید به ماهی‌ها به اندازه شکم‌شان غذا دهید، زیرا اضافه‌ غذاهای خورده شده به‌سادگی می‌تواند موجب رشد و نمو میکروب‌ها و فیتوپلانکتون‌ها شود و علاوه بر این، رشد قارچ‌ها و انواع آلودگی‌ها را نیز به دنبال دارد.

موضوع دیگری که باید بدانید این است که بسیاری از فلزات در داخل آب اثر سمی دارند که پیامد آن بیماری و حتی مرگ ماهی‌های دوست‌داشتنی شما خواهد بود. پس تا جایی که امکان دارد از قرار دادن وسایلی که در آنها فلزات بدون روکش وجود دارد، خودداری کنید.

بهتر است از ابزاری که در آن مس به کار برده شده در آکواریوم استفاده نکنید؛ زیرا اثر سمی مس بیشتر از دیگر فلزات است. در مقابل آهن گالوانیزه و معمولی اثرات سمی کمتری دارد و بالطبع می‌توان به استفاده از آنها در صورت لزوم فکر کرد.

اصول ویژه جانمایی آکواریوم در خانه

در مطلب «چه نوع ماهی برای آکواریوم من مناسب است» درباره خرید و نگهداری ماهی مناسب خود مطلع شدید، در اینجا به اصل مهم دیگر می پردازیم که بهترین مکانی است که برای قرار دادن آکواریوم در خانه باید انتخاب کنید.

اندازه آکواریوم به طور قطع به فضای خانه شما بستگی دارد و اینکه چه ابعادی داشته باشد؛ البته همیشه قرار نیست آکواریوم در گوشه‌ای از اتاق طبیعت را به تصویر بکشد بلکه می‌تواند در سطح روی میز ناهارخوری، کف شیشه‌ای اتاق یا بخشی روی دیوار به عنوان نمونه دیوار راهروها هم از آن برای زیبا شدن خانه کمک گرفت.

البته همه اینها به امکانات و ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. همه این مقدمه‌ها گفته شد تا تاکید شود که باید این چهاردیواری محل زندگی آبزیان خود را جایی نصب کنید که در معرض تغییرات شدید نور یا دما، در مجاورت شومینه یا رادیاتور نباشند. بنابراین فضای موجود در مجاورت پنجره به‌ویژه اگر در معرض نور مستقیم قرار داد را فراموش کنید.

در کنار این توصیه‌ها به یاد داشته باشید خانه جدید ماهی‌های خود را در محلی پرتردد که ممکن است هر فردی ضربه‌ای به سطح مخزن وارد کند، قرار ندهید. همچنین آکواریوم را نزدیک در نگذارید؛ زیرا هر ضربه ناشی از باز و بسته شدن در، شوک و استرس زیادی را به ماهی‌ها وارد کرده و سلامت‌شان را به مخاطره می‌اندازد.

اما با وجود چنین بایدها و نبایدهایی بهترین مکان‌ها برای جانمایی آکواریوم فضاهای باز خانه خواهد بود؛ مانند سالن پذیرایی که افراد خانواده و ‌مهمانان بیشتر در آنجا جمع می‌شوند و به‌راحتی رو‌به‌روی آن می‎توانند بنشینید و بازی ماهی‌ها را تماشا کنند. سخت نبودن دسترسی به آب و دوری از اسپیکرهای وسایل صوتی هم موارد دیگری است که باید به آنها توجه داشته باشید.

حال به چند توصیه مهم در این باره و در ارتباط با فنگ‌شویی هم توجه کنید. هیچ‌وقت این مخزن پر از ماهی را درون اتاق خواب خود قرار ندهید؛ زیرا انرژی اتاق خواب سرد بوده و حس خوشایندی به شما نخواهد داد.

اما اینکه بهترین مکان کجا خواهد بود، سوالی اساسی است که در جواب آن باید گفت براساس اصول فنگ‌شویی جنوب شرقی خانه از مناسب‌ترین فضاها برای قرار‌گیری آکواریوم شماست. تعجب نکنید زیرا گفته می‌شود چون این قسمت مربوط به ثروت بوده؛ بنابراین آب، با جذب انرژی باعث افزایش ثروت و برکت در خانه خواهد شد یا قسمت شمالی خانه که دارای عنصر بوده و با کار و حرفه در ارتباط است. همچنین شرق و جنوب‌شرق که مربوط به بخش خانواده است از فضاهای مناسب برای جانمایی آکواریوم به شمار می‌رود.

منبع: چیدانه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *