ماهی دیسکاس، موجودی زیبا و حساس

ماهی دیسکاس یکی از زیباترین ماهی‌‌های آکواریوم‌‌های آب شیرین است. این ماهی از خانواده سیچلایدها است و به بیشترین توجه در آکواریوم نیاز دارد.

سلامت وت – دیسکاس ماهی جذاب زیبا با شکلی متفاوت از بقیه سیچلایدها امروزه طرفداران زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

  زیستگاه طبیعی این ماهی در رودخانه‌ها و آبگیرهای حوزه آمازون بوده است.

 از لحاظ خاستگاه در کشورهای آمریکای جنوبی و همچنین برزیل و پرو زندگی‌ می‌کند. این ماهیان گوشتخوار هستند غذاهای زنده کوچک منجمد و پولکی را مصرف می‌کنند اندازه ماهی در بلوغ کامل بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است.

آکواریوم مورد نیاز برای این ماهیان با توجه به اینکه بدن پهنی دارند باید آکواریوم نسبتاً مرتفع باشد.

محل نگهداری آنها باید دارای پوشش گیاهی مناسب و قطعات چوبی و سنگی باشد، به منظور حفظ کیفیت آب فیلتراسیون بسیار کامل کارآمد و تعویض منظم آب لازم است.

 دیسکاس‌ها ماهیانی کاملا آرام و اجتماعی هستند ممکن است در هنگام تولید مثل رفتارهای قلمرو طلبان از خود نشان دهند بهترین حالت برای نگهداری آنها به صورت تک گونه ای اکواریوم است.

انواع ماهی دیسکاس

 سه نوع ماهی دیسکاس وجود دارد: دیسکاس آبی یا قهوه‌ای، دیسکاس قرمز یا دیسکاس هکر، دیسکاس سبز

قیافه این ماهیان چون شبیه یک دیسک ایستاده است و حالت دیسکوئید دارد به آن دیسکاس گفته‌ می‌شود. انواع طرح و نقش‌‌های موجود در بدن این ماهی باعث تقسیم بندی این ماهی به گونه ذکر شده می‌شود.

دیسکاس زیبا ولی حساس

انواع دیسکاس

وزن دیسکاس های بالغ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ گرم است. ماهی بین جنس نر و جنس ماده تفاوت زیادی وجود ندارد، تنها از برجستگی جنسی  بین آنها جنس نر و جنس ماده از هم تفکیک می‌شوند. در گونه‌های مولد ماهیان ماده قرمزتر از ماهیان نر هستند.

از لحاظ ویژگی ظاهری این ماهیان دارای واریته‌‌های رنگی گوناگونی هستند دیسکاس ها با رنگ سبز نارنجی قرمز و رنگهای دیگر دیده می‌شوند.

ماهی دیسکاس و رفتارهای آن

این ماهیان ماهیانی اجتماعی و آرام هستند که در گروه‌های چند تایی در رودخانه‌های آمازون زندگی می‌کنند.

 در زمان تولید مثل یک جفت نر و ماده از گروه جدا شده و به منظور کاهش ریسک کانیبالیسم یا هم‌نوع خواری به جای دور افتاده تر از گروه مهاجرت می‌کنند و در آنجا جفتگیری کرده و به شدت از تخمها مراقبت‌ می‌کنند.

به منظور مراقبت از لاروها و ماهیانه تازه  متولد شده  به مدت دو هفته  والدین در کنار آنها ‌ می‌مانند. ماهیان در سن یک سالگی به بلوغ جنسی‌ می‌رسند.

نگهداری از ماهی دیسکاس

دیسکاس زیبا ولی حساس

دیسکاس

برای نگهداری، دیسکاس‌ها با ماهیانی که شرایط نگهداری مشابهی با دیسکاس دارند قابل نگهداری اند در ضمن در کنار ماهیان مهاجم قابل نگهداری نیستند.

 بهترین ماهی برای نگهداری با دیسکاس انواع ماهیان تترا است. دمای ناسب برای نگهداری بین ۲۸ تا ۳۱ درجه و سختی آب ۴ و PH 5/6 برای نگهداری از این ماهی مناسب است.

حتما میزان نیتریت، آمونیاک و نیترات چک شود و حداکثر دوز به ترتیب ۰ و ۰ و ۲۰ PPM یا واحد در ملیون باشد.

آب مورد نیاز ماهی دیسکاس باید در هر هفته به میزان ۵۰% آن عوض شود تا میزان سموم ذکر شده پایین باشد.

 در نظر داشته باشید حتما آب مورد استفاده بدون کلر باشد. ماهی دیسکاس با گیاهان قد بلند راحت تر است تا با گیاهانی که در کف آکواریوم رشد‌ می‌کنند.

برخی افراد معتقدند به دلیل راحتی تمیز کردن آکواریوم‌‌های بدون بستر، دیسکاس را در آکواریوم‌های بدون بستر نگهداری کنید.

در ضمن برای تکثیر نر و ماده را حتما باید در آکواریوم بدون بستر قرار دهید.

برای تغذیه ماهی دیسکاس خود به دلیل گوشتخوار بودن این ماهیان، می‌توانید از کرم خونی، قلب گوساله و پلت‌ها و دیگر غذاهایی که بر پایه گوشت هستند استفاده کنید.

همچنین بخوانید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *