سگ سالوکی

نژاد سالوکی، سگی ایرانی که پدر همه سگ های جهان است

این سگ‌ها دارای حس شنوایی بسیار قوی هستند. سگ‌های سالوکی حیواناتی بسیار صمیمی، تیز، آرام، چابک و سریع بوده و سرعت این حیوانات می‌تواند به ۸۰ کیلومتر در ساعت برسد.

سلامت وت ــ نژاد سالوکی که به آن گری هوند ایرانی نیز گفته می‌شود، قدیمی ترین نژاد سگ‌ در دنیاست. در آثار تاریخی، نشانه‌هایی از حضور این سگ‌ها در ایران، عربستان، سوریه و مصر به وفور دیده می‌شود. سالوکی در گذشته برای شکار آهو استفاده می‌شده ولی امروزه به عنوان سگ نگهبان در کنار انسان‌ها حضور دارد.

اصالت این نژاد متعلق منطقه بین‌النهرین و منطقه هلال بارور است. هلال بارور به منطقه ای هلالی شکل متشکل از سرزمین‌های اطراف دجله، فرات،‌ مدیترانه و مصر باستان گفته می‌شود.

این سگ‌ها دارای حس شنوایی بسیار قوی هستند. سگ‌های سالوکی حیواناتی بسیار صمیمی، تیز، آرام، چابک و سریع بوده و سرعت این حیوانات می‌تواند به ۸۰ کیلومتر در ساعت برسد.

سالوکی‌ها با بهره گیری از حس بویایی قوی خود، در عملیات شکار آبی و پیدا کردن پرنده شکار شده در لابلای بوته‌های جنگل یا در دریاچه‌ها و مرداب‌ها  می‌توانند به شکارچیان کمک کنند.

ویژگی‌های ظاهری

سگ‌های نژاد سالوکی اندامی کاملا موزون، هماهنگ و متقارن دارند. این سگ‌ها قدی بین ۵۸ تا ۷۱ سانتیمتر داشته و وزن آن‌ها بین ۱۳ تا ۳۰ کیلوگرم است. سر این حیوانات به صورت کشیده بوده و هر چه به طرف نوک بینی می‌رود باریک تر می‌شود.

بدن این حیوانات بسیار کشیده است و از فکی محکم، چشمانی درشت و درخشنده به رنگ قهوه ای یا روشن برخوردار هستند، این سگ‌ها دارای گوش‌های پوشیده از موهای ابریشمی و افتاده بوده، گردنی ظریف دارند که بسیار انعطاف‌پذیر است.

پوشش بدن این حیوانات به رنگ‌های حنایی سفید کرم و طلایی یا به صورت سه رنگ دیده می‌شود.

محل زندگی

سالوکی برای زندگی در آپارتمان مناسب نیست. محل زندگی این سگ‌ها باید وسعت زیادی داشته باشد و محصور شود تا بتوانند در آن زندگی کنند.

فضای ایده آل برای این سگ‌ها،۹۰ تا ۱۲۰ متر است. فنس‌ها باید حداقل یک و نیم متر ارتفاع داشته باشند تا سگ قادر به پریدن از روی آن نباشد

خلق و خوی سگ‌های سالوکی

این سگ‌ها بیشتر تمایل دارند که فقط با یک فرد ارتباط برقرار کرده و در مقابل دیگران با عصبانیت برخورد کنند. آن‌ها با افراد غریبه ارتباط زیادی برقرار نمی‌کنند و در صورتی که به خوبی اجتماعی نشوند سگ‌هایی خجالتی خواهند شد.

سگ‌های نژاد سالوکی بسیار حساس هستند. در صورتی که در خانه ای که این سگ‌ها در آن زندگی می‌کنند، کشمکش و تنش وجود داشته باشد دچار استرس می‌شوند.

این حیوانات نیز مانند گربه‌ها بسیار به پاکیزگی شخصی خود اهمیت می‌دهند.

نژاد سالوکی برای شکار ساخته شده‌اند و تمایل زیادی به دنبال کردن شکار دارند. اگر این سگ‌ها هر حیوان کوچک و سریعی را ببینند، تا جایی که بتوانند بدون توجه به هیچ دستوری برای بازگشت یا توقف آن را دنبال می‌کنند.

این سگ‌ها بسیار با هوش بوده و به سرعت آموزش می‌بینند. سگ‌های سالوکی موجوداتی مستقل بوده و بعضا ممکن است یک دنده و لج باز شوند و گاهی این امر سبب می‌شود تمرین دادن این سگ‌ها دشوار باشد.

برای اینکه توجه این سگ‌ها را جلب کنید باید دوره‌های آموزش او را کوتاه، مفرح و جذاب انجام دهید. اگر این سگ‌ها احساس بی حوصلگی کنند آموزش دیدن را متوقف می‌کنند.

برای آموزش و تمرین این سگ‌ها از روش‌های تایید مثبت استفاده کنید و هیچگاه در مقابل یک سالوکی، روش‌هایی مثل فریاد زدن یا تنبیه فیزیکی را به کار نبرید.

رفتار با کودکان و سایر حیوانات خانگی

سگ‌های این نژاد بسیار مقاوم هستند. این سگ‌ها می‌توانند بهترین همراه برای بچه‌های بزرگ باشند اما برای خانه‌هایی که کودکان کم سن دارند توصیه نمی‌شود.

حتی سالوکی‌های کم سن هم، آنقدر فعال هستند که بچه‌های زیر ۸ سال نمی‌توانند همپای آنان بازی کنند. به همبن دلیل،  این نژاد برای بازی و همراهی با کودکان، چندان توصیه نمی‌شود.

از طرف دیگر در صورتی که بچه‌ها مراقب این حیوانات نباشند ممکن است سبب آسیب به پوست حساس و استخوان‌های بیرون زده این سگ‌ها شود.

به طور کلی این سگ‌ها می‌توانند با سایر سگ‌ها زندگی کنند اما زندگی با سگ‌های سالوکی دیگر یا حداقل سایر سگ‌های تازی یا هوند را ترجیح می‌دهند.

سالوکی‌ها، سایر سگ‌ها یا گربه‌های کوچکتر را دنبال نمی‌کنند اما دنبال کردن حیوانات دیگری مانند پرندگان خانگی، موش‌ها یا همستر‌ها برای آنها بسیار وسوسه‌کننده است.

 

برای آشنایی با سایر سگ‌های تازی می‌توانید این مطالب را نیز ببینید:

نژاد گری هوند، سریع‌ترین سگ‌ جهان

نژاد داشهوند، سگی که عاشق تعقیب و گریز در تونل است
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *