ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکس

ماهی فایتر در بین بسیاری از مردم که به نگهداری ماهی علاقه‌مند هستند، محبوبیت زیادی دارد. نگهداری از این ماهی زیبا که به آن جنگنده سیامی نیز می‌گویند مستلزم رعایت نکاتی است که در این مطلب ارائه می‌شود.

سلامت وت – ماهی جنگنده سیامی از دسته ماهیان گورامی است که تنوع رنگی شکل باله‌ها و خصوصیت جنگنده بودن آن توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند.

ماهی فایتر در بین بسیاری از مردم که به ماهی و نگهداری آن علاقه‌مند هستند، محبوبیت زیادی دارد.

نگهداری از این ماهی زییبا که به آن جنگنده سیامی نیز می‌گویند مستلزم رعایت نکاتی است که در این مطلب ارائه می‌شود.

 ماهی فایتر: خاستگاه

منشا این ماهی قسمت‌های جنوب شرق آسیا مانند ویتنام، لائوس، تایلند و کامبوج است. فایترها ماهیان بسیار زیبایی با اندازه شش تا هفت و نیم سانتیمتر با رنگهای آبی، قرمز، سفید، زرد، سبز،سفید و نارنجی هستند.

نگهداری از ماهی فایتر

مهم‌ترین مسئله در مورد ماهیان جنگنده سیامی باید در نظر داشته باشید این است که نرها باید به صورت جداگانه نگهداری شوند.

 در غیر این صورت جنگ بین آن‌ها منجر به جراحت و گاهی اوقات منجر به مرگ یکی از آن‌ها یا هر دوی آن‌ها خواهد شد. می‌توان یک فایتر نر را با چند ماده نگهداری کرد.

 البته نگه‌داری از یک ماهی نر و ماهی ماده باید با احتیاط انجام شود.

همچنین ماهیان ماده را هم به شرطی می‌توان کنار هم نگه داشت که آکواریوم بزرگتری داشته باشید.

ماهی فایتر یا جنگنده سیامی

ماهی جنگنده سیامی

آکواریوم مورد نیاز برای نگهداری از این ماهی نیاز به وسایل و لوازم خاصی ندارد و نگهداری از این ماهی آسان است.

 

فایترها به آکواریومی با جریان آرام و حاوی گیاهان شناور نیاز دارند.

 محل نگهداری این ماهیان باید دارای نور ملایم باشد. بهترین دما برای این ماهیان دمای ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتیگراد است. این در حالی است که دمای ۱۳ تا ۳۵ درجه را تحمل می‌کنند.

تغذیه ماهی فایتر

 غذای این ماهی زوپلانکتون‌ها، لارو پشه و دیگر حشرات مرتبط به آب است. در روش نگهداری در آکواریوم می‌توان برای آن‌ها میگو، کرم خونی و دافنی در نظر گرفت.

تولید مثل ماهی فایتر

برای تکثیر این ماهی شما باید ماهی نر و ماهی ماده در یک آکواریوم نگهداری کنید در این صورت ماهی نر لانه حبابی می‌سازد و ماهی ماده را به زیر لانه جلب کرده و در آنجا جفتگیری صورت می‌گیرد.

 

ماهی فایتر یا جنگنده سیامی

جفتگیری در جنگنده سیامی

 برای جفتگیری ماهی ماده تخم ریزی می‌کند که در هر بار بین ۱۰ تا ۴۰ تخم می‌گذارد و آنقدر این کار را انجام می‌دهد که خسته شده و تخم ریزی نیز به اتمام برسد.

در مرحله بعد ماهی نر اسپرم ریزی می‌کند. سپس تخم‌هایی که در حال سقوط به کف آکواریوم هستند را برداشته و در داخل حباب‌ها قرار می‌دهد.

پس از تخم ریزی ماهی ماده باید از آکواریوم خارج شوند و نرها به تنهایی از لانه و تخم‌ها محافظت خواهند کرد. ماهی نر به دقت از لارو‌ها مراقبت می‌کند تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

بعد از ۲۴ تا ۳۶ ساعت لاروها سر از تخم بیرون می‌آورند. سپس لارو‌های ماهی فایتر شما بین ۲ تا ۳ روز داخل حباب می‌مانند تا از کیسه زرده تغذیه کنند و بعد از آن از حباب خارج شده و وارد آب می‌شوند تا آزادانه شنا کنند.

ماهی فایتر یا جنگنده سیامی

لارو جنگنده سیامی

هم‌زیستی ماهی فایتر با سایر ماهی‌ها

نکته بسیار مهم در مورد نگهداری از ماهیان فایتر این است که بهتر است این ماهیان با ماهیان غیرمهاجم نگهداری شوند زیرا ماهیان مهاجم به آنها حمله کرده بر باله‌های آویزان آنها آسیب وارد می‌کنند.

در این گونه نرها بال‌های بلند زیبا و رنگی تری نسبت به ماده‌ها دارند. و ماهیان ماده کم رنگ تر و زیبایی چندانی ندارند که بر اساس قوانین تکامل این زیبایی در ماهیان نر برای جذب جفت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این نوع داری رنگ‌ها و انواع مختلفی است که در تصاویر زیر می‌توان با برخی از آنها آشنا شد:

دیدن انواع ماهی فایتر و حرکات و رقص آنها نیز خالی از لطف نیست. ویدئوی زیر را از دست ندهید:

در مطالب بعدی درباره این ماهی زیبا بیشتر صحبت می‌کنیم.

·       آشنایی با ماهی لجن‌خوار، رفتگر آکواریوم
·       آنجل، فرشته‌ای در اقیانوس خانگی شما
·       مولی، یک ماهی زیبا برای تازه‌کارهاOne thought on “ماهی فایتر یا جنگنده سیامی: اصول نگهداری از رقاص جنگجو در آکواریوم + فیلم و عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *