پاگ

معرفی کامل سگ نژاد پاگ: چینی دوست داشتنی! + فیلم

پاگ، نژادی از سگ‌های اشرافی چینی است که با چهره بامزه و بانمک و همچنین چشمان تیره و صورت پهن، طرفداران زیادی در بین علاقه‌مندان نگهداری از حیوانات دارد.

سلامت وت – خاستگاه پاگ به کشور چین برمی‌گردد. برخی بر این باورند که نژاد پاگ از ماستیف تبتی بوجود آمده است. گروهی از پژوهشگران نیز معتقدند که منشا نژاد پاگ به نژاد پکینیز  برمی‌گردد.

گفته می‌شود نام پاگ از واژه لاتین fist گرفته شده است چون چهره‌ای شبیه مشت انسان دارد.

در گذشته، این نوع سگ‌ها توسط پادشاهان چینی نگهداری می‌شدند و در کاخ‌های لوکس آن‌ها زندگی می‌کردند.

گاهی حتی دیده شده است که توسط سربازان از آن‌ها حفاظت می‌شده است.

پاگ، نژادی از سگ‌های چینی است که با چهره بامزه و با نمک و همچنین با چین و چروک‌های بزرگ، چشمان تیره و صورت پهن، طرفداران زیادی در بین علاقه‌مندان نگهداری حیوانات دارد.

وزن و قد پاگ

پاگ‌ها در هر دو جنس وزنی در حدود ۶ تا ۹ کیلوگرم دارند و همچنین طول قدشان ۲۵ تا ۳۵ سانتی‌متر است.

خلق و خو نژاد پاگ

نژاد پاگ برای شکار و نگهبانی مناسب نیست. پاگ به گونه‌ای پرورش یافته که یک همدم برای انسان باشد و این بهترین چیزی است که از پس آن برمی‌آید.

این نژاد به میزان زیادی  ابراز مهربانی می‌کند و اگر عکس‌العمل مناسب از طرف شما نبیند بسیار ناراحت می‌شود.

پاگ سگی آرام است و ترجیح می‌دهد موقعی که شما کتاب می‌خوانید یا فیلم می‌بینید در کنار شما بنشیند.

این سگ بسیار بازیگوش، بامزه، وفادار، نامنظم و جذاب است که باعث می‌شود به زندگی کردن با آن علاقه‌مند شوید و از رفتارهای با نمکش لذت ببرید.

اخلاق این نژاد، تحت تاثیر عوامل گوناگونی مانند وراثت، تربیت و محیط اطراف حیوان است. توله‌هایی که بازیگوش و کنجکاو هستند معمولا بهترین گزینه برای نگهداری هستند.

آن‌هایی که فرار می‌کنند و گوشه‌ای پنهان می‌شوند معمولا حیوان خانگی خوبی نمی‌شوند.

هوش بالای پاگ باعث آسان بودن آموزش می‌شود و حتما توجه داشته باشید که در هنگام تنبیه از صدای بلند استفاده نکنید چون این نوع فوق العاده حساس است.

این سگ‌ها با کوکان، حیوانات و افرادی غیر از اعضای خانواده هم رابطه خوبی دارند. آنها همچنین به استراحت زیادی نیاز داشته و ۱۴ ساعت در طول روز می‌خوابند.

پاگ

نژاد پاگ

سلامتی و بیماری‌های نژاد پاگ

نژاد پاگ مستعد یک سری از بیماری از جمله بیماری‌های چشم، در رفتگی کشک زانو، دیسپلازی مفصل هیپ، انسفالیت وعفونت‌های باکتریایی و قارچی است.

به خاطر پوزه کوتاه خس خس و خروپف در آن‌ها بسیار دیده می‌شود.

به خاطر کوچک بودن لگن دچار سخت‌زایی می‌شوند و عمدتا توله‌ها با عمل سزارین به دنیا می‌آیند. نسبت به غذا و دمای هوا آلرژی دارند و حساسیت خود را به شکل پوستی و تنفسی نشان می‌دهند. پاگ طول عمری در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال دارد.

مراقبت از پاگ

باوجود اینکه این نژاد بسیار بازیگوش و بی‌نظم است اما به مراقبت کمی نیاز دارد.ه مین امر باعث می‌شود این سگ برای صاحبان مسن مناسب‌تر باشد.

به خاطراینکه کوچک، آرام و کم فعالیت است برای نگهداری سگ در آپارتمان می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

آن‌ها نسبت به گرما و رطوبت حساس هستند بنابراین اگر در محیطی گرم و مرطوب زندگی می‌کنید باید حواستان جمع باشد که سگتان زمان زیادی را در بیرون از منزل نماند.

این حیوان سگی کوچک است ولی انرژی زیادی دارد و مطمئنا برای سرحال ماندن نیاز به فعالیت بدنی دارد.

اما نباید میزان فعالیتش زیاد شود بهتر است به صورت منظم و در مدت زمان کوتاه تمرین داده شود و اگر طی فعالیت دچار خس خس کردن شد حتما تمرین را رها کنید چون به سلامتی حیوان صدمه می‌زند.

تغذیه نژاد پاگ

یک پیمانه یا حتی نصف پیمانه از غذای خشک با کیفیت برای تغذیه یک روز آن کافی است. این سگ‌ها بسیار پرخور هستند و باید روی حجم غذایی که به آنها می‌دهید حساس باشید.

چرا که سگ‌های این نژاد ممکن است با پرخوری، اصافه وزن پیدا کنند که این موضوع برای سلامتی این حیوان، خطرناک است

پوشش بدن و آراستن

این نژاد، حتی زمانی که موهایش کوتاه است هم موی زیادی روی بدنش دارد. به طور کلی این نوع سگ در دو رنگ حنایی و سیاه وجود دارد. البته رنگ حنایی می‌تواند تا حدودی به رنگ‌های زرد و نقره‌ای نزدیک باشد.

  • شانه کردن منظم و حداقل ماهی یکبار حمام کردن به تمیز ماندن موهای کوتاه وصاف آن کمک بسیاری می‌کند.
  • نظافت و تمیز کردن دم سگ ضروری است چون خود حیوان توانایی تمیز نگه داشتن آن را ندارد.
  • به صورت هفتگی باید گوش‌های پاگ تمیز شود تا از بروز عفونت گوش جلوگیری شود.
  • آن چیزی که در مورد نظافت این نژاد بسیار مهم است تمیز نگه داشتن چین و چروک‌های صورتش است حتما بعد از حمام با دقت کافی صورت حیوان را خشک کنید تا آلودگی در بین چین‌های صورت نماند.

 در ویدئوی زیر ده کلیپ با مزه از ده سگ پاگ را ببینید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *