چه نوع ماهی هایی برای آکواریوم من مناسب هستند؟

شاید نخسین موضوعی که باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که چه نوع ماهی‌ای با توجه به شرایط و محیطی که در اختیار دارید باید تهیه کنید تا مشکلی برای‌تان ایجاد نشود.

استفاده از برخی تزیینات مانند آکواریوم با ماهی‌های رنگارنگ نه‌ تنها فضای داخلی خانه شما را زیباتر می‌کند و به جذابیت بصری این مکان می‌افزاید، بلکه اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد هم خود شما و هم ‌مهمانان‌تان احساس بهتری از حضور در خانه‌تان دارند.

بهره‌ بردن از این زیبایی بصری و حس خوشایند آن نیاز به داشتن معلوماتی در این زمینه است؛ اینکه چگونه باید از آکواریوم و ماهی‌های آن نگهداری کرد و مهم‌تر اینکه با توجه به فضا و شاخص‌های آب و هوایی محل سکونت‌تان بهتر است سراغ چه گونه‌ای از این جانوران بروید.

همه ماجرا به همین چند مهارت ختم نمی‌شود؛ اینکه بهترین مکان برای جانمایی آن کدام گوشه دنج خانه است هم نکته دیگری است که دانستن آن اهمیت دارد تا بتوانید بهترین بهره را از آن ببرید. پس قدم به قدم با هم پیش برویم تا شما هم این دانش را کسب کنید.

بایدها و نبایدهای انتخاب ماهی مناسب

شاید نخسین موضوعی که باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که چه نوع ماهی‌ای با توجه به شرایط و محیطی که در اختیار دارید باید تهیه کنید تا مشکلی برای‌تان ایجاد نشود. دیگر اینکه توجه داشته باشید این جانوران آبزی هم مانند انسان‌ها رژیم‌های غذایی متفاوت و خلق و خوی خاص خود را دارند؛ مواردی که به شما هشدار می‌دهد،

نمی‌توان همه گونه‌ها را در کنار یکدیگر و در یک محفظه نگهداری کرد. اکنون تصمیم بگیرید می‌خواهید ماهی‌های سرد را در آکواریوم داشته باشید یا بیشتر تمایل به نگهداری از انواع گرم‌آبی این آبزیان دارید. اما یک توصیه مهم؛ اینکه در گام نخست ماهی‌هایی را انتخاب کنید که نگهداری از آنها آسان باشد.

به عبارتی ابتدا این تغییر در محیط خانه و ‌مهمانان جدید را با کم‌دردسرترین ماهی‌ها تجربه کنید و بعد به سایر ویژگی‌ها مانند زیبایی بیشتر و. . . فکر کنید.

یک انتخاب خوب سردآبی

اگر ماهی‌های سردآبی انتخاب شما است، خود را به نزدیک‌ترین مرکز فروش ماهی‌های آکواریومی برسانید و عزم‌تان را برای خرید گلدفیش‌ها جزم کنید. مهم‌ترین حسن این گونه آبزیان وجود تعدد در اندازه و رنگ آنهاست. اینگونه دیگر نگران یکدست شدن ماهی‌های آکواریوم‌تان نخواهید بود. این ماهی‌ها محاسن دیگری نیز دارند. به عنوان نمونه مهاجم نیستند و خوراکی‌هایی را می‌خورند که اندازه دهان‌شان است.

توضیح دیگر اینکه اگر گلدفیش‌ها را انتخاب کرده‌اید باید هنگام خرید شن برای کف آکواریومی که محل زندگی جدید ماهی‌هاست، شن‌هایی را خریداری کنید که چندان درشت نباشند؛ زیرا انواع درشت ممکن است در گلوی همسایگان جدید و آبزی خانه‌تان گیر کند و دردسرساز شود. بنابراین از شن‌های بزرگ یا بسیار کوچک استفاده کنید؛ البته اگر شن‌های درشت را انتخاب کنید، بهتر است؛ زیرا در زمان بازی با شن‌ها یا جست‌وجوی غذا کمتر این امکان وجود دارد که شن در گلوی آنها گیر کند.

یک پیشنهاد ویژه اما ارزان‌قیمت

اگر برای نخستین‌بار است که درصدد هستید تا آکواریوم زیبایی را در گوشه دنجی از خانه خود داشته باشید و تمایل دارید برای این اقدام از نظر مالی ریسک کمتری کنید، توصیه من به شما خریداری ماهی‌های ارزان‌قیمت است تا اگر به هر دلیلی دچار مشکل شدید و عطای داشتن آکواریوم را به لقایش بخشیدید، هزینه زیادی که متقبل شده‌اید، ذهن‌تان را مشوش نکند.

پیشنهاد ما در چنین شرایطی گوپی‌ها هستند؛ ماهی‌هایی که به نسبت ارزان بوده و علاوه بر این، داشتن تنوع‌ رنگی از دیگر ویژگی‌های‌شان به شمار می‌رود. یادتان باشد تنوع رنگ به زیبایی و جذابیت آکواریوم شما نیز خواهد افزود؛ البته مزایای خرید گوپی‌ها به همین جا ختم نمی‌شود.

نکته مثبت دیگرشان این است که اگر شما تنها یک ماهی ماده و یک ماهی نر خریداری کنید، مدتی بعد با توجه به تولد نوزادان این جفت تعداد زیادی ماهی رنگ به رنگ در آکواریوم خود خواهید داشت؛ ماهی‌هایی که ساکن آب شیرین هستند و نگهداری از آنها هم برای شما بسیار آسان خواهد بود. نکته جالب دیگر اینکه، آنها چیزخواره هستند؛ بنابراین می‌توانید به آنها غذای گوشتی هم بدهید.

برای آکواریوم های بزرگ

گاهی فضای خانه‌تان آنقدر بزرگ است که ترجیح می‌دهید آکواریومی بزرگ در آن داشته باشید تا بتوانید هم انواع ماهی‌ها را نگهداری کنید و هم جلوه زیباتری به محیط بدهید.

به عبارتی اگر فضای کافی در اختیار دارید، سوارترها هم انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. افرادی که از این ماهی‌ها در آکواریوم خود دارند، معتقدند رنگ زیبا و همچنین دم شمشیری‌شکلی که در نوع نر سوارترها وجود دارد، آنها را به یکی از منحصر به فردترین گونه‌های آبزیان تبدیل کرده است. اگر فضای مخزن آبی شما کوچک است برای نگهداری از آنها وسوسه نشوید؛ زیرا آنها عاشق فضاهای بزرگ، فعالیت زیاد و شنا در محیط بزرگ هستند.

اگر طول عمر ماهی برای شما مهم است

اگر ترجیح می‌دهید از ماهی‌هایی نگهداری کند که طول عمرشان زیاد است شما کمتر غصه‌دار از دست دادن ماهی‌ها می‌شوید و هم هزینه خرید ماهی‌های جدید در جیب‌تان باقی می‌ماند. اگر این دید را دارید بهتر است سراغ ماهی کوری یا گربه‌ماهی‌های کوری برود که هم زیبا هستند و هم طول عمر بالایی دارند.

امتیاز دیگر تهیه این نوع از آبزیان حفظ بهداشت ماهی‌های آکواریوم است؛ به عبارتی ساده‌تر آنها موجوداتی تمیز هستند که محیط زندگی خود را نیز پاکیزه نگه می‌دارند. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید متابولیسم بدن ماهی کوری‌ها تحت تاثیر تغییرات نور نیست و به همین دلیل شما کاهش ۳۰درصدی مصرف انرژی در آکواریوم خود را خواهید داشت.

دو نکته ویژه در زمینه خریداری این آبزیان را نباید از یاد ببرید؛ اول اینکه بهترین بستر برای زندگی آنها، ماسه است اما استفاده از بستر شنی که دانه‌های صیقلی و گرد داشته باشد هم مناسب به نظر می‌رسد. همچنین باید این ماهی‌ها را در گروه‌های چهارتایی به بالا خریداری کنید تا در آکواریوم سرحال‌تر و شاداب‌تر باشند و حس بهتری را هم به شما منتقل کنند.

طرفداران صلح و دوستی‌ بخوانند

مولی‌ها ماهی‌هایی آرام و صلح‌جو هستند که تنوع و تعدد رنگی زیادی هم دارند؛ بنابراین درصورتی که از آنها در کنار انواع دیگری از ماهی‌ها نگهداری می‌کنید، نباید هیچ نگرانی و دغدغه‌ای درباره بروز مشکل و جنگ میان آنها و سایر همسایه‌های آبزی‌شان داشته باشید؛ بنابراین با خاطری آسوده مولی‌ها را برای زندگی در کنار سایر ماهی‌های گیاهخوار به آکواریوم دارای سطح نمک معمولی بیندازید.

یادتان باشد سطح نمک را بسنجید و اگر کم بود، مقدار کمی نمک به آب آکواریوم خود اضافه کنید؛ البته اگر مولی‌ها را در کنار سایر آبزیان گیاهخوارشان نگهداری می‌کنید، امکان صرف‌نظر از این کار هم برای شما وجود دارد. به این معنا که بی‌خیال افزودن نمک به آب مخزن محل نگهداری آنها شوید.

درباره غذای اسن ماهی ها بهتر است بدانید که از غذاهای گیاهی برای مولی‌ها استفاده کنید. چنین غذاهایی هم رشدشان را تسریع خواهد کرد و هم شادابی‌شان را چند برابر. پس این توصیه طلایی را دست‌کم نگیرید.

ماهی‌هایی بازیگوش و فضول

بارب‌ها گونه‌های مختلفی دارند و زندگی گروهی بیشتر به مذاق‌شان خوش می‌آید؛ زیرا موجب تحرک بیشتر و شادابی‌شان خواهد شد. با این وجود یک هشدار مهم را نباید از یاد ببرید؛ اینکه اگر می‌خواهید در آکواریوم‌تان گونه‌های آبزی دیگری داشته باشید، بهتر است سراغ انواعی بروید که قلدرتر و قوی‌تر از بارب‌ها هستند تا آسیبی نبینند و شاید کشته هم نشوند.

دیگر اینکه این گونه ماهی بسیار فضول بوده و دوست دارد به گوشه و کنار محل زندگی خود سرک بکشد و از همه جا سر دربیاورد. امان از روزی که تازه‌واردی را درون مخزن بیندازید، آنقدر سرک می‌کشند و ماهی جدید را بررسی و برانداز می‌کنند که شاید برای‌تان خنده‌دار باشد.

با همه این بازیگوشی‌ها اما اینگونه از ماهی‌ها نسبت به شرایط محیط زندگی خود بسیار حساس هستند و اگر در میزان سلامت آب و اکسیژن محیط مشکلی ایجاد شود به سرعت بیمار خواهند شد. نکته تاسف‌بار اینکه احتمال مداوا نشدن آنها بیشتر از بهبود یافتن‌شان است.

بارب‌ها همه‌چیز خوار هستند؛ ضمن اینکه تنوع غذایی زیادی نیز دارند؛ بنابراین برای اینکه حس و حال و همچنین شادابی‌شان را حفظ کنید، باید این نکته را از یاد نبرید.

شش تایی‌های آرام و پرزاد و ولد

اگر در فکر نگهداری از ماهی‌های آرامی هستید که به‌راحتی نیز تکثیر شوند و به زیبایی بصری خانه شما بیفزایند، به گزینه تترانئون هم فکر کنید. داشتن آنها در گوشه دنجی از خانه ضمن اینکه به شما احساس خوبی به دلیل شنا و بازی‌های گروهی می‌دهد، آکواریوم‌تان را هم زیبا و دوست‌داشتنی خواهد کرد. باید تاکید شود که آنها را باید در شکل گروه‌های شش تایی نگهداری کنید.

تترانئون ماهی‌های گرمسیری هستند و اگر به آنها غذاهای گوشتی دهید، سرعت رشد و روند تکثیرشان به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد. بحث کلیدی دیگری که باید برای سلامت چنین آبزیانی از آن آگاه باشید این است که دمای آب باید عددی برابر ۲۳ تا ۲۵درجه سانتیگراد بوده و از فیلترهای اسفنجی معمولی هم برای فیلتراسیون استفاده کنید.

هنگامی هم که آنها نوزادانی را به دنیا می‌آورند، توصیه می‌شود تا حد امکان آب را دیرتر عوض کنید؛ زیرا نوزادان تترانئون نسبت به تغییرات آب بسیار حساس بوده و ممکن است ادامه حیات‌شان به مخاطره بیفتد.

منبع: چیدانه

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *