همه چیز درباره استفراغ پرندگان، از علل تا درمان

عفونت با باکتری‌های گرم منفی، یکی از معمولترین علل استفراغ بوده و اغلب در اثر استرس، وجود بیماری دیگر در پرنده یا آلودگی غذا و آب با مدفوع اتفاق می‌افتد. 

سلامت وت ــ برگشت غذا در واقع بازگشت محتویات دهان، مری، یا چینه دان است اما استفراغ، برگشت غذا از پیش معده، معده، سنگدان یا رودها است.

هنگام برگشت غذا، پرنده سر خود را به عقب و جلو برده، گردن خود را کشیده و غذای هضم نشده را برگشت می‌دهد. بالا آوردن غذا معمولاً یک رفتار طبیعی است. اما استفراغ کردن علامتی از بیماری بوده و باید بررسی شود. هنگام استفراغ کردن پرنده سر خود را به این طرف و آنطرف تکان می‌دهد.

متاسفانه در اغلب موارد تشخیص استفراغ از برگشت غذا دشوار است.

علل استفراغ

علل زیادی برای استفراغ و بازگشت غذا در پرندگان وجود دارد. مهمترین علت‌ها شامل موارد زیر است:

عوامل عفونی استفراغ

عفونت با باکتری‌های گرم منفی، یکی از معمولترین علل استفراغ بوده و اغلب در اثر استرس، وجود بیماری دیگر در پرنده یا آلودگی غذا و آب با مدفوع اتفاق می‌افتد. در بعضی پرندگان ممکن است آبسه تشکیل شود.

باکتری کاندیدا (Candida) معمولاً بر اثر استرس یا وجود بیماری دیگر اتفاق می‌افتد. تریکوموناس عامل معمول استفراغ در طوطی‌های کوچک است.

ویروس آبله و کرم‌های نواری، بیشتر در پرندگان وحشی سبب استفراغ می شوند.

بیماری‌های سایر اندام‌های بدن

بیماری‌های قلبی که سبب استفراغ نیز می‌شوند، بیشتر در توکان و مرغ مینا اتفاق می‌افتند. بیماری‌های کبد به خصوص تجمع چربی در آن (کبد چرب) و التهاب کبد در بسیاری از پرندگان وجود دارد اما کبد چرب بیشتر در طوطی‌های کوچک رخ می‌دهد.

وارد شدن ضربه، مثلاً به شیشه پنجره یا نیش زدگی توسط سایر حیوانات که باعث خونریزی داخلی یا عفونت داخلی می‌شود نیز از عوامل دیگر استفراغ است.

علل تغذیه ای

پرندگان به دما بسیار حساس هستند. تغییر در تغذیه و مقدار غذا، مقادیر غیر طبیعی ویتامین در غذا به مدت طولانی بسیار می توانند سبب استفراغ شوند. طوطی‌ها به پروتئین بالای غذا حساس‌تر هستند.

مسمومیت

مسمومیت با روی و سرب علت معمول استفراغ ناشی از مسمومیت در پرندگان است.

بیماری‌های دستگاه گوارش، انسداد یا فشردگی آن

شرایطی که سبب اشغال فضا در سینه یا شکم می‌شوند می‌توانند سبب فشار روی دستگاه گوارش شوند. در طوطی‌های کوچک، گواتر یک عامل معمول در برگشت غذا است.

مشکلات چینه دان بیشتر در پرندگان جوان و آن‌هایی که تغذیه دستی می‌شوند معمول است. حضور پاپیلوما در دهان نیز یکی از علل برگشت غذا است. باقی ماندن تخم در بدن نیز در قناری‌ها معمول‌تر است.

داروها

همیشه داروها را فقط تحت نظارت دامپزشک به پرنده خود بدهید. در صورتی که  پرنده شما از دارویی استفاده می‌کند و علائم جدیدی از بیماری در او ایجاد شده باشد حتماً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

تشخیص عامل اصلی استفراغ

تشخیص استفراغ از بازگشت غذا بسیار دشوار است همچنین تشخیص عامل اصلی استفراغ نیز سخت است. هنگامی که برای این مشکل به دامپزشک مراجعه می‌کنید باید شرایط زندگی پرنده خود را برای او توصیف کنید.

استفراغ از کی شروع شده است؟ هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد؟ سایر علائم بیماری از نظر صاحب حیوان چیست؟ آیا بعد از غذا اتفاق می‌افتد؟ هنگام بازی با اسباب بازی‌ها یا زمان خاص دیگری؟ غذای پرنده چیست؟ وضعیت زندگی پرنده چگونه است؟

وضعیت بهداشت چگونه است؟ آیا غذاهای اسهال کننده یا سم در دسترس داشته است؟ آیا سایر پرندگان نیز این مشکل را دارند؟ چه دارویی استفاده شده است؟ آیا در رفتارهای او تغییر ایجاد شده است؟ آیا بیماری همزمان دیگری در پرنده وجود دارد و اخیراً برای بیماری خاصی تحت درمان بوده است؟

درمان

درمان استفراغ بسیار بستگی به عامل ایجاد کننده آن دارد. درمان‌های حمایتی برای تعدیل دما، از دست رفتن آب بدن و مدیریت تغذیه دارای اهمیت زیادی هستند. اگر پرنده به شدت مبتلا است نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

سایر درمان‌ها شامل این موارد است: داروهای ضد میکروبی برای از بین بردن عفونت، تغییر جیره، برداشتن مواد مسمومیت زا از محیط پرنده و در صورتی که جسم خارجی تومور یا توده ای در بدن وجود دارد استفاده از جراحی یا آندوسکوپی ضروری است.

اگر پرنده شما غذا را برگشت می‌دهد و شما متوجه شده‌اید که این یک مشکل رفتاری است، بهتر است عامل این رفتار مانند آینه یا اسباب بازی مزاحم را بردارید.

همچنین در این زمینه بخوانید:
One thought on “همه چیز درباره استفراغ پرندگان، از علل تا درمان

 1. مسعود

  سلام
  یه جوجه عروس سرلاکی دارم،دیروز کامل سرلاک میخورد ولی از دیشب هرچی با سرنگ بهش سرلاک میدم همه رو بالا میاره
  نمیدونم چرا اینجوری شده
  لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *