آبزیان بامزه آکواریومی

میمون‌های دریایی نوعی میگوی آب شور هستند که در دریاچه‌های آب شور پیدا می‌شوند

وقتی به یاد دریا یا اقیانوس و موجوداتی که در آن زندگی می‌کنند می‌افتد چه چیزی یادتان می‌آید؟ موجوداتی پر از فلس، صدف و باله! البته این درست است اما بعضی از این موجودات واقعا بانمک هستند و شما هم می‌توانید آنها را در آکواریوم تان پرورش دهید. باور نمی‌کنید؟ خودتان ببینید!

 اکسولوتل (سمندر مکزیکی)

شاید تا به حال چیزی راجع به اکسولوتل، این سمندر خندان نشنیده باشید. این موجود می تواند اندام‌های داخلی بدنش را بازسازی کند. به چهره مهربانش نمی‌آید اما اکسولوتل گوشتخوار است.

این موجود در واقع بومی دریاچه‌ای در مکزیک است و در حال انقراض می‌باشد. به خاطر توانایی فوق العاده اکسولوتل در بازسازی اندام‌های بدنش، این موجود را به فراوانی برای انجام کارهای تحقیقاتی در آزمایشگاه‌ها پرورش می‌دهند و تکثیر می‌کنند.

اگر می‌خواهید اکسولوتل را در آکواریوم‌تان نگهدارید، باید مقدار زیادی فضا برایش فراهم کنید. این موجود در هر جایی که باشد می‌تواند ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر رشد کند و به مدت ۲۰ سال هم زنده بماند!

 

ماهی قرمز چشم تلسکوپی

انگار همین الان به این ماهی قرمز شوک زده خبر بدی رسیده است! این چشم‌ها بر بامزگی ظاهر این ماهی افزوده اند. این ماهی بر خلاف چیزی که چشم‌های ورقلمبیده‌اش به ما می‌گوید، دید ضعیفی دارد. به علاوه چشم‌های ماهی در معرض آسیب و عفونت‌های بسیاری هم هست.

 

 

اسب دریایی

آقایان توجه کنند، و خدا را شکر کنند که اسب آبی نیستند! در طول جفت گیری اسب آبی ماده تعداد بسیار زیادی (حتی تا حدود ۱۰۰ عدد) تخم را در درون شکم اسب آبی نر می‌ریزند. اسب آبی نر تخم‌ها را تا ۴۵ روز بعد که نوزادان سر از تخم درآورند در درون کیسه‌اش حمل می کند. وقتی نوزادان اسب آبی متولد می‌شوند اندازه‌ای در حدود یک پاستیل خرسی کوچک دارند! بامزه نیست؟ هنگامی که یک شکارچی به آنها نزدیک می‌شود در گروه‌های کوچکی جمع می‌شوند. چقدر غمگین!

اسب آبی ظاهری بسیار بامزه دارد و می‌تواند موجود آبزی بعدی باشد که برای آکواریوم‌تان تهیه می‌کنید!

میمون دریایی

این میمون‌های دریایی نوعی میگوی آب شور هستند که در دریاچه‌های آب شور پیدا می‌شوند. این موجودات ظریف و کوچک درون آکواریوم‌تان بسیار دیدنی و بامزه خواهند بود.

 

 

اختاپوس (هشت پا)

هشت پا ممکن است شبیه به موجودات ترسناک فیلم‌های تخیلی باشد، اما به هر حال باید یک نفر هم پیدا شود که این آبزی زشت را دوست بدارد!

این موجود بیریخت درواقع جز حیواناتی است که از ابزارها برای آسان کردن زندگی‌اش استفاده می کند!

هشت پا به خصوص به جمع کردن پوسته نارگیل علاقه دارد و از آن برای ساخت لانه‌ای ایمن استفاده می‌کند.

می‌خواهید حقیقت جالب دیگری درباره هشت پا بشنوید؟ اگر هشت پا در محیطی زندگی کند که برایش تکراری و خسته کننده باشد و او را به هیجان نیاورد، استرس می‌گیرد. در حقیقت بعضی هشت پاها آنقدر خسته و کسل می‌شوند که شروع به خوردن دست و پای خود می‌کنند!

پس اگر برنامه دارید هشت پایی برای آکواریوم‌تان تهیه کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی برای او سرگرمی ایجاد می‌کنید که شروع به خوردن خودش نکند.

 

دلقک ماهی

اولین چیزی که با شنیدن نام دلقک ماهی به ذهن تان رسید، “نمو” نیست؟! صورت بامزه و فیلم‌های زیادی که راجع به این ماهی ساخته شده، شکی باقی نمی‌گذارد که انتخابی عالی برای تازه کردن آکواریوم تان است.

دلقک ماهی در بین مرجان‌های زهر آگین زندگی می‌کند. همان گیاهان آبی که به محض نزدیک شدن خطری به آنها سمی آزاد می‌کنند تا شکارچی‌شان را از پای درمی‌آورد. اما دلقک ماهی با پیش گرفتن روشی بی‌نظیر توانسته در میان آنها زندگی کند. او با سرتاسر بدنش، با آرامش و دقت، این مرجان‌ها را لمس می کند.

به این ترتیب لایه‌ای از موکوس محافظت بر تمام بدن او کشیده می‌شود و به این ترتیب سم بیشتری با بدنش تماس پیدا نمی‌کند. بعد از این اتفاق رابطه همزیستی عالی بین دلقک ماهی و مرجان شکل می‌گیرد. به این صورت که دلقک ماهی طعمه را به سمت مرجان می‌کشاند و مرجان هم از دلقک ماهی در برابر خطرات محافظت می‌کند! چه نابغه‌ای!

 

پف ماهی

اگر یک لحظه این قضیه، که پف ماهی به اندازه‌ای سم دارد که می‌تواند ۳۰ انسان بالغ را در یک لحظه بکشد، را فراموش کنید، چهره او به نظرتان بانمک تر می‌آید. درست نیست؟ اما فکر می‌کنم بهتر باشد از پرورش این یکی صرف نظر کنید. سم پف ماهی ۱۲۰۰ بار از سیانور قوی تر است!

 

حلزون‌ها

حلزون‌های آبی هم حیوانات خوبی برای آکواریوم‌تان می‌شوند. در حالی که بعضی حلزون‌ها به وسیله آبشش تنفس می‌کنند، بعضی دیگر شش دارند و هر بار که مقداری نفس بخواهند به سطح آب می‌آیند.

 

خرچنگ نرم تن

خرچنگ‌های نرم تن تا زمانی که آنها را بدون صدف ندیده باشید بسیار بامزه هستند. زندگی آنها هم بسیار جالب است. می‌دانسیتد که آنها در گروه‌های چندتایی با هم زندگی می‌کنند و با هم ارتباط برقرار می‌کنند. بعضی از این ارتباطات شامل دعوا بر سر صدف هم هست!

منبع: فوت وفن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *