راف کولی

معرفی کامل نژاد راف کولی، سگی مهربان و پشمالو

 هرچند راف کولی را به عنوان سگ گله در نظر می‌گیرند ولی از لحاظ نگهداری به شرط اینکه روزانه ورزش بکند می‌توان این سگ را در اپارتمان نیز نگهداری کرد.

سلامت وت – نژاد راف کولی نژادی دوست داشتنی با پوزه ای بلند است که جزء سگ های گله محسوب می‌شود. خاستگاه این نژاد به صورت دقیق معلوم نیست ولی به احتمال زیاد نژادی از اسکاتلند بوده و معنای این نام هم در زبان اسکاتلندی سگ مفید است.

موضوع مهمی که اینجا مطرح می‌شود این است که دو نژاد کاملا متفاوت با خاستگاه‌ها و تمام ویژگی های متفاوت وجود دارد که از لحاظ اسمی شبیه به هم هستند.

نژادی که ما به آن خواهیم پرداخت،  نژاد راف کولی collie بوده که منشاء آن انگلستان است و نژاد دیگری که از لحاظ اسمی شباهت دارد نژاد کولی koolie  بوده که منشاء آن به استرالیا برمی‌گردد. هدف از این مطلب معرفی نژاد کولی collie  است.

تاریخچه

اولین نشانه‌ها از این نژاد به ۱۸۰۰ می‌رسد. بعدها این نژاد به آمریکا منتقل شد و به عنوان سگ گله مورد استفاده قرار گرفت تا جایی که اولین سگ کولی با پوشش زیاد در سال ۱۸۸۵ معرفی شد که تا امروز بدون تغییر باقیمانده است.

در نهایت خاستگاه اولیه ثبت شده نژاد راف کولی به انگلستان بر می‌گردد هرچند که در امریکا توجه ویژه ای روی تکثیر و پرورش این نژاد شده است.

ویژگی های کلی

راف کولی یک نژاد قوی، محکم و فعال است که از قدرت، سرعت و زیبایی خاصی برخوردار است. رفتار این سگ نشان می‌دهد که سرعت، جهت گیری و قدرت مانور بالایی دارد که این نژاد را برای محافظت از گله مناسب می‌کند.

ظاهر این نژاد بسیار جالب است به طوری که شکل چشم‌ها و پوزه بلند و گوش های بلند از ویژگی های مهم این نژاد است. از لحاظ میزان هوش شانزدهمین نژاد باهوش است.

هرچند راف کولی را به عنوان سگ گله در نظر می‌گیرند، ولی از لحاظ نگهداری به شرط اینکه روزانه ورزش بکند می‌توان این سگ را در آپارتمان نیز نگهداری کرد.

البته به هوای گرم حساسیت دارند و همچنین در آب و هوای گرم حتما باید آب خنک برای بازی داشته باشند. مسئله بعدی مو ریزی زیاد این نژاد است که باید به صورت روزانه شانه شوند. به صورتی که کولی سالی دوبار موریزی زیاد دارند.

همچنین این نژاد با گربه‌ها و کودکان رفتار دوستانه ای داشته و سعی می‌کنند از کودکان مراقبت کنند.

تربیت پذیری

راف کولی نژادی است که علاقه زیادی به تربیت پذیری دارد و شما به راحتی می‌توانید آن را تربیت کنید.

همچنین این سگ به تن صدای صاحب خود حساس بوده و باید به صورت خوش رفتارانه این نژاد را تربیت کرد و از بدخلقی و بد رفتاری با این نژاد پرهیز کرد چون ممکن است سگی ترسو بار آمده و یا برای تربیت همکاری نکند.

راف کولی سگی مناسب برای نگهبانی است و در صورتی که کسی وارد خانه شود با واق واق کردن صاحب خود را آگاه می‌سازد.

ویژگی های ظاهری

راف کولی به طور متوسط ۱۴-۱۶ سال عمر می‌کند. قد ماده‌ها ۵۶ تا ۶۱ و قد در نرها بین ۶۱ تا ۶۶ سانتیمتر است. از لحاظ وزنی ماده‌ها وزنی بین ۲۳ تا ۲۹ و نر‌ها وزنی بین ۲۷ تا ۳۵ کیلوگرم هستند. در هر زایمان بین ۴-۸ توله به دنیا می‌آورد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *