آشنایی با پرورش علف گربه؛ گیاهی که گربه‌ها عاشق آن هستند

علف گربه گیاهی چند ساله است که بیرون از خانه ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد می‌کند

علف گربه یا نعنا گربه‌ای همان گیاهی است که گربه‌ها عاشقش هستند! البته با توجه به خواص عالی که دارد خیلی از آدم‌ها هم دنبالش هستند!

 چگونه در خانه علف گربه پرورش دهیم؟

مشکلی که برای پرورش این گیاه دارید احتمالا نور کم، هوای سرد یا بد بودن شرایط نخواهد بود! مشکل اصلی گربه‌تان است! این گیاه چند ساله را همه گربه‌ها دوست دارند. علف گربه هم خانواده نعنا است که همین نشان می‌دهد پرورش سختی ندارد. در بیرون از خانه، این گیاه، رشد زیادی دارد و به سرعت تمام فضا را اشغال می‌کند و گربه‌ها را از کیلومترها دور تر جذب می‌کند!

این گیاه به خوبی در کنار یک پنجره آفتابی پرورش پیدا می‌کند، البته به شرطی که یادتان بماند به آن آب مناسب دهید و گل‌ها را به محض ظهور بچینید.

شرایط رشد

*  نور

علف گربه خیلی راجع به نورش سخت نمی‌گیرد، اما زمانی که آن را در درون خانه نگه می‌دارید، سعی کنید، آن را در نقطه‌ای از خانه که بیشترین نور مستقیم را دارد قرار دهید. گیاه می‌تواند حتی تا ۵ ساعت آفتاب مستقیم در روز را هم تحمل کند. اگر نور گیاه کم باشد، گیاه دراز و بد شکل خواهد شد و فاصله برگ‌ها از هم زیاد می‌شود.

*  آبیاری

علف گربه به آبیاری منظم و همیشگی نیاز دارد. اگر مشاهده کردید گیاه‌تان پژمرده شده ناراحت نباشید، علف گربه خود را به سرعت بازسازی می‌کند. پس بهتر است خاک گیاه را اندکی خشک نگه دارید تا اینکه بخواهید گیاه را بیش از حد آبیاری کنید، چرا که آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

*  خاک

هر گونه خاک گلدانی که زهکشی خوبی داشته باشد، برای کاشت علف گربه، عالی است.

*  کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

*  تکثیر
علف گربه از ۲ روش تکثیر می‌یابد، روش اول قلمه گیری و روش دوم تکثیر آن، کاشت دانه است.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه جوان از گیاه را که در همین فصل به تازگی رشد کرده اند، به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل، از آن جدا کنید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی مرطوب با نور فیلتر شده قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

البته این گیاه به راحتی در بازار یافت می‌شود، پس اگر حوصله تکثیر گیاه را ندارید، بهتر است یک گلدان جدید از آن را تهیه کنید و زمانی که گیاه قدرت و قوت خود را از دست داد آن را دور بیاندازید و گیاه جدیدی بخرید.

تعویض گلدان

علف گربه گیاهی چند ساله است که بیرون از خانه ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد می‌کند. در درون خانه، اگر شرایط مناسب برای گیاه فراهم باشد و نور و آبیاری خوبی داشته باشد، ممکن است گیاه‌تان به ارتفاع ۶۰ سانتی متر هم برسد.

اما واقعیت این است که در درون خانه، گیاه علف گربه، پتانسیل رشدی بیرون از خانه را ندارد و شاید بهتر باشد گیاه را تنها برای یک فصل نگه داشت و بعد از آن از گیاه قلمه گیری کرد و یا دانه‌های آن را کاشت.

اگر می‌خواهید گلدان گیاهان کوچکتر را عوض کنید، زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، دست به کار شوید. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود.

سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از گلدانش خارج کنید و در گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی بکارید. سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. در هنگام تعویض گلدان حواستان باشد به ریشه‌ها آسیبی نرسانید.

منبع: فوت وفن
۲ thoughts on “آشنایی با پرورش علف گربه؛ گیاهی که گربه‌ها عاشق آن هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *