چرا سگ‌ها سرشان را خم می‌کنند؟

یک تئوری هم هست که می‌گوید سگ‌ها با خم کردن سرشان سعی در بهتر دیدن یا بهتر شنیدن چیزی دارند. شاید سگ‌تان دارد تلاش می‌کند ببینید یک صدا از کجا می‌آید یا به چیزی از زوایای مختلف نگاه می‌کند.

حتما تا به حال پیش آمده که ببینید سگ‌تان سرش را به طرفی خم کرده. شاید بارها از خوتان پرسیده‌اید که او چرا این کار را می‌کند؟ خم کردن سر یکی از رفتارهایی است که ما انسان‌ها عاشقش هستیم و به نظرمان رفتاری بامزه تر از این در سگ‌ها وجود ندارد. اما آیا این حرکت نرمال است؟ معمولا بله. اما گاهی این حرکت در سگ‌ها نشان دهنده وجود مشکلی در سلامتی سگ‌مان است.

اما چگونه تفاوت سر خم کردن عادی و سر خم کردنی که نشان دهنده وجود بیماری در سگ است را از هم تشخیص دهیم؟

سر خم کردن نرمال سگ‌ها

این سر خم کردن را می‌توانید در توله سگ‌هایی که تازه یک کلمه جدید و یا یک صدای تازه شنیده‌اند، ببینید. آنها این کار را زمانی که چیزی تازه و شگفت انگیز می‌بینند هم انجام می‌هند.

وقتی یک سگ با دیدن چیزی تازه یا شنیدن صدایی جدید سرش را خم می‌کند، مانند این است که می‌گوید: “هان!” یا  “این دیگر چیست؟” او سرش را برای یک لحظه به طرفی کج می‌کند و بعد آن را به وضعیت نرمالش برمی‌گرداند. ممکن است حتی چند بار پشت سر هم سرش را خم و راست کند. اگرچه این رفتار بیشتر در توله سگ‌ها دیده می‌شود، اما رفتاری نرمال برای تمام سگ‌ها در تمام سنین به حساب می‌آید.

دلیل سر خم کردن سگ‌ها به خوبی بر ما روشن نیست. گاهی ما باعث انجام این رفتار در سگ‌مان می‌شوید. به این صورت که او سرش را خم می‌کند، ما این رفتار را بامزه می دانیم و به طریقی او را تشویق می‌کنیم (نوازش کردن، توجه کردن و …) به این ترتیب او می‌فهمد ما از این کارش خوشمان آمده و باز هم آن را انجام می‌دهد.

یک تئوری هم هست که می‌گوید سگ‌ها با خم کردن سرشان سعی در بهتر دیدن یا بهتر شنیدن چیزی دارند. شاید سگ‌تان دارد تلاش می‌کند ببینید یک صدا از کجا می‌آید یا به چیزی از زوایای مختلف نگاه می‌کند.

یک مطالعه بیان کرده که سگ‌ها به این علت سر را خم می‌کنند که بتوانند چهره ما یا هر چیزی را از پس موانع بصری‌شان، مثل پوزه و موها و …، بهتر ببینند. این تئوری منطقی به نظر می‌رسد، اما ممکن است واقعا دلیل سر خم کردن سگ‌هامان این نباشد. تنها چیزی که می‌دانیم این است که این حرکت در اکثر مواقع نرمال است و بی‌نهایت بامزه!

چه موقع سر خم کردن سگ‌مان نشانه بروز مشکلی در سلامتی اوست؟

ممکن است سگ‌تان به خاطر شنیدن یا دیدن چیزی سرش را خم نکرده باشد. حتی ممکن است این کار را به خاطر خوش آمد شما هم انجام نداده باشد. متاسفانه خم کردن سر در سگ‌ها گاهی حاکی از به وجود آمدن یک مشکل جدی در سلامتی سگ‌تان است.

معمولا، وقتی سگی به خاطر مشکلی در سلامتی این کار را انجام می‌دهد، سر سگ بی‌اختیار خم می‌شود! و حتی برای مدت طولانی به طور ثابت خم می‌ماند در حالی که سر خم کردن نرمال به صورت حرکاتی متناوب است و سگ گاهی سرش را به وضعیت عادی هم برمی‌گرداند اما در حالتی که این سر خم کردن ناشی از مشکلی در سلامتی سگ‌تان است، سگ سرش را برای مدتی طولانی بی حرکت و خم نگه می‌دارد. در این هنگام، ممکن است سگ‌تان دیگر علائم بیماری را هم نشان دهد.

این سر خم کردن غیر ارادی و بیمارگونه معمولا به خاطر وجود اختلال در عملکرد گوش میانی به وقوع می‌پیوندد. “سیستم وستیبولار” یا همان گوش میانی مسئولیت حفظ تعادل و هماهنگی بدن را بر عهده دارد.

التهاب گوش یا به وجود آمدن مشکلی در مغز، می‌تواند بر اعصاب و ساختار سیستم وستیبولار تاثیر بگذارد که این می‌تواند موجب بروز حالت سر خم کردن، جنبش غیر ارادی کره چشم، ناهماهنگی عضلات، استفراغ و دیگر علائم سرگیجه در سگ‌ها شود.

بیماری‌های زیر هم می تواند موجب بروز اختلال در عملکر د گوش میانی شود:

– عفونت گوش

– بیماری‌های مغزی

– کم کاری تیروئید

مهم است که این سر خم کردن‌ها را نادیده نگیریم چرا که ممکن است مشکل سگ‌مان با گذشت زمان بیشتر شود و این مسئله موجب به وجود آمدن آسیب‌های دائمی در او شود.

منبع: فوت و فن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *