تربیت سگ

چند حقه ساده و بامزه به سگ‌‌تان یاد بدهید

برای آموزش حرف زدن به سگ‌تان، ابتدا موقعیتی پدید آورید که سگ واق واق کند، مثلا زنگ در را بزنید، سگ دیگری را به او نشان بدهید و … . وقتی سگ‌تان شروع به واق واق کرد، کلمه‌ای ساده و به یاد ماندنی برای این کارش به او بگویید.

وقتی صحبت از تربیت سگ می‌شود همه ما یاد چند تربیت ابتدایی میافتیم: بنشین، بیا، وایستا و … . این تربیت‌های اساسی بسیار مهم هستند اما از یاد دادن حقه‌های سرگرم کننده به سگ‌تان هم غافل نشوید. حقه‌هایی که امروز آموزش می‌دهیم بسیار ساده اند و اکثر آنها از همان تربیت‌های ابتدایی گرفته شده اند. پس اگر سگ‌تان را اندکی تربیت کرده باشید، در یادگیری این حقه‌ها هم مشکلی نخواهد داشت.

دست دادن!

این حقه بسیار بامزه است! به سگ‌تان یاد بدهید با فرد جدیدی که وارد خانه می‌شود دست بدهد. این حقه بسیار ساده است و با چند درس کوتاه می‌توان آن را به سگ آموخت.

عقب رفتن

عقب گرد، یک حقه ساده، بامزه و بسیار کار آمد است که در موقعیت‌های بسیاری به کار می‌آید. هنگامی که سگ‌تان فرمان عقب گرد را یاد گرفت، می‌توانید از آن برای جلوگیری از دویدن او به وسط خیابان در هنگام باز شدن در خانه و یا برای جلوگیری از خزیدن او به داخل یخچال استفاده کنید.

یاد دادن عقب گرد به سگ به راستی آسان است، تنها چیزی که نیاز دارید مقداری صبوری و چند مرحله آموزش است. اگر سگ‌تان دستور “بنشین” را بلد باشد، یاد دادن عقب گرد هم به او مشکل نخواهد بود.

برای آموزش این حقه به سگ‌تان ابتدا چند قدم از او دور شوید و سپس برگردید و به سمت او بیایید. خیلی از سگ‌ها با نزدیک شدن شما به عقب برمی‌گردند، اما اگر سگ‌تان به عقب برنگشت نزدیک تر بروید. این کار را چند بار تکرار کنید و وقتی سگ‌تان به عقب برگشت او را تشویق کنید و کلمه “عقب برو” را به وضوح ادا کنید تا بار دیگر هم با شنیدن این کلمه این رفتار را تکرار کند.

تعظیم کردن

تعظیم کردن به این صورت است که به سگ‌تان یاد بدهید سینه‌اش را بر زمین بگذارد، در حالی که قسمت عقبی بدنش را بالا گرفته است. ممکن است یاد دادن این حقه به سگ‌تان سخت به نظر برسد، اما حقیقت این است که سگ‌ها خودشان به طور طبیعی هم این رفتار را انجام می‌دهند. اگر به بازی دو سگ با هم توجه کنید، متوجه می‌شوید در حین بازی چند بار این کار را انجام می‌دهند.

برای آموزش این حقه، سگ‌تان را به حالت ایستاده در آورید. یک وسیله را (یا حتی انگشت دست‌تان را) نزدیک به بینی سگ نگه دارید و آرام به سمت پایین و زمین بیاورید. سگ‌تان هم باید همزمان با این عمل شما به سمت زمین پایین برود. این کار را تا جایی ادامه دهید که آرنج سگ‌تان کاملا روی زمین باشد در حالی که قسمت عقبی بدنش هم چنان بالاست.

دوباره وسیله را بالا بیاورید تا سگ‌تان هم با آن بالا بیاید. با چند بار تکرار این حرکت، گفتن کلمه “تعظیم” و تشویق سگ در هنگام درست انجام دادن آن، سگ‌تان این حقه را یاد می‌گیرد.

 دست تکان دادن!

یاد دادن دست تکان دادن به سگ‌تان بسیار بامزه و بی‌نهایت آسان است. با دست دادن شروع کنید، وقتی سگ‌تان این حقه را یاد گرفت، دست تکان دادن را هم به راحتی یاد می‌گیرد.

حرف زدن

این حقه ممکن است عجیب به نظر برسد اما بسیار جالب است! مطمئنا قرار نیست سگ‌تان کلمه‌ای ادا کند، همین که با فرمان شما مقدار واق واق کند کافی است!

برای آموزش حرف زدن به سگ‌تان، ابتدا موقعیتی پدید آورید که سگ واق واق کند، مثلا زنگ در را بزنید، سگ دیگری را به او نشان بدهید و … . وقتی سگ‌تان شروع به واق واق کرد، کلمه‌ای ساده و به یاد ماندنی برای این کارش به او بگویید. کلمه‌ای آسان مثل: “حرف بزن”، “بگو” و یا … . کلمه را واضح ادا کنید و بعد از اینکه کلمه را گفتید و سگ‌تان هم با واق واق کردن واکنش نشان داد، به او جایزه‌ای بدهید. به این ترتیب سگ‌تان به راحتی این حقه را هم یاد می‌گیرد!

اگر قبلا فرمان “ساکت” را به او یاد داده اید، آموزش حرف زدن هم کاری ندارد.

از این حقه‌ها استفاده کنید و دوستان‌تان را شگفت زده کنید!

منبع: فوت وفن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *