گربه مانکس

گربه مانکس، نگهبان خانه شما / معرفی کامل نژاد مانکس، گربه‌ای که دم ندارد

این گربه‌ها به واسطه عدم وجود دم در ان‌ها معروف هستند اما باید به این نکته توجه کنید که همه گربه‌های مانکس کاملا بدون دم نیستند.

سلامت وت ــ گربه‌های نژاد مانکس در صورتی که به خوبی نگهداری شوند ۸ تا ۱۴ سال عمر می‌کنند. این گربه‌ها جزو گربه‌های با اندازه متوسط طبقه بندی شده و دارای وزنی بین ۳٫۶ تا ۵٫۴ کیلوگرم بوده و نکته جالب این است که هنگامی که آنها را بلند می‌کنیم به نظر سنگین هستند. این گربه‌ها به آهستگی بالغ شده و تا سن پنج سالگی به اندازه بالغ خود نمی‌رسند.

خلق و خوی گربه مانکس

گربه‌های نژاد مانکس زندگی خود را به عنوان یک موش گیر شروع کرده و طبیعت شکارچی و هوشیار خود را برای همیشه حفظ می‌کنند.

وقتی که شما یک گربه مانکس در اطراف خانه خود داشته باشید دیگر نیاز به سگ نگهبان ندارید و در واقع یک گربه نگهبان دارید.

این گربه به سمت صداها یا هر چیز غیر عادی با حالتی تهدید کننده صدای خر خر تولید می‌کند یا حتی به آن چیز حمله ور می‌شود. اما اگر ببیند که شما متوجه هشدار او نشدید عقب نشینی خواهد کرد.

این گربه‌ها علی رغم این خصوصیات، وقتی که مشغول مراقبت کردن از خانواده خود در مقابل موش‌ها، سگ‌های ولگرد یا سایر تهدید‌ها نیستند، حیواناتی دلپذیر، خونسرد و احساساتی هستند که از محیط بی سر و صدا لذت می‌برند. اما این بدین معنا نیست که آن‌ها حیواناتی کم تحرک هستند.

این گربه‌های خوشحال و بسیار فعال، حرکت کردن به دنبال فرد مورد علاقه خود را دوست داشته و می‌خواهند در کاری که انجام می‌دهد به او کمک کند.

وقتی که شما آماده استراحت هستید، گربه مانکس روی دامان شما می‌آید و خود را برای یک چرت آرام آماده می‌کند.

این گربه‌ها طبیعیت وقف پذیری دارند و اگر با فعالیت جدید یا افراد جدیدی مواجه شوند مانند یک بچه گربه به آن عادت می‌کند.

گربه‌های این نژاد عاشق ملاقات با انسان‌ها هستند و با نزدیک شدن و مالیدن خود به آن‌ها، خوشامد گویی می‌کنند. این گربه‌ها حتی در صورتی که تغییر زیادی نیز در زندگی آن‌ها ایجاد شود، با خانه جدید و انسان‌های جدید عادت می‌کنند.

مراقبت از گربه مانکس

موهای نرم، لطیف و کوتاه این گربه‌ها به راحتی قابل مراقبت است. برای این کار شانه کردن هفتگی مو‌ها برای برداشتن موهای کنده شده و پخش شدن چربی پوست کافی است.

گربه مانکس

گربه مانکس

همیشه عقب حیوان را چک کنید و مراقب باشید که اطراف مقعد او مدففوع نچسبیده باشد، در صورتی که مدفوع وجود داشته باشد آن را پاک کنید تا روی مبل و فرش شما را آلوده نکند.

این گربه‌ها باید در داخل منزل نگهداری شوند تا از بیماری‌هایی که توسط گربه‌های خیابانی منتقل می‌شوند یا حمله توسط سگ‌ها یا خطر تصادف با اتوموبیل‌ها در امان باشند.

ویژگی‌های بدنی گربه مانکس

این گربه‌ها به واسطه عدم وجود دم در ان‌ها معروف هستند اما باید به این نکته توجه کنید که همه گربه‌های مانکس کاملا بدون دم نیستند.

گربه‌هایی که طول دم در آنها طبیعی است «longies» (طویل‌ها) نامیده شده و برخی دیگر که دم کوتاهی دارند «stumpies» (کوتاه‌ها) نامیده می‌شوند. گربه‌های مانکسی که فاقد دم هستند «rumpy» نامیده می‌شوند و در نهایت آن‌هایی که بعد از نخاع خود فقط یک استخوان دارند «riser» نام گرفته اند.

این گربه‌ها مشخصات دیگری نیز دارند، انها دارای سر دایره ای بوده و چشمان درشت و گرد دارند. بدن آنها تنومند و محکم است، سینه فراخ، پشت کوتاه، پاهای بلند و دستان کوچکی دارند.

این پاهای بلند به آنها حالتی شبیه به خرگوش میدهد.

رفتار گربه مانکس با کودکان و سایر حیوانات خانگی

گربه‌های مانکس در صورتی که از دوران بچگی وارد خانه شوند، اجتماعی و فعال باشند، انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی است که دارای کودک بوده یا سگی دارند که با گربه‌ها دوست است. این گربه‌ها بازی «انداختن و آوردن» را می‌توانند بازی کنند، باهوش بوده و از توجهی که به آنها می‌شود لذت می‌برند.

این گربه‌ها با صلح و آرامش در کنار سایر گربه‌ها و سگ‌هایی که به اختیارات آنها احترام می‌گذراند زندگی می‌کنند. همچنین می‌توانند یاد بگیرند که سراغ پرندگان یا ماهی‌ها نرفته و آنها را تنها بگذارند.

_____________________________________________________________________________________________

همچنین در این زمینه بخوانید:

_____________________________________________________________________________________________
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *