گربه ها می توانند زلزله را پیش بینی کنند!

برخی متخصصان معتقدند که گربه‌ها، به خاصیت مغناطیسی زمین حساس هستند و تغییرات آن را متوجه می‌شوند. برخی دیگر می‌گویند که اطلاع از وقوع زلزله چیزی بیش از درک خاصیت مغناطیسی زمین است.

سلامت وت ــ اگر شما تاکنون زلزله ای را تجربه نکرده اید یا کسی که گربه نگه داری می‌کند در اطراف‌تان وجود ندارد، قطعا از رفتارهای عجیب گربه‌ها که چند ساعت تا چند روز قبل از زمین لرزه رخ می‌دهد، متعجب خواهید شد.

رفتار گربه‌ها هنگام زلزله

اعضای خانواده های که گربه نگه داری می‌کنند طیف وسیعی از رفتار‌ها (از ناله کردن یا میو میو کردن زیاد تا رفتارهای اضطرابی، ترس یا بی قراری) را گزراش کرده اند.

بعضی گربه‌ها برای پیدا کردن مکانی امن تر از خانه فرار می‌کنند، حتی بچه‌هایشان را نیز با خود می‌برند.

گربه‌ها چگونه متوجه زلزله می‌شوند

دانستن زمان زلزله بخصوص هنگامی که تکنولوژی مدرن قادر به انجام آن نیست یک شاهکار شگفت آور است. این همان چیزی است که تا کنون نادیده گرفته شده است.

 صاحبان گربه‌ها برای توجیه این قابلیت، معتقدند که گربه‌های آنها چیزهای ماوراءطبیعی را متوجه می‌شوند. اما این نظریه در جامعه علمی قابل قبول نیست.

برخی متخصصان معتقدند که گربه‌ها، به خاصیت مغناطیسی زمین حساس هستند و تغییرات آن را متوجه می‌شوند. برخی دیگر می‌گویند که اطلاع از وقوع زلزله چیزی بیش از درک خاصیت مغناطیسی زمین است. آنها معتقدند این یک حساسیت فراگیر است و به گربه‌ها اجازه می‌دهد که لرزه‌های بسیار خفیف را قبل از وقوع زلزله بزرگ (که قابل تشخیص برای انسان است) متوجه شوند.

بحث در مورد پیش بینی زلزله

با وجود اینکه شواهد و گزارشات زیادی از توانایی گربه‌ها در پیشگویی زلزله وجود دارد، اما این گزارشات به صورت حکایتی بوده و هیچ شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد.

نزدیک ترین چیزی که در این رابطه وجود دارد، تجربه یک زمین شناس کالیفرنیایی در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ است. جیم برکلند دو زلزله را در کلفورنیا با ردیابی اعلامیه‌های حیوانات خانگی گم شده در روزنامه پیش بینی کرد.

نظریه برکلند این بود که، گربه‌هایی که می‌دانند فاجعه‌ای قرار است رخ دهد، برای گریز از آسیب از خانه فرار می‌کنند و افزایش گم شدن گربه‌ها او را به سمت پیشگویی زلزله هدایت کرد.

با وجود تجربه‌های زیادی مانند تجربه برکلند (که در کتاب‌ها نوشته شده اند) و اظهارات و گزارشات صاحبان گربه‌ها، هنوز هم «علم» به این موضوع مشکوک است.

به این دلیل که گربه‌ها حتی در شرایط معمولی هم رفتار‌های عجیب نشان می‌دهند و ما تا زمانی که زلزله اتفاق نیفتد متوجه وقوع آن از این طریق نخواهیم شد.

سایر توانایی‌های شگفت آور گربه‌ها

حتما تا کنون متوجه شده اید که گربه‌تان در خواندن زبان بدن شما بسیار حرفه ای است. هنگامی که شما برای غذا دادن گربه، از جای خود بلند می‌شوید او متوجه شده و شما را به آشپزخانه می‌برد.

یا هنگام خوراندن قرص، قبل از اینکه پشتی صندلی شما خم شود و بخواهید از جای خود بلند شوید، گربه شما متوجه شده و مخفی می‌شود.

ترجمه شده از: the nest

همچنین در این باره بخوانید:

مراقبت از حیوانات خانگی در زمان زلزله

چگونه حیوانات زمین لرزه را پیش از وقوع حس می‌کنند؟

گاو بهترین حیوان در زمینه تشخیص زلزله + جدول مقایسه حیوانات

توصیه‌های دامپزشکی هنگام وقوع زلزله / بخش دوم؛ مقابله با مشکلات سیل و برف

نوازش سگ زنده‌یاب توسط کودکان زلزله‌زده + عکس

توصیه‌های دامپزشکی هنگام وقوع زلزله؛ بخش اول

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *