۹ غذایی که می‌تواند جان حیوانات خانگی را بگیرد

اگر درون سالاد میوه شما انگور و یا کشکش وجود داشته باشد آن را از دسترس حیوانات خانگی به ویژه سگ ها دور کنید

غذای‌های کبابی یکی از محبوبترترین و راحترین غذاهایی است که در سرتاسر جهان طرفدارانی زیادی دارد. تهیه آسان این گونه غذاها باعث شده است که اکثرا در هنگام مسافرت و یا طبعیت گردی سعی می کنند از غذاهای کبابی استفاده کنند.

شاید لذت خوردن این گونه غذاها برای ما بسیار مسرت بخش باشد اما نباید از یاد ببریم که غذاهای کبابی ممکن است، برای اکثر ما انسان‌ها سازگاری داشته باشد، اما مصرف برخی از این گونه مواد غذایی، می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای حیوانات خانگی ایجاد کند.

در این مطلب شما را با ۹ نوع غذای کبابی آشنا می کنیم که مصرف آن ها توسط حیوانات می تواند مشکلات گوارشی بسیار زیادی برا یشان ایجاد کند و حتی در پاره از مواقع باعث مرگ‌شان شود.

غذاهای کباب شده از جمله کباب دنده، کباب ذرت و پیاز و حتی چیپس ها که بسیار خوشومزه و جذاب هستند می تواند برای سگ ها و گربه ها بسیار ازار دهند باشد پس سعی کنید هر گونه غذایی که خودتان مصرف می کنید را در اختیار حیوانات خانه گی از جمله گربه ها ، سگها و حتی خرگوش و پرندگان قرار ندهید چرا که ساختاری بدنی حیوانات با ما فرق دارد برخی از غذا ممکن است برای ما مشکلی ایجاد نکنند اما می تواند برای حیوانات خانگی مشکلات بسیار فراوانی را ایجاد کند.

۱. دنده‌های گوشت و دیگر استخوان‌ها کباب شده

البته اینکه تمامی سگ ها از استخوان خوشان می آید یک امر کاملا طبیعی است اما به نظر میرسد بر اساس مطالعاتی که توسط متخصصین حیوانات صورت گرفته است نشان می دهد استخوان ها می توانند برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک باشند.

حتی ممکن است برخی از این استخوان ها پس از مصرف توسط حیوانات خانگی باعث خفه شدن، و در صورت شکسته شدن استخوان در هنگام بلع توسط حیوان باعث بریدگی در قسمت های داخلی آنه ا و حتی آسیب زدن به سیستم گوارشی آنها منجر شود.

با توجه به این که سگ ها علاقه زیادی به استخوان دارند در صورت ممکن وقتی گوشت کباب شده قسمت دنده را پس از مصرف از دسترسشان خارج کنید چرا که اینگونه استخوان ها قادر هستند مشکلاتی برای آن ها فراهم کنند.

۲. بال‌های مرغ کباب شده

بال های مرغ با توجه به چربی بالای که دارند از جذابیت خوبی بین مردم برخوردار هستند اما انجمن پیشگیری از چاقی حیوان خانگی (APOP) هشدار داده است که صاحبان حیوانات در برابر تغذیه سگ یا گربه های خانگی در برابر خوردن استخون ها بال دقت نموده و چنین غذایی را در برای وعده غذایی حیوانات خانگی خود در نظر نگیرند.

این امر بخاطر آن است که استخوان مرغ در هنگام خورده شدن توسط حیوانات خانگی ممکن است شکسته شوند و همین شکستگی باعث ایجاد انسداد در روده‌های آن‌ها شده و یا وضع از این هم بدتر شود. پس سعی کنید استخوان بال مرغ را نیز در سبد غذای حیوانات خانگی خود قرار ندهید.

۳. هات داگ باعث به وجود آمدن اسهال و مشکلات گوارشی در حیوانات خانگی می‌شود

هات داگ فقط برای انسان ها مضر نیست بلکه این ماده غذایی برای گربه ها و حتی سگ ها نیز مضر است. اما این ماده غذایی نمی تواند در کوتاه مدت باعث آسیب حیوانات خانگی شود.

سگ به طور معمولا توانایی سازگاری با مواد نگهدارنده و نمک زیاد را ندارد این در حالی است که هم مواد نگهدارنده و هم نمک در هات داگ به وفور یافت می شود. مصرف هات داگ توسط سگ ها علاوه بر چاقی باعث اسهال و مشکلات گوارشی در آن ها می شود البته توله سگ ها در مقابل این ماده غذایی واکنش شدیدتری از خود نشان می دهند.

اگر در پاره ای مواقع که مجبور می شود به حیوان خانگی خود هاد داگ بدهید سعی کنید از برش های خیلی ریز استفاده کنید.

۴. بدنه بلال کباب شده باعث خفگی حیوانات خانگی می‌شود

از آنجایی که بلال کبابی را با آب نمک مزه دار می کنیم. پس از مصرف دانه های بلال بدنه آن باقی می ماند. مشکل اصلی ترکیب شیمیایی خود دانه های بلال نیست بلکه چوب مانده از بلال کباب شده است که ممکن است توسط حیوانات خانگی بلعیده شود و همین امر می تواند باعث خفگی سگ ها شود.

سعی کنید پس از مصرف بلال کباب شده چوب آن را دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید و آن را درون سطل زباله ای که حیوان خانگی شما به آن دسترسی ندارد قرار دهید تا توسط آن‌ها بلعیده نشود.

۵. پیازها برای کباب کردن، خطری برای حیوانات خانگی

به هیچ عنوان تکه بزرگ پیاز بریده شده را دم دست حیوانات خانگی قرار ندهید. به ویژه آن را از دسترس سگ ها دور کنید. با توجه به گفته ASPCA، تمام اعضای نزدیک خانواده پیاز (پیازچه، پیاز، سیر، تره فرنگی و غیره) حاوی ترکیباتی هستند که می توانند گلبول های قرمز خون را از بین ببرند.

گرچه مصرف زیاد آن ها باعث بروز چنین مشکلی می شود اما نباید این مسئله را نادیده گرفت. اگر تکه پیاز توسط سگ ها خورده شود علائمی مانند : ضعف، بی میل برای حرکت؛ خستگی و تیره شدن ادرار از نشانه های آن است، در صورت مشاهده چنین وضعیتی حتما حیوان خود را به دامپزشکی ببرید تا دامپزشک پس از معاینه موارد لازم را اجرا کند.

 

۶. گوآکاموله (Guacamole) سسی کبابی که باعث مسمویت خرگوش‌ها و پرندگان می‌شود

گوآکاموله سسی است که با استفاده از آووکادو کاملا پخته شده و مقداری نمک دریای ساخته می شود که گاها برخی به آن مقداری پیاز، سیر، و گوجه فرنگی، ماست و لیمو ترش نیز اضافه می کنند.

جالب است بدانید آووکادو حاوی یک ترکیب سمی به نام persin است که به خصوص برای پرندگان، خرگوش و چند حیوان بزرگ مانند اسب بسیار خطرناک است. مصرف آووکادو می تواند باعث تنگی نفس، احتقان، تجمع مایع در اطراف قلب و حتی مرگ شود. البته این سس برای گربه ها و سگ ها خطرناک نیست، اما می تواند باعث ناراحتی معده شود؛

اگر شما به این سس سیر و پیاز را اضافه کنید بسیار خطرناک تر می شود سعی کنید این سس را دور از دسترس حیوانات خانگی خود قرار دهید. در برخی از کشور ها این سس را به همراه کباب مصرف می کنند.

غذاهای غیر کبابی عامل مرگ و میر سگ‌ها

۷. چیپس و چوب شور باعث مسمویت حیوانات خانگی می‌شود

مصرف چیپس، چوب شور با توجه به نمک بالایی که دارند از نظر بهداشتی در بین موادغذایی مغذی قرار نمی گیرند و همچنین مصرف این گونه غذا ها برای حیوانات نیز مناسب نیست.

اگر حیوانات اینگونه مواد را مصرف کنند بیش از اندازه آب مصرف می کنند و همین امر باعث می شود تا تعداد دفعات ادرار کردنشان بیش از حد شود. البته وجود یون سدیم در نمک می تواند باعث مسمومیت حیوانات شود. البته این مسمومیت ها گاها به صورت استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، تب، تشنج، و می تواند حتی به مرگ حیوانات منجر شود.

۸. سالاد میوه به همراه انگور باعث ناراسایی کلیه در سگ‌ها می‌شود

اگر درون سالاد میوه شما انگور و یا کشکش وجود داشته باشد آن را از دسترس حیوانات خانگی به ویژه سگ ها دور کنید. مصرف انگور و یا کشمش توسط سگ ها می تواند باعث ناراسایی کلیه در آن شود. البته این امر برای تمامی سگ ها صادق نیست برخی سگ ها با خوردن انگور مشکلی به وجود نمی آورد و به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند هنوز علم اینکه چگونه انگور و یا کشمش باعث نارسایی در کلیه سگ ها به مدرک قابل قبولی دست نیافته است.

ASPCA در این باره توضیح می دهد که سگ هایی که سم زدایی انگور یا کشمش را تجربه می کنند معمولا از طریق استفراغ، بی حسی یا اسهال طی ۱۲ ساعت پس از مصرف، را تجربه می کنند.

البته در پاره ای از مواقع مسمومیت حاصل از مصرف انگور توسط سگ ها ممکن است با نشانه هایی هم چون؛ افزایش ادرار، بی میلی به غذا و در مراحل بالاتر به کاهش وزن سگ منجر شود. البته مرگ ناشی از نارسایی کلیه ممکن است طی سه تا چهار روز اتفاق بیفتد، یا بیماری طولانی مدت کلیه ممکن است در سگهایی که در معرض مسمومیت حاد باقی می مانند، ادامه یابد.

با این تفاسیر به هیچ عنوان انگور را دم دست سگ ها به ویژه توله سگ ها قرارندهید.(شاید انگور و کشمش هیچ ربطی به کباب نداشته باشند و اما جزء آندسته از غذا هایی هستند که مسی توانند باعث مرگ سگ ها یخانگی شوند.)

۹. دسر شکلات، قاتل سگ‌ها

بی شک شکلات ها یک دسر بسیار جذاب و دوست داشتنی برای اکثر انسان ها هستند اما این ماده غذایی جذاب می تواند باعث مرگ سگ ها شود چرا که این ماده غذایی مسمویت شدید در سگ ها به وجود می اورد. ترکیبات موجود درشکلات ها می توانند سگ ها را از پای در بیاورند.

وقتی سگی شکلات مصرف کند ممکن است به بیماری آرتریت قلبی، لرزش عضلانی و تشنج دچار شود. البته مصرف خوراکی با شیرین کننده زایلیتول می تواند منجر به کاهش سریع و شدید قند خون، منجر به بی نظمی و تشنج در نیم ساعت بعد از مصرف شود. برخی سگ ها ممکن است نارسایی کبد را تجربه کنند که می تواند بسیار مرگبار باشد.

با این تفاسیر دسر های شکلاتی را در معرض دید سگ های خانگی قرار ندهید چرا که کنجکاوی این حیوانات ممکن است باعث شود آن ها شکلات را مصرف کنند و با مشکلات بسیار زیاده پس از مصرف شکلات روبرو شوند.

 

منبع: بلاغ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *